piątek, 23 czerwca 2017

Smycz do biegania z psem

Bieganie z czworonogiem to doskonały sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Regularny jogging pozwali utrzymać świetną kondycję zarówno nam, jak i pupilowi, a ponadto zapewni wspaniałą rozrywkę dla przepełnionego energią zwierzaka. Oczywiście zanim wyruszymy na pierwszy wspólny trening, powinniśmy się do niego odpowiednio przygotować. Niezbędne będą specjalne akcesoria do canicrossu, a przede wszystkim smycz z amortyzatorem dla psa. Jak wybrać smycz do biegania z czworonogiem?Dlaczego warto biegać z psem?


Wszyscy wiemy, jak ważny dla zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu jest ruch na świeżym powietrzu. Zabawa w domu nie wystarczy do rozładowania niespożytych pokładów energii naszych zwierzaków i z pewnością nie zapewni wystarczającej dawki ruchu. A warto pamiętać, że jego brak może powodować rozmaite problemy zdrowotne, takie jak nadwaga, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego czy też dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego. U psów o niezaspokojonej potrzebie ruchu często pojawiają się również problemy behawioralne. Takie zwierzaki mogą części naszej garderoby, szczękać w domu, ujadać lub niszczyć meble.

Niektóre psy, szczególnie myśliwskie i zaprzęgowe, zostały wprost stworzone do biegania i wysiłku fizycznego, więc całe aż rwą się do tego, by towarzyszyć nam podczas codziennych aktywności. Regularne bieganie daje psu możliwość uwolnienia nadmiaru energii, dzięki niemu zwierzak zachowuje dobrą kondycję fizyczną oraz psychiczną równowagę. Co więcej, wspólne treningi pogłębiają i wzmacniają więź pomiędzy psem i jego opiekunem.

Czym jest canicross?


Psich dyscyplin sportowych jest całkiem sporo, ale jedną z najpopularniejszych stał się właśnie canicross. Na czym polega? Otóż canicross to dyscyplina zaliczana do psich sportów zaprzęgowych. Chodzi tu po prostu o bieganie z psem, ale z wykorzystaniem specjalnych akcesoriów zapewniających wygodę i bezpieczeństwo obu zawodnikom, czyli zarówno nam, jak i zwierzakowi. Canicross można uprawiać rekreacyjne i amatorsko lub wyczynowo, biorąc udział w profesjonalnych zawodach sportowych. 

Akcesoria do canicross


Do uprawiania canicrossu niezbędna jest odpowiednia uprząż, smycz z amortyzatorem oraz pas biodrowy. Akcesoria te będą nam potrzebne, niezależnie od tego, czy zamierzamy biegać wyłącznie dla przyjemności, czy wziąć udział w zawodach sportowych. Szczególnie przydatny jest pas biodrowy, dzięki któremu podczas biegu nie będziemy musieli trzymać smyczy w dłoni. Z uwagi na wygodę i bezpieczeństwo psa lepiej zainwestować również w specjalne szelki do biegania. Nawet najwygodniejsza obroża zdecydowanie nie nadaje się do treningów tego typu. Jednak najważniejszym elementem wyposażenia pozostaje smycz. Dlaczego?

Smycz do biegania z psem


Niestety zwykła, klasyczna smycz nie sprawdzi się podczas biegania z psem. Takiej linki z reguły nie da się przypiąć do pasa biodrowego, podczas treningu trzeba ją stale trzymać, a to bardzo utrudnia swobodną pracę rąk. Jednak kluczową kwestią jest to, że zwykła smycz w żaden sposób nie dopasowuje się do ruchów zwierzaka i nie łagodzi mocniejszych szarpnięć. Każde pociągnięcie może skończyć się upadkiem lub poważną kontuzją. Dlatego planując przygodę z canicrossem warto wyposażyć się w smycz z amortyzatorem, który złagodzi nagłe szarpnięcia. Dzięki niej trening będzie po prostu bardziej komfortowy i to zarówno dla nas, jak i czworonoga.

Jaka powinna być smycz do biegania z psem?


Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając smycz do canicrossu? Oczywiście warto upewnić się, czy smycz posiada odpowiednie zapięcia, pozwalające przymocować ją do pasa. W sklepach zoologicznych znajdziemy gotowe komplety, tzn. pasy z przypiętymi już do nich smyczami. Ponadto smycz przeznaczona do canicrossu powinna być lekka i elastyczna, ważna jest także możliwość regulowania jej długości.

Smycz do biegania powinna być stosunkowo krótka, tak aby pupil biegł tuż przy naszej nodze. Fakt, że podczas biegu nie trzymamy smyczy w ręce, znacznie ogranicza naszą kontrolę nad czworonogiem. Długa linka oznacza większą swobodę dla psa, a jeśli dołożymy do tego mniejszą kontrolę i zwierzaka, który nie został jeszcze odpowiednio ułożony, to mamy gotowy wypadek. Warto dodać, że canicross to sport dla psów wyszkolonych, słuchających komend właściciela. Tylko wtedy treningi będą przynosiły wymierne efekty. Jeśli nasz pupil wciąż bywa zbyt swawolny lub zdarza mu się puszczać mimo uszu wyraźne polecenia, lepiej poczekać jeszcze z rozpoczęciem treningów.

 ↓ SMYCZE DO BIEGANIA Z PSEM ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza