poniedziałek, 12 czerwca 2017

Jak obliczyć wiek psa?

Istnieje kilka różnych sposobów na określenie wieku czworonoga oraz przeliczenie go na ludzkie lata. Niestety większość z nich nie daje wiarygodnych wyników, ponieważ nie uwzględnia indywidualnych cech każdego zwierzaka. Warto pamiętać, że psy dorastają i starzeją się w rożnym tempie, w zależności od swojej rasy, wielkości czy też stanu zdrowia. Jak prawidłowo określić wiek naszego pupila? Jak długo żyją psy i kiedy wkraczają w podeszły wiek?


Wiek psa – jak go określić?


Jeżeli zwierzak posiada książeczkę zdrowia lub wychowuje się z nami od szczeniaka, oszacowanie jego wieku nie stanowi większego problemu. Trochę trudniej jest w przypadku psów przygarniętych prosto z ulicy lub adoptowanych ze schroniska. Niestety nie znamy historii tych zwierząt, a one same nie potrafią wyjaśnić, gdzie i kiedy przyszły na świat. Na szczęście każdy weterynarz zna kilka sposobów na określenie przybliżonego wieku czworonoga.

Otóż psy, tak samo jak ludzie, siwieją wraz z wiekiem.  Pierwsze białe włosy pojawiają się na pysku psa, w okolicach warg i na szczęce, już po 5 roku życia. Trochę później siwieje sierść na głowie czworonoga. Dużo zależy tu od rasy psa, ale pierwszą siwiznę na czole pupila możemy zauważyć po około 9 latach jego życia. Siwiejąca sierść to nie jedyna oznaka nadchodzącej starości. Wiele psów wkraczających w wiek podeszły ma nieco zamglone spojrzenie. Gałki oczne zwierzaków wraz z wiekiem mętnieją, a pod koniec życia mogą nawet przybrać lekko błękitny kolor.

 

Jak obliczyć wiek psa po stanie uzębienia?


Wiek psa łatwo określić również na podstawie stanu jego uzębienia. Wygląd zębów, ich ilość oraz stopień zużycia świadczą o tym, ile lat może mieć nasz pupil. Warto dodać, że czworonogi, podobnie jak ludzie, wymieniają zęby mleczne na stałe. Pierwsze mleczaki wyrastają szczeniętom dwa tygodnie po przyjściu na świat i rosną dopóki maluch nie skończy 2 miesięcy. Wymianę uzębienia na stałe rozpoczynają dopiero pięciomiesięczne psiaki. W zależności od rasy i wielkości pupila, proces ten może trwać do 7, a nawet 12 miesiąca życia zwierzaka.

Również stałe zęby czworonogów zużywają się i ścierają wraz z postępującym wiekiem. Otarcia na kłach i siekaczach widoczne są już u psów w wieku około 7 lat. Zęby dziesięcioletniego zwierzaka przybierają kształt owalny, są wyrównane i gładkie. Natomiast około 10-12 roku życia zwierzak zaczyna stopniowo tracić uzębienie.

Jak przeliczyć wiek psa na ludzkie lata?


Opracowano kilka prostych zasad, pozwalających na łatwe i szybkie przeliczenie wieku czworonoga na odpowiadające mu lata ludzkie. Jeszcze do niedawna kierowano się zasadą, że 1 rok psiego życia odpowiada około 7 ludzkim latom. Obecnie regułę tę zastępuje się  innym, znacznie dokładniejszym przelicznikiem. Otóż przyjmuje się, że pierwsze 6 miesięcy życia zwierzaka to mniej więcej 10 lat życia człowieka. Roczny pies ma 14 ludzkich lat, a dwuletni jest o kolejnych 7 lat życia człowieka starszy, a zatem ma już 21 lat. Każdy następny rok życia czworonoga to kolejne 5 lat ludzkich.

Jak długo żyje pies?


Warto pamiętać, że tempo dorastania i starzenia się naszych domowych ulubieńców zależne jest od ich rasy, rozmiarów, przebytych chorób, trybu życia, diety oraz wielu innych, indywidualnych cech. Wiadomo, na przykład, że przedstawiciele małych i średnich ras żyją nieco dłużej od psów dużych i olbrzymich. Miniaturki żyją nawet do 20-21 lat, podczas gdy większe zwierzaki dożyją przeważnie 13-15 lat. Mniejsze czworonogi szybciej dojrzewają i wolniej się starzeją. Psy małe i średnie osiągają dojrzałość już po pierwszym roku życia, podczas gdy większym zwierzakom dorastanie zajmuje znacznie więcej czasu. Za całkiem dojrzałe uważa się je dopiero po 2-3 latach życia w zależności od rasy. Starość dopada duże czworonogi już około 7 roku życia, natomiast te mniejsze i cieszą się znakomitą kondycją nawet o kilka lat dłużej.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz