wtorek, 9 lutego 2016

Pielęgnacja oczu u psa

Psie oczy pozwalają naszym czworonogom nie tylko obserwować otoczenie, ale też w pełni odzwierciedlają ich emocje i nastrój.  Aby nasz pupil zawsze cieszył się bystrym spojrzeniem powinniśmy odpowiednio dbać o jego narząd wzroku na co dzień. Jakie zabiegi pielęgnacyjne są niezbędne, by zachować oczy naszego ulubieńca w odpowiedniej kondycji?


Pozornie pielęgnacja psich oczu może wydawać się zbędna – zmysł wzroku posiada przecież liczne bariery ochronne. Mimo to zaniedbanie prostych czynności higienicznych może prowadzić do problemów okulistycznych, a już na pewno do defektów estetycznych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku ras długowłosych, u których oczy są stale narażone na kontakt z sierścią. Narząd wzroku wymaga też specjalnej uwagi u psów o płytkim osadzeniu oczu (np. pekińczyk) lub genetycznie predysponowanych do niektórych chorób oczu.

Kontrola stanu oczu


Pierwszy punkt w codziennej pielęgnacji oczu musi stanowić kontrola ich stanu. Regularnie sprawdzać powinniśmy też psie powieki. U zdrowych psów oczy są błyszczące i czyste. Wszelka ropna wydzielina, łzawienie, zmętnienia lub zaczerwienienia mogą sygnalizować problemy okulistyczne. Czworonogi mogą manifestować swoje kłopoty ze wzrokiem także poprzez mrużenie oczu lub ich ocieranie łapkami. W związku z tym, gdy tylko zauważymy niepokojące zmiany w wyglądzie lub zachowaniu pupila, musimy niezwłocznie wybrać się z nim do weterynarza. Warto też regularnie kontrolować wzrok naszego ulubieńca na wizytach profilaktycznych – ma to szczególne znaczenie u starszych psów, które mogą cierpieć z powodu zaćmy.

Jak dbać o oczy czworonoga, na co dzień?


U większości psów pielęgnacja oczu nie jest skomplikowana i ogranicza się wyłącznie do ich codziennego przemywania. Wydzielinę gromadzącą się w kąciku psiego oka należy usunąć za pomocą wilgotnego płatka kosmetycznego. Do jego nasączenia możemy wykorzystać zarówno zwykłą wodę, esencję herbacianą, roztwór soli fizjologicznej, jak i specjalne preparaty ze świetlikiem lekarskim. Stosowanie płynów do pielęgnacji pozwala skutecznie usuwać psie śpiochy i zapobiegać podrażnieniom skóry wokół oczu. Regularne zabiegi są niezwykle istotne – zaschniętą wydzielinę trudno usunąć, a nierzadko zdarza się, że na delikatnej skórze powstają bolesne odparzenia. Warto chronić oczy pupila również przed dolegliwościami powstałymi w wyniku kąpieli, wiatru lub stosowania niektórych kosmetyków. Kąpiąc naszego ulubieńca musimy uważać, żeby woda nie dostała się do jego oczu, a podczas suszenia powinniśmy pamiętać, aby podmuchu powietrza nie kierować bezpośrednio w kierunku narządu wzroku czworonoga.

Jak pielęgnować oczy u ras długowłosych?


Oczy psów o długiej sierści musimy otoczyć szczególną uwagą, aby nie dopuścić do ich podrażnień. Podstawą pielęgnacji jest w tym przypadku odpowiednia dbałość o stan sierści w okolicach narządu wzroku, poprzez jej przycinanie lub spinanie. Do wycinania włosów pupila przydadzą nam się specjalne nożyczki o zaokrąglonych końcach.

Co robić w przypadku problemów z kanalikami łzowymi?


Niektóre rasy (np. york, maltańczyk) cierpią z powodu niedrożności kanalików łzowych, która powoduje, że łzy nie spływają właściwą dla siebie drogą, ale wędrują na zewnątrz oka. U psów z tym problemem często pojawiają się brunatne zacieki pod oczami, które stanowią poważny defekt estetyczny. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w preparat skutecznie usuwający powstałe przebarwienia. Okolice oczu można też natłuszczać wazeliną powstrzymującą osadzanie się łez na sierści czworonoga. W przypadku tego typu kłopotów warto rozważyć jednak leczenie, które pozwoli definitywnie pozbyć się przyczyny przebarwień.

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.com

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz