wtorek, 9 lutego 2016

Jak nauczyć kota jeść suchą karmę?

Koty to zwierzaki, które cenią sobie codzienną rutynę. Nic więc dziwnego w tym, że nagłe zmiany, również te dotyczące pożywienia, mogą okazać się dla nich zbyt radykalną rewolucją. Modyfikacja kociej diety to wbrew pozorom niełatwe zadanie. Stąd, by na polu tym osiągnąć zamierzony sukces, warto zawczasu dobrze przemyśleć strategię.


Kocie żywieniowe nawyki


Z natury swej kot jest polującym w pojedynkę myśliwym. Mięsna dieta to zupełna podstawa jego egzystencji. Kot nie robi zapasów, nie łowi też dużej zwierzyny. Na poszukiwanie pożywienia wyruszać musi on zatem dość często – w ciągu dnia jeden osobnik schwytać potrafi od 10 do 20 drobnych przekąsek. Koty to zwierzęta typowo mięsożerne, wbrew naszym wyobrażeniom wcale nie potrzebują one bardzo urozmaiconej diety. Jednocześnie żyjąc na wolności, zwierzaki te polują na wiele różnorakich stworzeń. Przy komponowaniu swego menu raczej nie są one zbyt wybredne.

Nieco inaczej w kwestii tej zachowują się nasi udomowieni pupile. Ci to nierzadko prawdziwi kapryśnicy! Ciężko wśród nich znaleźć prawdziwych smakoszy, takich, którzy z chęcią próbowaliby nowych zupełnie przysmaków. Naturalne kocie nawyki żywieniowe w przypadku naszych domowych kompanów czasem nikną zupełnie. Dodatkowo zwykłą zmianę pożywienia domowe koty postrzegać mogą jako wywołujące niemało stresu zagrożenie. Stąd zmieniając kocią dietę, wykazać musimy się uwagą i cierpliwością.

Jak przyzwyczaić kota do suchej karmy?


Chcesz przestawić swego pupila na suche jedzenie? Z dnia na dzień takiego żywieniowego przewrotu z pewnością nie da się dokonać. Kot z takiej zmiany może nie być zadowolony, małymi kroczkami będzie umiał się on jednak do niej przyzwyczaić. Nieco dyplomacji w sytuacji tej z pewnością nie zaszkodzi. Na początek dobrze jest więc postawić na dwie kocie miski. Nowe jedzenie serwować powinniśmy równocześnie z dobrze znanym kotu przysmakiem – w ten sposób damy mu czas na to, by pomału i spokojnie oswoić mógł się on z kulinarnym novum. 25% nowego pożywienia i 75% starego to proporcje, które nieznacznie zmieniać możemy przy każdym kolejnym karmieniu. W końcu szala przechyli się na rzecz suchej karmy.

Chcąc przyzwyczaić kota do takiego pożywienia warto pamiętać i o innej sztuczce. Chrupiące i kruche suche kuleczki naszemu kotu wydadzą się smaczniejsze, gdy dodamy do nich nieco ciepłej wody. Pamiętajmy jednak o tym, że tak przygotowana miska to jedzenie na już – nie powinna ona zatem stać zbyt długo.

O czym warto pamiętać, przestawiając kota na suchą karmę.


Kot jako mięsożerca w naturalnych warunkach zjada pożywienie, które w 70% składa się z wody. Również kocie puszki bogate są w ten życiodajny związek. Sprawa nieco inaczej ma się w przypadku suchego jedzenia. Zazwyczaj wody zawiera ono zaledwie 10%. Stąd, gdy pupil nasz żywi się głównie tym chrupkim przysmakiem, pamiętać powinniśmy o tym, że zawsze musi on mieć dostęp do świeżej pitnej wody.

Niezależnie od tego, czy stawiamy na mokrą, czy na suchą karmę zadbać powinniśmy o dobrą jakość kupowanego pożywienia. W tym wypadku również warto czytać etykiety! Suche kocie jedzenie czasem zawierać może zbyt wiele wypełniaczy, w tym za dużą ilość węglowodanów. Tych ostatnich kot potrzebuje naprawdę niewiele – zaledwie ok. 5%. Rezygnacja z mięsa na rzecz innych dodatków to zazwyczaj chwyt mający obniżyć koszty produkcji. Manewr taki naszemu kotu z pewnością nie wyjdzie na zdrowie. Dobrej jakości karmę, szczególnie gdy nasz kociak lubi ją zjadać, stosować możemy spokojnie.

Jak zostało już wspomniane, nasz domowy pupil nagłą zmianą jedzenia może być nieco zestresowany. Wywieranie jakichkolwiek nacisków to w tej sytuacji nie najlepszy pomysł – tylko niepotrzebnie podwyższyć mogą one poziom zdenerwowania. Powolne przechodzenie od starego do nowego pożywienia to dobre rozwiązanie. Kot nagle pozbawiony mokrej karmy może w ogóle przestać przyjmować pokarm. U tych delikatnych futrzaków nawet dość krótki trzydniowy post prowadzić może zaś do uszkodzenia wątroby. Nie możemy zatem dopuścić do sytuacji, by kot podczas modyfikacji diety rozpoczął strajk głodowy.

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl 

Źródła:
http://pets.webmd.com/cats/guide/how-to-deal-with-a-cat-thats-a-picky-eater
http://www.iams.co.uk/en/articles/for-cats/cat-articles/feeding-tips-for-cats
http://www.catster.com/cat-food/cat-food-wet-or-dry
http://www.vetopedia.pl/article151-1-Choroby_watroby_u_kota.html

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz