środa, 10 lutego 2016

Jak dbać o futro psa?

Gładka, lśniąca sierść to najlepsza wizytówka zadbanego psiaka. Wygląd psiego futra wiele powiedzieć nam też może o samopoczuciu, zdrowiu i fizycznej kondycji naszego ukochanego domowego pupila. Niestety pies sam nie umie należycie zająć się swą sierścią. Taka troska leżeć powinna więc w gestii jego właściciela.

 

Zadbaj o regularne szczotkowanie psiego futra


Na czele pielęgnacyjnych psich zabiegów stoi oczywiście regularne rozczesywanie sierści. To jak często zabierać powinniśmy się do tego zadania, zależy oczywiście od tego, jakiej rasy jest nasz domowy pupil. Psy długowłose, takie jak maltańczyk, yorkshire terier czy chart afgański szczotkowane powinny być codziennie. Systematyczność taka z pewnością wynagrodzona zostanie nam przez piękny wygląd naszego milusińskiego. Psy z krótszym włosiem czesać można nieco rzadziej – nie powinniśmy zapominać jednak o tym, by choć raz w tygodniu chwycić za grzebień!

Czesanie psa pozwala ułożyć zwichrzone włosy, przywrócić sierści połysk, rozczesać kołtuny czy usunąć z futra wczepione w nie drobne gałązki. I na tym jednak nie koniec! Spotkanie ze szczotką to również dla psiaka wspaniały, poprawiający ukrwienie masaż skóry oraz okazja do tego, by pozbyć się nadmiaru martwej sierści. O tym ostatnim warto pamiętać szczególnie w przypadku psów krótkowłosych. Nieraz może nam się wydawać, że na pierwszy rzut oka nasz czworonóg prezentuje się całkiem dobrze. Tymczasem, usunięcie martwej sierści to zabieg, który skutecznie pomoże nam zadbać o higienę. Dzięki niemu nasz pupil nie będzie nieprzyjemnie pachniał, a i w mieszkaniu uda nam się znacząco zmniejszyć ilość rozrzucanej przez niego sierści.

Jak często psiakowi zafundować powinniśmy kąpiel?


Nasi domowi pupile z pewnością zbyt często nie muszą moczyć się w wannie. Rytuał ten zazwyczaj nie jest przyjemny ani dla psa, ani dla jego pana. Zresztą częste mycie może skończyć się przesuszeniem skóry i naskórka – w praktykach tych nie można zatem przesadzać. Trudno jest jednoznacznie ustalić wskazaną częstotliwość psich kąpieli. Gdy nie zachodzi żadna nagła potrzeba, odbywać powinny się one mniej więcej raz na trzy miesiące.[1] W przypadku psów mieszkających nie w mieszkaniu, a w naszym domowym obejściu ilość kąpieli można zmniejszyć nawet do dwóch rocznie. Pamiętać musimy o tym, że używane podczas kąpieli detergenty niszczą łojową barierę ochronną skóry. To ona w sposób naturalny zabezpiecza psa przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, ona też w dużej mierze odpowiada za blask i połysk psiej sierści.

Planując kąpiel naszego czworonoga, wpierw pomyśleć powinniśmy o odpowiednim szamponie. Te, w których składzie występuje pantenol, biotyna, alantoina, liposomy i witamina E pomogą nam w dobrym stanie utrzymać zarówno sierść, jak i skórę zwierzaka. Taki produkt idealny będzie też dla psiaków cierpiących na uczulenia oraz tych borykających się z podrażnioną i suchą skórą.

Odpowiednia psia dieta


Psy to zwierzaki wszystkożerne, w ich diecie nie powinno zabraknąć jednak zwierzęcego białka.[2] Gdy posiłki naszego pupila ubogie będą w ten istotny pokarmowy składnik, od razu odbije się to na kondycji jego sierści – stanie się ona matowa, przesuszona i krucha. Na elastyczność, grubość i połysk włosia duży wpływ mają też kwasy nienasycone omega-3 i omega-6. One to odpowiadają również za właściwe odżywienie naskórka.[3]

Tak jak i dla naszego zdrowia, tak i dla zdrowia naszego psiaka właściwie zbilansowana dieta ma ogromne znaczenie. Skład dobrej jakości karmy opracowany jest tak, by znajdowało się w niej wszystko, czego nasz pupil potrzebuje. Nieco inaczej wygląda sprawa wówczas, gdy nasz milusiński jest alergikiem i raczyć musimy go przygotowywanym w domu jedzeniem. Wtedy nierzadko posiłki takie wzbogacane powinny być specjalnymi preparatami witaminowo-mineralnymi. Stosowanie ich, jak i ustawienie samej leczniczej diety, koniecznie odbywać powinno się w konsultacji z weterynarzem.

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Źródła:
[1] https://www.aspca.org/pet-care/dog-care/dog-grooming-tips
[2] http://www.petmd.com/dog/nutrition/evr_dg_focusing_on_protein_in_the_diet
[3] http://www.exceptionalcanine.com/theanimalrescuesiteiframe/active_dog/keep_your_dogs_coat_healthy/index.html#.VpeDOvnhDIU

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz