wtorek, 9 lutego 2016

Czy papużkę falistą można wypuszczać z klatki?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista, a jednak wielu hodowców waha się przed wypuszczeniem papugi i pozwalaniem jej na swobodne latanie po pokoju. Tymczasem papużki faliste nie tylko można, ale wręcz należy wypuszczać z klatek. Są to ptaki, które do prawidłowego rozwoju i komfortu życia potrzebują przestrzeni. Ciągłe przebywanie w klatce, gdzie nie mogą swobodnie polatać nie jest dla nich zdrowe. Źle odbija się to również na psychice zwierzęcia. Nie bójmy się zatem wypuszczania papużki z klatki, jednak zanim pozwolimy jej na swobodne wychodzenie upewnijmy się co do jej bezpieczeństwa w pomieszczeniu.

Kiedy wypuścić papużkę falistą z klatki?

 

Z całą pewnością nie należy robić tego od razu po sprowadzeniu ptaka do domu. Po przewiezieniu papugi i umieszczeniu jej w nowej klatce dajmy jej czas na oswojenie się z obcym miejscem oraz naszą obecnością. Transport zapewne był dla niej stresującym przeżyciem. Została odłączona od stada i znalazła się w zupełnie nieznanym dla niej otoczeniu. Oswojenie się z nową sytuacją zajmie papużce jakiś czas. Dajmy jej przynajmniej tydzień lub dwa na przyzwyczajenie się do samej klatki. Niech poczuje się w niej bezpiecznie i zacznie traktować ją jak swoje schronienie.

Jeśli papużka zachowuje się już nieco pewniej, na przykład bez strachu wędruje po całej klatce, możemy pójść o krok dalej i otworzyć drzwi klatki. Najprawdopodobniej jednak nie wyjdzie z niej od razu. Pamiętajmy, że nie wolno nam na siłę wyciągać papugi na zewnątrz, może się nas przestraszyć i zrazić. Poczekajmy lepiej, aż sama zdecyduje się wyjść. Są to stworzenia dosyć ciekawskie, więc w końcu pewnie zechce zbadać co znajduje się poza klatką.

Pamiętaj, że jeśli papużka jest młoda najprawdopodobniej nigdy wcześniej nie latała. Przygotuj się na to, że nauka lądowania czy zakręcania zajmie jej trochę czasu. Przed wypuszczeniem jej z klatki należy odpowiednio zabezpieczyć pokój. Przede wszystkim musimy zamknąć wszystkie okna i drzwi, jeśli chcemy pozostawić okno otwarte zamontujmy w nim specjalną siatkę, aby papużka nie wydostała się na zewnątrz. Ptaki nie wiedzą co to szyby czy lustra, zatem musimy zasłonić okna firankami a lustra zasłoną lub materiałem, by uchronić papugę ze zderzeniem. Zabezpieczamy także szpary za meblami, kaloryfery oraz wszelkie zakamarki, w których papużka mogłaby utknąć lub zrobić sobie krzywdę. W różnych miejscach pokoju, najlepiej w rogach, gdzieś przy suficie zamontujmy coś na kształt żerdzi czy lądowisk, na których ptak mógłby usiąść. Papużki mogą początkowo nie radzić sobie z lądowaniem na płaskich powierzchniach mebli.

Jak nakłonić papużkę do powrotu do klatki?

 

Miejmy świadomość, że jeśli papuga raz opuści klatkę to raczej niechętnie do niej wróci. Zdarza się również, że ptak nie umie namierzyć klatki lub wejścia do niej. Upewnijmy się więc, że klatka stoi w odpowiednim miejscu i na właściwej wysokości. Jeśli papużka jest poza klatką więcej niż 4 godziny i bezładnie lata pod sufitem może to oznaczać, że chciałaby wrócić do klatki i coś zjeść, ale nie wie jak. Jeżeli wcześniej nauczyliśmy papużkę wskakiwania na podstawiony patyczek czy rękę, wtedy nie ma problemu. Wystarczy, że przeniesiemy papugę na patyczku do otwartych drzwi klatki, a ona sama chętnie wejdzie do środka. Od zewnętrznej strony drzwi klatki dobrze jest też umieścić żerdkę, tak by ułatwić papużce lądowanie. Można tam powiesić również jakiś smakołyk, by zachęcić ją do wejścia.

Pamiętajmy, aby zamykanie w klatce kojarzyło się papużce z czymś miłym. Niech zawsze dostanie jakiś przysmak lub nagrodę. Dobrze jest jakoś odwrócić jej uwagę od zamykanych drzwi. Możemy, na przykład pobawić się z nią jej ulubioną zabawką. Są to zwierzęta, które nie lubią samotności, więc nie oddalajmy się od klatki po zamknięciu papużki, pozostańmy z nią jeszcze jakiś czas i przemawiajmy do niej.

Ruch to zdrowie. To powiedzenie dobrze sprawdza się również w przypadku papug. Latanie powoduje, że krew krąży szybciej a organizm jest bardziej dotleniony. Zwiększa się również odporność na choroby i wirusy. Papużki, którym pozwala się na latanie rzadziej chorują na grzybicę płuc. Co więcej, jeśli damy jej możliwość towarzyszenia nam w ciągu dnia, szybciej ją oswoimy i zyskamy jej zaufanie.

Tekst: Angelika Podgajana
Zdjęcie: Fotolia.pl


Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz