wtorek, 10 grudnia 2013

Napowietrzacze do akwarium

Napowietrzacze do akwarium
Tlen jest dla rybek niezbędny do życia. Wytwarzają go rośliny, pochłaniając jednocześnie dwutlenek węgla. W większości typowych akwariach towarzyskich produkcja tlenu przez rośliny nie jest wystarczająca, dlatego wodę trzeba napowietrzać. Powszechnie stosowane urządzenia napowietrzające składają się z trzech elementów: pompki, rurki oraz kamienia napowietrzającego.

Z zestawu tego najważniejsza jest pompka, która powinna być wydajna i – co równie ważne –  cicho pracować. Moc pompki trzeba dobierać do objętości zbiornika. Im większa objętość, a właściwie im większa głębokość, tym większa musi być jej moc, ponieważ zwiększa się opór wody, który trzeba ponoć, by wtłoczyć powietrze do akwarium. Na runku zoologicznym dostępnych wiele różnorodnych rodzajów pompek, lepiej wybierać te znanych i sprawdzonych marek

Kamień napowietrzający to po prostu kawałek bardzo porowatej substancji, która może mieć naturalne pochodzenie lub może być wykonana ze sztucznych materiałów. W tłoczone do środka powietrze, wydostaje się na zewnątrz poprzez pory. Im są one drobniejsze, tym mniejsze bąbelki powietrza.

Najprostsze kamienie napowietrzające mają po prostu kształt kostki. Sprawdzają się doskonale, ale ciekawsze efekty wizualne uzyskamy przy użyciu tzw. kurtyn powietrznych. Jednak czy to zwykły kamień napowietrzający, czy też kurtyna, zachodzi konieczność zasłonięcia go elementami dekoracji, ponieważ same w sobie nie są za bardzo estetyczne. Na rynku dostępne są jednak kamienie napowietrzające w formie naturalnych skałek. Same w sobie są one dekoracyjne, a w połączeniu z wydobywającymi się z nich bąbelkami powietrza, niezwykle atrakcyjne.

Pompkę tłoczącą powietrze łączymy z kamieniem napowietrzającym przy pomocy rurki. Najlepiej wybrać przezroczystą, by była w akwarium jak najmniej widoczna. Dobrze jest również założyć na nią specjalny zaworek, który zapobiegnie zalaniu pompki wodą.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

 


1 komentarz:

  1. Bardzo przydatny wpis na temat akcesoriów dla rybek :) Chociaż ja wole inne zwierzaki, to na pewno dla kogoś informacje te będą przydatne.

    OdpowiedzUsuń