wtorek, 3 grudnia 2013

Oświetlenie w akwarium

Oświetlenie w akwarium
Światło odgrywa w akwarium ogromną rolę i jest bardzo ważne zarówno dla roślin, jaki i ryb.   Dzięki niemu rośliny mogą syntetyzować składniki odżywcze z wody i dwutlenku węgla. Światło ma również wpływ na pewne procesy życiowe i zachowanie ryb. Nie mówiąc już o tym, że bez światła piękne barwy ryb i roślin byłby zupełnie niewidoczne. Dlatego tak ważne jest dobre oświetlenie zbiornika.

Czy oświetlamy akwarium?


Dawno temu do oświetlania akwariów stosowano zwykle żarówki, co jest ze wszech miar niekorzystne. Przede wszystkim czerpią one dużo energii, z której tylko niewielki procent zamieniany jest w światło, reszta zaś zostaje przetworzona na ciepło. Żarówki emitują sporo ciepła, nagrzewają więc niepotrzebnie wodę, a mogą również przyczynić się do pęknięcia szyby nakrywowej, jeśli taką stosujemy. Oświetlanie akwarium żarówkami ma więc swoje ograniczenia.

W chwili obecnej stosuje się bardziej nowoczesne metody oświetlania akwarium, takie jak na przykład lampy rtęciowe. Najbardziej popularne są jednak świetlówki, które są znacznie bardziej ekonomiczne niż żarówki, ponieważ znacząca większość pobieranej przez nie energii zamieniana jest w światło. Świetlówki mają jednak tę wadę, że wraz z mocą wzrasta ich długość. Oznacza to, że zwykle by uzyskać daną moc oświetlenia, konieczne jest stosowanie kilku świetlówek. Stosuje się również odbłyśniki, które odbijają światło świetlówki, kierując go do wnętrza zbiornika.

Jak dobrać świetlówki do akwarium?


Światło, które dociera do akwarium natrafia po drodze na różne przeszkody. Pierwszą z nich może być szyba, którą niektórzy przykrywają akwarium, zwłaszcza zaparowana, czego trudno jest uniknąć. Następnie promienie świetlne natrafiają na powierzchnię wody. Część z nich się od niej odbija – można je z powrotem skierować do akwarium przy pomocy odbłyśnika. Sama woda również zatrzymuje światło, a im jest głębsza, tym mniej dociera go do dna.

Światło białe składa się, jak wiemy z fal o różnej długości, czyli o różnej barwie. Każda z nich cechuje się różną zdolnością do przenikania przez wodę. Czerwona i pomarańczowa słabo, żółta i zielona lepszą, najgłębiej zaś dociera światło o niebieskiej barwie. Każda barwa ma swoją temperaturę, którą mierzymy w Kelwinach. Światło czerwone ma najmniej Kelwinów, niebieskie najwięcej. Znany autor książek o akwarystyce Artur Sieniawski zaleca, by w akwarium wykorzystywać światło o temperaturze 5600-10000 K.

Na rynku zoologicznym znajdziemy świetlówki akwarystyczne o różnej temperaturze, czy też barwie światła, które mają różne zastosowanie. Na przykład te o bardziej czerwonej barwie intensywnie podkreślają kolory ryb, zwłaszcza kolor czerwony. Najbardziej uniwersalne są jednak świetlówki o temperaturze światła zbliżonej do światła dziennego. Służą one roślinom i w najbardziej naturalny sposób uwypuklają barwy ryb.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz