środa, 4 grudnia 2013

Klatki dla chomików

Klatki dla chomików
Podstawowym elementem wyprawki dla chomika jest klatka. Warto poświęcić trochę uwagi na jej wybór, ponieważ zwierzak spędzi w niej większość swojego życia.

Jak duża powinna być klatka dla chomika?


Wielkość klatki dla chomika uzależniona jest od gatunku tego gryzonia. Chomik syryjski, jako największy ze sprzedawanych w sklepach gatunków chomików, potrzebuje najwięcej miejsca. Najmniejszy jest chomik Roborowskiego, ale i on powinien mieć miejsce do biegania. Ogólnie mówiąc, im większą klatkę kupimy, tym lepiej.

Przy wyborze klatki dla chomika koniecznie trzeba zwrócić uwagę na odległość między prętami. Gryzonie te są mistrzami ucieczek i potrafią przeciskać się przez bardzo wąskie szczeliny. Im mniejszy chomik, tym mniejsza musi odległość miedzy prętami. Dla wymików Roborowskiego powinna maksymalnie wynosić 0,5 cm, dla chomików dżungarskich około 1 cm, dla chomików syryjskich około 1,5 cm.

Jakie rodzaje klatek dla chomików są dostępne na rynku zoologicznym?


Na rynku zoologicznym dostępne są dwa rodzaje klatek dla chomików. Pierwsze z nich to klatki metalowe. Wykonane są z metalowy prętów, które stanowią ich ściany. Dno zaś mają w postaci kuwety z tworzywa.

Klatki tego typu mają wiele zalet. Są bardzo lekkie i łatwe w sprzątaniu, co jest niezwykle ważne, ponieważ ułatwia opiekę nad chomikiem. Cechują się również bardzo dobrą wentylacją, co poprawia komfort życia ich mieszkańców.

Decydując się na klatkę tego typu, najlepiej poszukać takiej, która ma kuwetę z wysokimi bokami. Chomiki lubią bowiem kopać w ściółce, więc mogą wysypywać ją na zewnątrz klatki.

Drugi typ to klatki z tworzywa. Wyglądają jak plastikowe pudełka, składające się z dwóch części. Dach stanowi otwierana klapka w postaci kratki.

Największą zaletę klatek z tworzywa jest to, że chomiki nie mogą z nich wysypywać ani ściółki ani pokarmu. Również są lekkie i łatwe w czyszczeniu. Mają jednak słabą wentylację.

Wiele klatek dla chomików sprzedaje się już z pełnym wyposażeniem, w skład którego wchodzą półki, drabinki, domek, kołowrotek, miseczki i poidło. Niektóre z nich można uzupełniać o takie elementy, jak tunele, które umożliwiają łączenie ze sobą kilku klatek.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

 
Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz