czwartek, 5 września 2013

Karmy dla szczeniąt

Karmy dla szczeniąt
Szczenię wymaga innej diety niż dorosły czy stary pies. Organizm w trakcie wzrostu wymaga znacznie większej ilości białek, węglowodanów i innych składników odżywczych, według niektórych źródeł, nawet trzykrotnie większej w pierwszym okresie szczenięctwa. To dlatego praktycznie wszyscy producenci karm dla psów dzielą swoje wyroby według wieku psa, wypuszczając na rynek karmy opracowane z myślą o szczeniętach.


Suche karmy dla szczeniąt


Ten rodzaj karm dla psów stał się ostatnimi czasy bardzo popularny, głównie ze względu na wygodę w ich użyciu. Ich zaletą jest również to, że można je długo przechowywać, ponieważ cechują się obniżoną zawartości wody. Jeśli chodzi o jakość, to z tą bywa różnie. Teoretycznie wszystkie karmy dla szczeniąt spełniają wymogi żywieniowe naszych pupili, jednak produkty  z wyższej półki produkowane są z lepszej jakości i znacznie lepiej przyswajalne. Z tego powodu, choć są droższe, to jednak bardziej wydajne i lepiej zaopatrują organizm młodego psa w substancje odżywcze.

Wyroby lepszych marek mają jeszcze jedną zaletę: zazwyczaj są podzielone na grupy wagowe. Jest to o tyle istotne, że szczenięta ras małych, średnich, dużych i olbrzymich mają nieco inne wymagania pokarmowe, ponieważ rozwijają się w różnym tempie (między innymi). Wiodący na rynku producenci, tacy jak Brit, Acana czy Royal Canin, mają w swojej ofercie karmy dla wszystkich tych czterech grup wagowych. Karmy z najniższej półki są natomiast zwykle uniwersalne, czyli przeznaczone dla szczeniąt wszystkich ras, bez względu na ich wagę.

Zdecydowanie najlepiej podawać psu karmę, jak najbardziej dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb. Niektóre firmy poszły więc o krok dalej, poszerzając swoją ofertę o produkty adresowane do konkretnych szczeniąt ras, np. owczarków niemiecki, yorkshire terierów czy labradorów. Karmy takie produkuje na przykład Royal Canin i Eukanuba.

Sklep Telekarma


Mokre karmy dla szczeniąt


Karmy mokre, jak sama nazwa wskazuje, cechują się znaczną zawartością wody. Są przez to łatwiejsze w jedzeniu, ale też szybciej się psują, dlatego po otwarciu oryginalnego opakowania nie można ich długo magazynować. Karmy te produkowane są w trzech podstawowych wersjach: w puszkach, w tackach i w saszetkach.

W chwili obecnej wybór mokrych karm dla szczeniąt na polskim rynku nie jest specjalnie duży. W każdym razie znacznie mniejszy niż produktów suchych. Przede wszystkim raczej trudno znaleźć karm przeznaczonych dla szczeniąt z wszystkich grup wagowych. Dostępne produkty są uniwersalne oraz opracowane z myślą o szczeniakach ras małych (np. marki Butchers).

Zaletą mokrych karm dla szczeniąt jest większa różnorodność smaków, ponieważ produkowane są z różnego rodzaju mięs i zawierają różne dodatki. Karmy suche wytwarzane są głównie z mięsa kurcząt.

Sklep Telekarma
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza