poniedziałek, 23 września 2013

Karmy dla starszych psów

Karmy dla starszych psów
Podobnie jak u szczeniąt, również u starszych psów zmienia się zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Z tego powodu praktycznie wszyscy producenci psich karm mają w swojej ofercie karmy dla psów-seniorów.

Mokre karmy dla starszych psów


W sklepach zoologicznych, w tym również w internetowym sklepie dla zwierząt Telekarma, zdecydowanie więcej znajdziemy suchych karm dla starszych psów niż mokrych. Konserwy dla seniorów istnieją, ale wybór raczej nie jest duży i przeznaczone są one zwykle dla wszystkich ras, bez względu na masę ciała zwierzaka. Są to jednak produkty niezastąpione w przypadku bardzo sędziwych psów, które ze względu na stan uzębienia mają już problemy z pogryzieniem ziaren karm suchych.

Sklep Telekarma


Suche karmy dla starszych psów


Ogólnie rzecz biorąc suche karmy są bardziej wartościowym pożywieniem niż tej samej jakości produkty mokre. Nie wspominając już o ich większej trwałości, a zatem dużej wygodzie w dawkowaniu i przechowywaniu. Największą zaletą suchych karm dla psów jest jednak to, że wśród nich bez problemu znajdziemy produkty przeznaczone dla określonej grupy wagowej. Co prawda karm dla psich seniorów z określonego przedziału wagowego jest mniej niż takich karm dla psów dorosłych i szczeniąt, niemniej istnieją.

Rasy małe, średnie, duże i olbrzymie nie tylko w innym tempie dorastają, ale również starzeją się i mają trochę inne potrzeby pokarmowe. Dlatego najlepiej byłoby kupić produkt, który przeznaczony jest dla psów o takiej wadze, jak nasz podopieczny. Takie karmy mają w swojej ofercie na przykład Royal Canin, Eukanuba, Hill's czy Brit.

Jeśli z jakiś powodów jest to niemożliwe, możemy oczywiście podawać mu karmę „all breeds”, czyli dla wszystkich ras. Trzeba tylko dostosować dawkowanie do potrzeb naszego pupila. Dobrej jakości produkt powinien zawierać wszystkie składniki odżywcze, jednak w przypadku psów ras dużych i olbrzymich koniecznym może okazać się stosowanie preparatów zawierających związki ochraniające stawy. Pamiętajmy jednak, by ich podawanie skonsultować z lekarzem weterynarii.

Ponieważ szybkość starzenia się zależy od masy ciała, producenci zalecają karmę dla seniorów podawać psom ras dużych i olbrzymich mniej więcej od 5 roku, psom ras średnich mniej więcej od 7 roku, a psom ras małych od 8 roku. Zależy to jednak od producenta, dlatego warto uważnie przeczytać informacje podane na opakowaniu.

Sklep Telekarma
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza