czwartek, 24 marca 2022

Rasy świnek morskich najczęściej spotykanych w naszych domach

Świnki morskie to łagodne i towarzyskie zwierzaki, które uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli. Ze względu na olbrzymią popularność tych gryzoni wyhodowano wiele interesujących ras i odmian. Rasowe kawie domowe przykuwają uwagę nietypowym futerkiem i wyjątkowym charakterem. Jakie rasy świnek morskich są najpopularniejsze? Którą z nich wybrać dla siebie?

Czym różnią się rasy świnek morskich?

Świnki morskie skradły serca wielu miłośników gryzoni. Niewielkie, spokojne, przyjaźnie nastawione, o rozczulającym wyglądzie i małych wymaganiach – są chętnie utrzymywane w domach. Nic więc dziwnego, że hodowla tych gryzoni ciągle się rozwija, czego efektem są różne rasy świnek morskich. Głównym sposobem klasyfikacji ras świnek morskich jest długość ich włosa. Na podstawie tej cechy wyróżnia się trzy podstawowe grupy kawii domowych:

  • krótkowłose – m.in. rex, abisyńska, american (gładkowłosa), crested, curly, teddy, somali,
  • długowłose – m.in. peruwianka, texel, coronet, angora, merino, sheltie, alpaka,
  • bezwłose – skinny, baldwin. 

Poszczególne rasy świnek morskich różnią się także układem i strukturą włosa. Niektóre mają gładkie i ściśle przylegające do ciała futerko (np. amaerican), inne kręcone (np. alpaka), wełniste (np. rex) czy tworzące charakterystyczne rozetki (np. abisyńska). 

Rasowe świnki morskie mają też nieco inną budowę ciała. Często można dostrzec różnice w kształcie noska, głowy czy uszu. Podobnie jak u rasowych czworonogów u świnek morskich różnych ras występują także różnice charakterologiczne. Każdej z ras przypisywany jest inny profil osobowości, choć zwykle różnice w temperamencie nie są aż tak duże jak ma to miejsce u psów czy kotów. 

Wyjątkowy wygląd kawii domowych to jednak nie tylko zasługa ras, ale też odmian barwnych. Typowym umaszczeniem dzikich świnek morskich jest aguti – z włosem ubarwionym strefowo. W hodowli dużą popularnością cieszą się zarówno odmiany jednobarwne (np. czekoladowa, liliowa, czarna, czerwona, biała), jak i wielokolorowe (np. cętkowana, szylkretowa) oraz ze znaczeniami (np. tan, fox). 

↓ POKARM DLA ŚWINEK MORSKICH ↓

5 najpopularniejszych ras świnek morskich

Jakie świnki morskie są najczęściej utrzymywane w domach? Oto 5 najpopularniejszych ras. 

American (gładkowłosa)

American to bez wątpienia najpopularniejsza rasa świnki morskiej, którą spotkać można w wielu domach. Większość osób, gdy myśli o kawii domowej, przed oczami ma właśnie obraz tej rasy. 

Świnka morska gładkowłosa uznawana jest za najstarszą rasę, a jej początki datuje się na 5000 r. p.n.e. Rasa ta przybyła z Ameryki Południowej do Europy już w XV w. –za sprawą brytyjskich kupców. 

Amerykańska świnka morska ma gęste, gładkie, proste futerko. Długość jej włosa wynosi ok. 1,8 cm. Charakterystyczną cechą rasy jest okrągły nosek, który nadaje jej sympatyczny wygląd. 

Świnka morska gładkowłosa ma spokojne i towarzyskie usposobienie. Dobrze dogaduje się z innym zwierzakami i dziećmi. Jest z natury czuła i kontaktowa. Dodatkowo nie ma dużych wymagań i nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji, dzięki czemu jest dobrym wyborem dla początkujących miłośników gryzoni. 

Abisyńska (rozetka)

Świnka morska abisyńska, zwana też rozetką, cieszy się olbrzymią popularnością ze względu na wyjątkowy wygląd sierści. Rasa ta święci triumfy na wystawach gryzoni. Charakterystyczną cechą świnki morskiej abisyńskiej są zawirowania na futerku, układające się w rozety – o różnej wielkości – na głowie i tułowiu. Idealnie, gdy kawia ma ich 8-10. Włos świnki morskiej abisyńskiej jest dosyć sztywny i szorstki. 

Rasa ta, podobnie jak gładkowłosa, ma długą historię. W Europie pojawiła się już w XVI w. Świnka morska rozetka zyskała dużą popularność nie tylko z uwagi na swój piękny wygląd, ale również duży temperament. 

Kawie tej rasy są z natury ciekawskie, żywiołowe, pełne energii i figlarne. Uwielbiają się bawić. Chętnie uczą się sztuczek. Rozetki polecane są dla osób, które są w stanie zapewnić im odpowiednią dawkę stymulacji intelektualnej. Raczej nie poleca się ich jako towarzyszy dla małych dzieci. Sierść świnek abisyńskich, choć jest krótka, wymaga regularnego wyczesywania. 

Teddy

Świnka morska teddy to jedna z najsympatyczniejszych ras. Teddy, ze względu na specyficzną budowę, przypomina pluszowego misia. Świnka morska tej rasy ma krępe ciało, z szeroko rozstawionymi łapkami, zaokrągloną głową, oklapniętymi uszkami i zadartymi noskiem. Jej włos jest gęsty, twardy, sztywny i szorstki. 

Świnka morska teddy to prawdziwa ulubienica dzieci i idealna rasa dla całej rodziny. Teddy łatwo się oswaja i silnie przywiązuje do swoich opiekunów. Z natury jest towarzyska, kontaktowa, czuła, pogodna i przyjazna. Z pewnością wniesie więc do domowego życia wiele radości. 

Rex 

Świnka morska rex znacznie wyróżnia się na tle innych ras z uwagi na specyficzne, wełniste, lekko najeżone futerko. U rasy okrywa włosowa jest krótka (do 1-2 cm), sprężysta i bardzo gęsta. Włosy odstają od ciała pod kątem 90 stopni. 

Rasa została stworzona na początku XX w. Świnka morska rex ma delikatne i spokojne usposobienie. Jest przyjazna i lubi pieszczoty, dzięki czemu polecana jest dla osób, które chcą nawiązać bliską, czułą relację ze swoim pupilem. 

Peruwianka

Peruwianka to jedna z najpopularniejszych długowłosych świnek morskich. Jej wyjątkowym atutem jest bujne futro. Sierść peruwianki może osiągnąć długość nawet 50 cm. Długi włos ma delikatną strukturę i charakterystyczny połysk. Układa się nierównomiernie – od środka tułowia na zewnątrz. U peruwianki występują też 2 rozety. 

Świnka morska peruwianka ma serdeczne i radosne usposobienie. Jest bardzo spostrzegawcza, czujna i ciekawa świata. Może być świetną towarzyszką dla starszych dzieci oraz osób, które szukają zwierzaka pełnego naturalnego wdzięku. W przypadku opieki nad peruwianką bardzo ważną rolę odgrywa skrupulatna pielęgnacja futerka. W innym wypadku jej długi włos może się plątać i niszczyć. 

Jaką rasę świnki morskiej wybrać?

Wybór odpowiedniej rasy świnki morskiej to wbrew pozorom nie tylko kwestia gustu. Specyfika okrywy włosowej wpływa na potrzeby pielęgnacyjne małych gryzoni. Warto się więc zastanowić, ile czasu będziemy mogli poświęcić na pielęgnację naszego pupila. Dużo łatwiej utrzymać w dobrej kondycji świnki morskie krótkowłose niż te z bujnym włosem. Z kolei w przypadku świnek morskich bezwłosych, obdarzonych wrażliwą skórą, trzeba szczególnie dbać o warunki higieniczne i termiczne panujące w otoczeniu. 

Wybierając rasę świnki morskiej, powinniśmy uwzględnić jej charakter. Jako towarzysze dla dzieci najlepiej z reguły odnajdą się rasy obdarzone spokojnym i zrównoważonym usposobieniem, kontaktowe i tolerancyjne (np. gładkowłosa, teddy). Nastolatkowie i osoby dorosłe, które fascynują zachowania gryzoni, mogą poszukać kompana dla siebie wśród energicznych i inteligentnych ras, które łatwo uczą się sztuczek (np. abisyńska). Niezależnie od wybranej rasy każda świnka morska, potrzebuje jednak troskliwej opieki, zbilansowanego żywienia i odpowiedniej przestrzeni do życia. Warto o tym pamiętać, decydując się na zakup tego uroczego gryzonia. 


Autorka: Marta Majewska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz