piątek, 4 marca 2022

Jak widzi królik?

Króliki od dawna są jednymi z bardziej popularnych i lubianych zwierzaków domowych. Właściciele tych uroczych pupili wiedzą zazwyczaj, jak opiekować się ulubieńcem, co należy dawać mu do jedzenia, czy jaką klatkę dla niego wybrać. Często wiemy także, że królika należy podnosić w specjalny sposób, że nie jest gryzoniem, tylko zajęczakiem i że potrzebuje specjalnej karmy dedykowanej właśnie jego gatunkowi.

Wiemy o królikach mnóstwo rzeczy, ale mało kto zastanawia się nad ciekawą kwestią króliczego postrzegania świata. Jak zatem widzi królik? Czy bliżej mu do sposobu widzenia kota lub psa? A może nawet człowieka? Czy królik ma dobry wzrok? Czy może nas rozpoznać z widzenia? Poniżej odpowiedzi na wiele z tych pytań.

Co widzi królik?

Wzrok to jeden z ważniejszych zmysłów u królików. Nie jest on niestety tak dobry jak u człowieka czy nawet kota, ale nie jest też tak, że króliki są prawie ślepe. Muszą polegać na wzroku, aby przetrwać w naturalnych warunkach, czyli na wolności. Już same oczy są spore, wypukłe i rozmieszczone po bokach głowy. Co jednak widzą?

Króliki widzą raczej nieostro, trochę jakby miały wadę wzroku. Świat w ich oczach jest nieco ziarnisty i rozmazany. Głównie czarno-biały, ale nieprawdą jest, że króliki nie widzą kolorów. Naukowcy od dawna głowią się nad tą kwestią i nie doszli jeszcze do sprecyzowanych wniosków, ale z pewnością króliki są w stanie rozpoznać niektóre kolory, przede wszystkim te podstawowe, czyli czerwony, zielony, żółty i niebieski. To już naprawdę sporo.

Warto mieć tę kwestię na uwadze, kiedy zdecydujemy się kupić zwierzakowi jakąś zabawkę. Kolorowa na pewno przyciągnie jego uwagę i sprawi dużo radości. To samo może dotyczyć wyposażenia klatki, chociaż oczywiście nie warto robić króliczego lokum zbyt kolorowego, bo pędzie tym przytłoczony. My też dostalibyśmy oczopląsu, gdyby każdą ze ścian pomalować nam na inny kolor. Warto postawić zatem na akcenty kolorystyczne: zabawkę, gadżet w klatce, miskę. Otoczenie królika jako takie powinno pozostać w barwach naturalnych, aby pupil czuł się możliwie komfortowo.

↓ POKARM DLA KRÓLIKA ↓

Jak są zbudowane oczy królika?

Króliki mają piękne, duże i ciemne oczy. Jak zostało wspomniane wyżej, są one wypukłe i rozstawione po bokach głowy. Dzięki temu zwierzę ma pole widzenia o zakresie niemal 300 stopni, są jednak także wady takiego ustawienia gałek ocznych. Otóż królik będzie miał kłopoty, żeby zobaczyć coś, co znajduje się blisko niego, tuż koło nosa.

Króliki rzadko też mrugają – tylko kilka razy na godzinę, więc sprawiają wrażenie, jakby w ogóle tego nie robiły. Wszystko po to, aby zachować czujność i nie stracić niczego z oka. Jak zatem oko jest nawilżane i chronione przed czynnikami zewnętrznymi? Dzięki trzeciej powiece, czyli tak zwanej migawce.

Oczy królika nie lubią gwałtownych zmian oświetlenia, ponieważ źrenice nie są przystosowane do szybkiego dopasowywania się do dużej lub bardzo małej ilości światła. Zwierzaki te nie widzą też za dobrze w pełnym słońcu, jak i po zmroku. Najlepiej jest im w półświetle, czyli wcześniej rano albo przed zachodem słońca. Wszystko z powodu pręcików, które są dominującymi fotoreceptorami w ich oczach.

Mając taką wiedzę, warto postawić klatkę z pupilem z daleka od ostrych źródeł światła, takich jak okno, balkon, ale też telewizor. Zwierzęciu będzie przeszkadzało zarówno ostre, często zmieniające się światło, jak i hałas. Zaciszny kącik w rogu pokoju, z daleka od harmidru, bezpośredniego słońca i przeciągów na pewno okaże się najlepszy. Nie wymagajmy też od pupila wzmożonej aktywności po zmroku, bo wtedy widzi o wiele gorzej i czuje się przez to mniej pewnie. Króliki w nocy śpią, w przeciwieństwie choćby do chomików.

Choroby oczu królika

Króliki są niestety narażone na różne choroby oczu, w tym również te, które kojarzymy przede wszystkim z ludźmi. Nasz futerkowy maluch może mieć jaskrę, zaćmę, zapalenie spojówek, kłopoty z rogówką czy z kanałami łzowymi.

Dlaczego króliki borykają się z problemami okulistycznymi? Powodów jest kilka, a wśród nich:

  • obciążenia genetyczne
  • zła dieta
  • zaniedbania (w tym brak higieny dotyczący zarówno samego zwierzaka, jak i jego klatki)
  • infekcje
  • urazy mechaniczne

Te ostatnie zdarzają się najrzadziej, o wiele częściej pojawiają się u królików kłopoty natury bakteryjnej, wirusowej czy grzybiczej. Czasami wystarczy niedobór niektórych witamin, aby zaczęły się problemy z oczami. 

Jakie są najczęstsze choroby oczu królika? Jak je leczyć?

Zapalenie spojówek – bardzo popularne także u ludzi, ma podłoże bakteryjne i wymaga leczenia antybiotykiem. Wśród objawów są zaczerwienione, zapuchnięte, czasem także zaropiałe oczy.

Zablokowanie kanałów łzowych – bolesna przypadłość, którą dosyć długo się leczy. Potrzebne są specjalne leki. Choroba może powstać na skutek zmian w organizmie (na przykład z powodu złej diety) albo zostać wywołana przez stan zapalny.

Jaskra – choroba, która nie omija ani ludzi, ani królików. Przyczyną jaskry jest wzrost ciśnienia w oku, co niszczy siatkówkę. Czasami degeneracji ulega też nerw wzrokowy. Lżejszą postać jaskry hamuje się lekami (często są to krople aplikowane bezpośrednio do oka), poważniejszą trzeba zazwyczaj operować. Nieleczona, choroba prowadzi do utraty wzroku. Nie dopuśćmy do tego!

Katarakta, czyli zaćma – ona także jest bardzo powszechna wśród ludzi i zwierząt. Powoduje zmętnienie soczewki, co przekłada się na spadek jakości widzenia. Przyczyną bywają problemy genetyczne, zła dieta, ale też starość. Zaćmę leczy się operacją oka.

Pamiętajmy, że sami możemy tylko zweryfikować, czy z naszym ulubieńcem dzieje się coś niedobrego, zauważyć zmiany w obrębie oczu, ale też w zachowaniu pupila. Nie wolno nam natomiast leczyć królika na własną rękę. Przemywanie oczu rumiankiem może nie pomóc, zwłaszcza jeśli to coś poważniejszego niż stan zapalny spojówek. Trzeba natychmiast udać się ze zwierzakiem do weterynarza, które zbada futrzaka i postawi diagnozę.

Pozostałe zmysły królika

A jak jest z pozostałymi zmysłami królika? Zwierzęta te mają bardzo dobry słuch (lepszy niż ludzie), dobrą orientację w terenie (dzięki wibrysom) i naprawdę niezły węch. Wzrok jest zatem jednym ze słabszych zmysłów.

Króliki nie bez powodu mają bardzo duże uszy. Pozwalają one wyłapywać nawet słabe dźwięki, a do tego służą termoregulacji. To samo dotyczy węchu – dzięki niemu króliki rozpoznają zagrożenie, ale mogą też po zapachu odchodów czy moczu rozpoznać innego osobnika, a już zwłaszcza jego płeć. Z kolei jeśli chodzi o smak, to najsilniejszy jest słodki i gorzki, co ma uzasadnienie w przystosowaniu do życia (gorzkie i niejadalne są trucizny, a słodkie to, co jadalne i bezpieczne). Króliki czują też smak słony i bardzo go lubią, ale nie powinny jeść dużo słonego. Unerwienia futerka i skóry pozwala natomiast odbierać otoczenie zmysłem dotyku. Warto głaskać naszego pupila, bo po prostu to lubi!


Autorka: Magdalena Dolata


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz