czwartek, 24 czerwca 2021

Kanarek domowy - opieka, ciekawostki, porady


Kanarek domowy to niewielki ptak o niezwykłej urodzie i wdzięku. Jego śpiew zachwyca, a przyjazne usposobienie sprawia, że wprost idealnie nadaje się do roli pupila całej rodziny. Sprawdź, jak opiekować się kanarkiem i jakie warunki należy mu zapewnić, by był zdrowy i szczęśliwy!


Skąd pochodzi kanarek domowy?

Kanarek domowy, jak wskazuje sama jego nazwa, pochodzi z Wysp Kanaryjskich. Przedstawicieli tego gatunku można spotkać też na Maderze i Azorach, ale to właśnie Kanary uchodzą za jego ojczyznę. Ciekawostką jest fakt, że zanim kanarek stał się zwierzakiem towarzyszącym, pełnił funkcje typowo użytkowe. Co to znaczy? Otóż początkowo wykorzystywano go do pracy w kopalniach. Subtelne zmiany w jego zachowaniu alarmowały górników, pozwalały im ocenić jakość powietrza i zachować większe bezpieczeństwo w czasie pracy.

Na szczęście dziś kanarek jest już wyłącznie zwierzakiem domowym i chętnie pełni rolę rodzinnego pupila. Jego wdzięk i piękny śpiew zapewniły mu spore grono sympatyków oraz tytuł jednego z najczęściej hodowanych ptaków.

Kanarek domowy – potrzeby i pielęgnacja

Kanarki nie są szczególnie wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację. Same całkiem dobrze radzą sobie z higieną, oczywiście pod warunkiem, że zapewnimy im czyste i wygodne lokum. Klatka kanarka musi być zawsze wysprzątana, a w zasięgu skrzydeł kanarka powinna znajdować się miseczka z wodą i druga z piaskiem. Nawet podcinanie pazurków kanarka nie stanowi większego kłopotu. Wystarczy wyposażyć klatkę w kilka specjalnych żerdzi, a jego pazury same będą się na nich ścierać.

Klatka dla kanarka – jaką wybrać?

Mogłoby się wydawać, że kanarek domowy, jako bardzo drobny zwierzak, nie będzie potrzebował dużej przestrzeni. Nic bardziej mylnego! Kanarki potrzebują sporo miejsca, bo z natury są bardzo ruchliwe i energiczne. Im większą klatkę lub wolierę będą miały do dyspozycji, tym lepiej dla ich zdrowia, kondycji i samopoczucia. Minimalne wymiary klatki dla jednego kanarka to 60x40x50cm.

Najlepiej sprawdzają się klatki w kształcie sześcianu i z niewielkimi odstępami pomiędzy prętami. Trzeba pamiętać, że kanarek mógłby przecisnąć się przez większe szpary lub zaklinować między nimi.

Wyposażenie klatki dla kanarka domowego

Na dnie klatki kanarka powinna znaleźć się warstwa piasku, który ptakom służy do kąpieli. Należy wymieniać go przynajmniej raz w tygodniu, by zachować czystość i higienę wewnątrz klatki. Poza nim niezbędna będzie także wanienka z wodą, także służącą do kąpieli.

Kolejny ważny element wyposażenia to poidełko. Wodę należy wymieniać przynajmniej co drugi dzień, by zawsze była czysta i świeża. Wewnątrz klatki muszą znaleźć się ponadto drewniane żerdzie, na których kanarek będzie mógł przysiadać i tępić pazurki.

↓ POKARM DLA KANARKÓW ↓


Żywienie, czyli co jedzą kanarki

Podstawą diety kanarka domowego są ziarna. W sklepach zoologicznych można znaleźć rozmaite gotowe mieszanki ziaren, które stanowią źródło wszelkich niezbędnych witamin oraz minerałów. Od czasu do czasu można zaserwować kanarkowi dodatkową przekąskę w postaci ziaren słonecznika lub konopi. Pamiętajmy tylko, by nie przesadzać z ich ilością. Około 5 ziarenek na dzień w zupełności wystarczy.

Raz w tygodniu można też zaserwować kanarkowi kawałek gotowanego jajka. Dobrym przysmakiem dla niego będą również owoce i warzywa, na przykład banan, jabłko, marchew czy gruszka.

↓ KOLBY DLA KANARKÓW ↓


Jak hodować kanarki – pojedynczo czy w parach?

Kanarki w warunkach naturalnych żyją w dość dużych grupach. W domu możemy hodować je pojedynczo albo trzymać razem parkę lub dwie samiczki. Dwóch samców niestety nie powinno mieszkać razem, bo może dochodzić między nimi do poważnych bójek. Trzeba pamiętać też, że jeśli chcemy cieszyć się śpiewem kanarka przez cały rok, to najlepszym rozwiązaniem byłaby hodowla jednego tylko samca. Jeżeli połączymy go z samiczką, kanarek będzie śpiewał tylko w okresie zalotów. Z kolei samiczki nie śpiewają wcale.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Decydując się na jednego kanarka, będziemy musieli też zadbać o to, by nie czuł się samotny. Kanarki to ciekawskie i towarzyskie ptaki, które bardzo źle znoszą samotność. Klatka powinna więc stać w pokoju, w którym często przebywamy i gdzie będziemy mogli mieć stały kontakt z pupilem. Kanarki całkiem dobrze dogadują się też z innymi ptakami, na przykład papużkami falistymi. Jeśli dobrze je socjalizujemy, możemy nawet trzymać je w jednej, odpowiednio dużej klatce.

↓ ZABAWKI DLA PTAKÓW ↓

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz