wtorek, 15 czerwca 2021

Jak podróżować z psem samochodem?Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Jeśli Ty także planujesz wakacyjny wyjazd, a w podróży samochodem będzie towarzyszył Ci pies, musisz wiedzieć, jak odpowiednio przygotować się na wspólną eskapadę. Z naszego artykułu dowiesz się, co zabrać w podróż z psem, żeby bezpiecznie dotrzeć na miejsce!

Pies w samochodzie – gdzie go ulokować?

Podróż z psem wymaga pewnych przygotowań. Zwłaszcza jeśli będziesz przemieszczać się samochodem, a przed sobą masz kilka lub kilkanaście godzin drogi. W takiej sytuacji trzeba dobrze przemyśleć, jak zabezpieczyć pupila i stworzyć mu możliwie najbardziej komfortowe warunki podczas jazdy.

Niektórzy wychodzą z założenia, że mniejszego psiaka wystarczyłoby wziąć na kolana, większego ulokować na tylnym siedzeniu, a wszystkim będzie wygodnie. Niestety to nie jest rozsądne podejście. Pies nie powinien podróżować na kolanach żadnego z pasażerów, ani tym bardziej pozostawiony swobodnie na jednym z siedzeń. Chyba że przypniesz go do fotela za pomocą specjalnych pasów bezpieczeństwa albo zapakujesz w wygodny transporter dla psa.

Jak przygotować się na podróż z psem?

Podróż samochodem z psem, który nie jest w żaden sposób zabezpieczony ani przypięty do siedzenia, może skończyć się naprawdę tragicznie. Wyobraź sobie, że jedziesz ruchliwą autostradą, a Twój pupil nagle wskakuje Ci na kolana albo próbuje przecisnąć się z tylnego siedzenia na przednie. W ten sposób zwierzak odwraca Twoją uwagę od jazdy, rozprasza Cię i przeszkadza w zachowaniu koncentracji. A wystarczy przecież moment nieuwagi, by przygoda skończyła się stłuczką lub poważnym wypadkiem drogowym.

Trzeba tu też dodać, że w momencie zderzenia pies, który nie jest zabezpieczony i przypięty, spadnie z siedzenia i z całym impetem uderzy o pierwszą napotkaną powierzchnię. Tego typu wypadki przeważnie kończą się śmiercią zwierzaka. Dlatego nie warto ryzykować i zawczasu przygotować się na wspólną podróż z psem. Co może się przydać?

Transporter dla psa – jakie wybrać?

Transporter dla psa to świetne rozwiązanie, kiedy masz pod opieką małego lub średniego czworonoga. W sklepach zoologicznych znajdziesz transportery różnej wielkości, więc bez problemu dopasujesz klatkę do gabarytów swego pupila. Pamiętaj, że wewnątrz powinno być na tyle miejsca, by pies mógł swobodnie ułożyć się i obrócić.

Transporter dla psa można przypiąć do tylnego siedzenia za pomocą specjalnych pasów, tak aby w przypadku gwałtownego hamowania nie mógł się przemieścić. Ustawianie klatki na podłodze pomiędzy siedzeniami przednimi a tylnymi to nie najlepszy pomysł – klatka mogłaby zostać zgnieciona w czasie wypadku czy kolizji.

Klatka samochodowa na podróż z większym psem

Jeśli posiadasz samochód typu kombi, van albo SUV, możesz przewozić psa w specjalnej klatce w bagażniku. To dobre rozwiązanie dla psów o większych gabarytach albo w sytuacji, gdy podróżujemy z więcej niż jednym czworonogiem. Klatka samochodowa oddziela kabinę pasażerską od bagażnika, a psu zapewnia własny, wygodny kąt. Zwierzak ma tam pewną swobodę ruchu, a jednocześnie jest dobrze zabezpieczony na czas podróży. Aby pupilowi było nieco wygodniej, możesz wyłożyć klatkę miękkim kosem albo matą.

Szelki i pasy bezpieczeństwa dla psa

Jak podróżować z dużym psem, kiedy nie masz do dyspozycji auta z tak dużym bagażnikiem? W takiej sytuacji wystarczy wyposażyć pupila w szelki i specjalne pasy bezpieczeństwa dla psa. Takie pasy przypina się do pasów samochodowych. Dzięki nim nawet podczas stłuczki czy gwałtownego hamowania pies pozostanie na swoim miejscu, bo pasy blokują się przy gwałtownych szarpnięciach. Pasy bezpieczeństwa dla psa pozostawiają psu dużą swobodę ruchu, są wygodne i świetnie sprawdzą się w czasie dłuższej podróży. 

Mata samochodowa na podróż z psem

Innym rozwiązaniem na samochodową podróż z psem są specjalne maty, które rozwiesza się na fotelach tak, aby przykrywały całą tylną kanapę i odgradzały ją od przedniej części pojazdu. Mata samochodowa dla psa dobrze zabezpiecza tapicerkę, więc to dobry wybór, jeśli Twój pies gubi dużo sierści albo obficie się ślini. Mata przyda się też, gdy zwierzak dopiero przyzwyczaja się do jazdy samochodem i miewa objawy choroby lokomocyjnej. Mata samochodowa będzie też dobrym rozwiązaniem dla psów ruchliwych i niespokojnych, które w czasie jazdy mogłyby próbować przecisnąć się na przednie siedzenie.

↓ MATY SAMOCHODOWE DLA PSA ↓


Co jeszcze może się przydać w podróży z psem?

Jeżeli podróżujesz z psem latem, w czasie upałów, dobrym pomysłem będzie wyposażenie się w specjalną matę chłodzącą. Takie maty działają pod wpływem kontaktu ciała psa z materiałem, nie wymagają chłodzenia, dostępu do wody czy prądu, więc można zabrać je dosłownie wszędzie. Przydatne mogą być też osłonki na okna, dzięki którym auto nie będzie się tak nagrzewało.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz