wtorek, 18 maja 2021

Hotel dla kota – czy to dobry pomysł?Wakacje to dla opiekunów zwierząt nie tylko czas wypoczynku, ale również dylematów związanych z opieką nad domowymi pupilami. Jeśli nasz mruczek nie może towarzyszyć nam w czasie letnich wojaży, musimy poszukać dla niego zastępczych opiekunów. Wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem wydaje się pozostawienie futrzaka w hotelu. Czy jednak rzeczywiście hotel dla kota to miejsce, w którym nasz podopieczny będzie czuł się komfortowo? 

Hotel dla kota – wady i zalety

Hotel dla kota to placówka powstała w odpowiedzi na potrzeby opiekunów mruczków, którzy czasowo nie mogą zajmować się swoimi podopiecznymi. Większość osób z usług hotelowych korzysta głównie w okresie wakacyjnym. Hotel dla kota służy pomocą jednak również w wielu kryzysowych sytuacjach, takich jak wyjazd służbowy, choroba czy przeprowadzka. 

Jakie są zalety pozostawienia kota w hotelu? Dzięki niemu nie musimy martwić się, czy nasz podopieczny będzie miał zapewnioną właściwą opiekę podczas naszej nieobecności. Nie jesteśmy zdani na pomoc sąsiadów czy znajomych, którzy w natłoku codziennych obowiązków mogą zwyczajnie nie mieć czasu, by odpowiednio zająć się naszym pupilem. Dobry hotel dla kota gwarantuje profesjonalną opiekę wykwalifikowanego i doświadczonego personelu oraz kontrolę weterynaryjną. Jest więc duża szansa, że w przypadku problemów behawioralnych lub zdrowotnych nasz mruczek otrzyma szybką pomoc. Skorzystanie z usługi hotelowych to dobre rozwiązanie dla samotnych opiekunów mruczków, którzy nie mają z kim pozostawić pupila, a nie chcą rezygnować z wakacyjnych planów.

Niestety, pozostawienie kota w hotelu ma sporo wad. Główną z nich jest stres związany ze zmianą otoczenia. Większość kotów jest bardzo przywiązana do swojego terytorium. Za sprawą pozostawionych w otoczeniu feromonów czuje się w domowym otoczeniu bezpiecznie i komfortowo. Koty wyrwane ze swojego naturalnego środowiska potrzebują czasu, by zaadaptować się do nowych warunków. Nie jest to łatwe także dlatego, że w hotelu nie mogą liczyć na swojego opiekuna – co potęguje ich stres. Kolejnym problemem jest obecność w hotelu innych mruczących zwierzaków. Między hotelowymi rezydentami może dochodzić do nieporozumień i konfliktów. Dla kotów, które do tej pory żyły w pojedynkę, to nowa sytuacja, z którą często nie potrafią sobie poradzić. Hotel dla kota może też nie być w stanie zachować harmonogramu dnia zbliżonego do naszego i zapewnić zwierzakowi podobnych rozrywek. Kiedy więc warto pozostawić kota w hotelu, a w jakich przypadkach lepiej zrezygnować z takiego rozwiązania?

Kiedy warto pozostawić kota w hotelu?

Aby podjąć właściwą decyzję, czy zostawić pupila w hotelu, czy zapewnić mu opiekę domową, musimy dokładnie przeanalizować potrzeby i upodobania naszego podopiecznego. Opieka hotelowa zwykle jest odpowiednia dla mruczących ekstrawertyków, kotów odważnych, śmiałych i ciekawskich. Nowe miejsce dostarcza im dodatkowej stymulacji – znacznie lepiej czują się więc tam niż w domu, gdzie skazane byłyby prawdopodobnie wyłącznie na wielogodzinne drzemki. Pozostawienie kota w hotelu może być dobrym pomysłem, jeśli nasz pupil jest odpowiednio zsocjalizowany i przyzwyczajony do kontaktów z innymi kotami (np. uczestniczy w wystawach). Skorzystanie z hotelu powinniśmy rozważyć również wtedy, gdy wyjeżdżamy na dłużej (np. kilka tygodni).

W hotelu źle będą się czuły zwierzęta lękliwe, nieśmiałe, niezsocjalizowane, niepełnosprawne, gwałtownie reagujące na wszelkie zmiany i nowe bodźce. Jeśli nasz podopieczny reaguje lękiem na nowe akcesoria w domu lub ucieka, gdy usłysz głośny dźwięk, nie ryzykujmy – zapewnijmy mu opiekę w zaciszu domowym. 


↓ TRANSPORTERY DLA KOTA ↓

Jak wybrać dobry hotel dla kota?

Zainteresowanie wakacyjną opieką nad zwierzętami spowodowało dynamiczny rozwój hoteli dla kotów. Niestety, nie wszystkie z nich spełniają odpowiednie standardy. Wybierając hotel dla kota, powinniśmy zatem dokładnie sprawdzić panujące w nim warunki. Dobrą praktyką jest wcześniejsza wizyta w placówce. Nie bójmy się pytać właścicieli o ważne dla nas kwestie. Warto dowiedzieć się, jak wygląda plan dnia w hotelu i czy możliwe jest dostosowanie pór karmienia lub zabawy do upodobań naszego zwierzaka. Starajmy się rozwiać dręczące nas wątpliwości. Zrezygnujmy z usług placówek, które nie pozwalają na ich wcześniejsze obejrzenie lub nie chcą odpowiadać na niewygodne pytania. 

Hotel dla kota musi zapewniać zwierzakowi bezpieczeństwo, prywatność, odpowiednią przestrzeń do wypoczynku i ruchu, komfort oraz higienę. Najlepiej zdecydować się na hotel, w którym mruczek będzie miał do dyspozycji własny pokój. Jeśli nasz pupil jest kotem wychodzącym, powinniśmy poszukać miejsca dysponującego wybiegiem zewnętrznym. Wystrzegajmy się placówek, w których zwierzęta są stłoczone w jednym boksie lub przebywają w małych klatkach. 

Hotel dla kota powinien być wyposażony w zabezpieczenia, które uniemożliwiają mruczkom ucieczkę – warto więc sprawdzić, czy w oknach są zainstalowane siatki. W kocim hotelu o wysokim standardzie nie może zabraknąć także udogodnień (kryjówek, półek, drapaków, zabawek), które poprawią komfort mruczków i dostarczą im rozrywki. Pamiętajmy, że w hotelu musi panować porządek.

Ważnym kryterium przy wyborze hotelu dla kota jest liczba podopiecznych znajdujących się pod opieką. Jeśli jeden pracownik ma pod opieką kilkanaście kotów, z pewnością nie będzie mógł poświęcić każdemu z nich należytej uwagi. 

Dobre hotele zwykle na stałe współpracują z fachowcami, którzy czuwają nad kocim zdrowiem i komfortem psychicznym. Warto zdecydować się na hotel dla kota, w którym pracują specjaliści – hodowcy, behawioryści, lekarze weterynarii, wykwalifikowani petsitterzy. Możemy poprosić ich o świadectwa potwierdzające uzyskanie kwalifikacji lub referencje. 

Jeśli nie mamy możliwości wcześniejszego obejrzenia hotelu, nie ulegajmy reklamom, ale skorzystajmy z rekomendacji innych zaufanych kociarzy. 

Jak przygotować kota do pobytu w hotelu?

Aby ułatwić mruczkowi pobyt w hotelu, powinniśmy odpowiednio przygotować go do opuszczenia domowych pieleszy. Przed wyjazdem skompletujmy koci bagaż. Nie liczmy na hotelowe wyposażenie, ale postarajmy się zabrać jak najwięcej kocich akcesoriów. Znajome przedmioty ułatwią kotu odnalezienie się w nowym otoczeniu i dadzą namiastkę warunków domowych. Koniecznie spakujmy legowisko, kocyk, drapak, zabawki, kuwetę, miski na pokarm i wodę. Zróbmy także zapas karmy podstawowej, przysmaków i żwirku – ich zmiana nie jest wskazana. 

Zanim zawieziemy zwierzaka do hotelu, powinniśmy udać się z nim na kontrolę do lekarza weterynarii. Jeśli kot nie ma aktualnych szczepień przeciwko chorobom zakaźnym, musimy je uzupełnić. Warto spakować do walizki książeczkę zdrowia kota wraz ze świadectwem szczepień – większość hoteli wymaga takich dokumentów. Jeśli zwierzak przyjmuje na stałe jakieś leki, powinniśmy przygotować informację dla hotelowych opiekunów o ich dawkowaniu i specyfice. Musimy zadbać także o zabezpieczenie mruczka przed pasożytami zewnętrznymi i zaaplikować mu preparat antypasożytniczy w formie spot-on, sprayu lub obroży. By ułatwić kotu przystosowanie się do nowych warunków, można wyposażyć go w obrożę adaptacyjną.

Gdy już przybędziemy na miejsce, przekażmy pracownikom hotelu jak najwięcej informacji o naszym pupilu. Powiedzmy im, co lubi, a czego się boi. Poinformujmy, jak wygląda typowy schemat karmienia, zabawy i wypoczynku w naszym domu. Jeśli nasz pupil nie toleruje innych zwierząt, poprośmy, by był od nich odizolowany. Nie zawsze udaje się spełnić wszystkie potrzeby kociego pensjonariusza, ale często drobne podpowiedzi wystarczą, by pobyt w hotelu był dla niego mniej stresujący. Zanim rozstaniemy się z naszym podopiecznym, poczekajmy, aż się uspokoi i spędźmy z nim chwilę w hotelu na głaskaniu lub wspólnej zabawie – zredukuje to u niego stres.


↓ ZABAWKI DLA KOTA ↓

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz