wtorek, 16 marca 2021

Fretka w domu - opieka, żywienie, akcesoriaFretka domowa wciąż nie jest tak popularna, jak psy czy koty, ale zdecydowanie coraz częściej pojawia się w naszych domach. Jej urokowi trudno się oprzeć, ale trzeba pamiętać, że zdecydowanie nie jest to pupil dla każdego. Inteligencja i żywiołowy temperament fretki sprawiają, że jako zwierzę domowe wymaga szczególnej uwagi i opieki właściciela. Co trzeba wiedzieć o fretce domowej?

 

Fretka domowa – podstawowe informacje

Fretka jest niewielkim drapieżnikiem z rodziny łasicowatych, udomowionym w latach 80. XX wieku. W ciągu ostatnich kilku lat zyskała sporą popularność, ale u nas wciąż uchodzi za zwierzę niemal egzotyczne. Poza miłośnikami tego gatunku niewiele osób wie, jakiej tak naprawdę opieki, żywienia czy pielęgnacji potrzebuje fretka domowa.

Najważniejszymi cechami fretki są inteligencja i żywiołowość. Fretka domowa ma wręcz niespożytą energię, jest ciekawska i chętnie nawiązuje kontakt z człowiekiem. Te urocze zwierzaki mają też naturalną potrzebę eksplorowania terenu. Decydując się na fretkę, trzeba pamiętać, że zajrzy w każdy kąt domu, więc mieszkanie należy dobrze przygotować i zabezpieczyć. Fretki są też sprytne i pomysłowe. Uczą się otwierania szafek, a nawet własnej klatki, więc trzeba mieć na nie oko.

Jak przygotować dom na przybycie fretki?

Fretka domowa jest ruchliwa i ciekawska. Do tych cech trzeba dopisać jeszcze niesamowitą zdolność do wciskania się we wszelkie dziury i szczeliny. Nasz pupil może przecisnąć się nawet przez szparę uchylonego okna, więc warto założyć na nich siatkę ochronną. Dobrym pomysłem będzie też zabezpieczenie otworów wentylacyjnych odpowiednimi kratkami.

Przed przybyciem fretki do naszego domu należy zabezpieczyć też wszystkie kable. Młode osobniki, które wciąż badają swoje otoczenie, gryzą i próbują wszystkiego, na co natrafią. Pogryzienie kabli może być fatalne w skutkach, więc lepiej zawczasu pomyśleć o ich zabezpieczeniu.


↓ TRANSPORTERY DLA FRETKI ↓


Wyposażenie dla fretki domowej. Co trzeba kupić?

Niezbędnym elementem wyprawki dla fretki domowej jest klatka. Ze względu na niepożytą energię i potrzebę ruchu większość czasu fretka powinna spędzać na wybiegu, ale to klatka zapewni jej bezpieczeństwo podczas naszej nieobecności. Nie zawsze możemy mieć pupila na oku, nawet jeśli jesteśmy w domu, więc klatka to wręcz obowiązkowy element wyposażenia.

Minimalne wymiary klatki dla fretki domowej to około 100x80x60cm, ale im większą uda nam się kupić, tym lepiej. Dobrym rozwiązaniem może być zakup klatki piętrowej, bo kładki, tunele i mosty między piętrami będą dodatkową atrakcją do zwierzaka. Wybierając klatkę, zwróćmy też uwagę na zabezpieczenia i blokady, bo fretki to sprytne zwierzaki, które radzą sobie z otwieraniem prostszych zamków. Wewnątrz klatki powinny naleźć się miski na karmę i wodę, a także kuweta. Kilka kuwet należy rozmieścić także w różnych punktach domu, tak aby nasz pupil mógł swobodnie załatwiać swoje potrzeby.


Zabawki dla fretki – jakie wybrać?

Trzeba pamiętać, że fretki to drapieżniki o silnym instynkcie łowieckim. Żyjąc pod naszym dachem, nie będą miały wiele okazji do tego, by naturalnie go rozładować, więc to my musimy zadbać o jakąś alternatywę. Najlepszym sposobem na rozładowanie energii i urozmaicenie czasu fretki będzie zabawa. Pupilowi warto zaoferować piłkę, wędkę z piórkiem czy inną zabawkę z piszczałką. Świetnie sprawdzą się także zabawy polegające na rozwiązywaniu problemów i badaniu terenu, a więc bazujące na koncepcji toru przeszkód. Przydadzą się do tego tunele, mostki lub domki czy hamaki.

Czym karmić fretkę domową?

Jak już wspomniano, fretki są drapieżnikami, więc w ich diecie powinno dominować mięso. W sklepach zoologicznych dostępne są gotowe mieszanki dla fretek, które świetnie sprawdzą się, jako podstawa ich jadłospisu. W diecie fretki może znaleźć się także mięso kurczaka, indyka, kaczki lub jagnięciny. Nasz pupil nie pogardzi również kurzym albo przepiórczym jajkiem, od czasu do czasu. Szkodliwa może okazać się natomiast surowa wieprzowina oraz mięso ryb słodkowodnych. 

Specyficzny zapach fretki. Co można z nim zrobić?

Fretka domowa nie wymaga zbyt skomplikowanej pielęgnacji. Obowiązkiem każdego opiekuna jest przede wszystkim regularne sprzątanie kuwety oraz misek na wodę i jedzenie. Co do czyszczenia futerka, to fretka sama świetnie sobie z tym radzi, a naszej pomocy może potrzebować jedynie w okresie linienia. Wtedy wystarczy delikatnie przeczesywać jej sierść miękką szczotką lub grzebieniem.

Dużo większym problemem może okazać się specyficzny zapach, jaki to zwierzę wydziela. Warto wiedzieć, że w okolicach odbytu fretki znajdują się gruczoły zapachowe, które w chwili silnego stresu, strachu lub podekscytowania wydzielają intensywny zapach. Dla jednych woń ta nie stanowi żadnego problemu, ale niektórzy nie są w stanie jej znieść. Dlatego, zanim zdecydujemy się na fretkę, warto odwiedzić hodowlę i sprawdzić własną reakcję na tę woń. Na rynku dostępne są też preparaty, które pomagają usuwać zapach z mebli i podłóg.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz