piątek, 16 lipca 2021

Wyprawka dla chomika


Niewielkie rozmiary i przyjazne usposobienie – chomik to jeden z najpopularniejszych małych ssaków utrzymywanych w domach. Bardzo często to właśnie on jest pierwszym gryzoniem trafiającym do naszego domu. Zanim jednak przyjdzie nam przywitać nowego małego lokatora, musimy skompletować dla niego wyprawkę. Nawet tak niepozorny zwierzak potrzebuje własnej przestrzeni i akcesoriów pozwalających realizować różnorodne życiowe potrzeby. Z czego powinna składać się wyprawka dla chomika? 

Wyprawka dla chomika – co należy zakupić dla gryzonia? 

Przygotowania do powitania w domu chomika powinniśmy zacząć od starannego zaaranżowania przestrzeni dla niego. Środowisko domowe musi odzwierciedlać naturalne siedlisko zwierzaka. Mały gryzoń w warunkach domowych powinien mieć możliwość prezentowania naturalnych zachowań i zaspokojenia swoich podstawowych potrzeb bytowych i behawioralnych. 

↓ PRODUKTY HAM STAKE ↓

W naturze chomiki żyją w skomplikowanym systemie podziemnych tuneli. Ich rezydencje są niezwykle rozbudowane. Znajdują się w nich osobne pomieszczenia pełniące funkcję toalety, spiżarni czy sypialni. Chomiki mają duże zapotrzebowanie na ruch – są przystosowane do przemierzania długich dystansów. Małe gryzonie często padają łupem drapieżników, dlatego są szczególnie wyczulone na bodźce i instynktownie poszukują miejsc, w których mogą się schronić, gdy poczują się zagrożone. Ważną rolę w ich życiu odgrywa urozmaicona dieta, obfitująca w przysmaki umożliwiająca ścieranie stale rosnących zębów. 

W odwzorowaniu naturalnego środowiska życiowego małych ssaków pomoże odpowiednio skompletowana wyprawka dla chomika. Nie może w niej zabraknąć wygodnej klatki, akcesoriów do zabawy i wypoczynku, produktów higienicznych oraz żywnościowych. 

Klatka dla chomika

Klatka to podstawowe akcesorium, jakie musi zawierać wyprawka dla chomika. Wbrew pozorom sympatyczny gryzoń potrzebuje do życia sporej przestrzeni. Dla chomika syryjskiego należy zakupić klatkę o minimalnych wymiarach podłogi 90 x 40 cm. Chomiki karłowate mogą żyć w nieco mniejszym lokum – o wymiarach dna 60 x 40 cm. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na głębokość kuwety – chomiki uwielbiają bowiem kopać w podłożu. Aby uniemożliwić pupilowi ucieczkę, odległość między prętami klatki nie może być większa niż 0,5-1,2 cm. Klata dla chomika powinna być wyposażona w liczne otwory wentylacyjne, które zapewnią prawidłową cyrkulację powietrza. 

Jeśli zależy nam, by mieszkanko zwierzaka przypominało podziemną rezydencję gryzonia, możemy zdecydować się na klatkę modułową dla chomika. Akcesorium tego typu może być ciągle rozbudowywane o nowe elementy i dowolnie modyfikowane, co pozwala na wydzielenie dla podopiecznego kilku oddzielnych przestrzeni i urozmaicenie jego otoczenia. 

Ściółka dla chomika

By utrzymać czystość w klatce, w wyprawce dla chomika należy uwzględnić odpowiednią ściółkę. Powinna ona wyróżniać się dobrą chłonnością i absorpcją zapachów. Ściółka dla chomika musi ponadto umożliwiać gryzoniowi swobodne kopanie i komfortowe przemieszczanie się po klatce. Dla gryzonia najlepiej wybrać miękką ściółkę, o drobnej granulacji, np. trociny lub wióry konopne. Grubość warstwy podłoża w klatce powinna wynosić 5-8 cm.

Dodatkowo dla chomika należy zakupić materiał na gniazdo (np. sianko, bawełnę). Gatunki pustynne ucieszą się także z naczynia wypełnionego piaskiem – służącego do kąpieli piaskowych. Jeśli chcemy wydzielić dla zwierzaka strefę toaletową z kuwetą, możemy zastosować w niej drewniany żwirek.

Kuweta dla chomika

Chomiki mogą nauczyć się z korzystania z kuwety. Aby stworzyć dla nich strefę toaletową, warto zakupić niewielką narożną toaletę.

Domek dla chomika

Każdy gryzoń potrzebuje własnego azylu, w którym będzie mógł się wyciszyć i schronić w razie niepokoju. Niezbędnym elementem wyprawki dla chomika jest przytulny domek. Do wyboru mamy akcesoria drewniane, plastikowe i jadalne (np. warzywno-ziołowe), które różnią się trwałością i estetyką. Wybierając domek dla chomika, powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość otworów wejściowych – upewnijmy się, że zwierzak się w nich nie zaklinuje. Aby urozmaicić środowisko życia małego gryzonia, możemy też umieścić w jego klatce dodatkowe kryjówki, skrytki na zapasy żywnościowe i ustronne miejsca do wypoczynku.

Zabawki dla chomika

Chomiki to zwierzaki, które wprost rozpiera energia. W jej rozładowaniu pomogą zabawki i akcesoria do ćwiczeń. Różnorodne zabawki dla chomików dostarczają odpowiedniej dawki stymulacji intelektualnej i skutecznie chronią przed nudą. Obowiązkowym elementem wyposażenia klatki chomika jest kołowrotek – pozwalający zaspokoić zwierzakowi silną potrzebę ruchu. Pupilowi warto ponadto zaoferować zabawki do gryzienia (wspomagające higienę uzębienia), drewniane lub ziołowe tunele (imitujące naturalne korytarze, zachęcające do eksploracji), mostki (urozmaicające otoczenie) i jadalne zabawki. 

Miski i poidła dla chomika

Wśród elementów wyposażenia klatki dla chomika nie może zabraknąć miseczek na pokarm i poidełek. Dla małych gryzoni polecane są stabilne i wytrzymałe na zniszczenie miski ceramiczne lub stalowe. Wodę można podawać zwierzakowi w poidle kulkowym – dzięki temu dłużej zachowa świeżość. Do serwowania zieleniny i innych smakołyków warto wykorzystać paśnik lub karmik interaktywny, który umożliwi zwierzakowi żerowanie. 

Karma podstawowa i przysmaki dla chomika

Wyprawka dla chomika powinna zawierać również karmę podstawową i pokarmy uzupełniające dla zwierzaka. Pokarmy pełnoporcjowe dla chomików dostępne są w formie granulatów i mieszanek wieloskładnikowych. Oprócz podstawowego pożywienia warto zakupić przysmaki, które wzbogacą dietę gryzonia i dostarczą mu rozrywki. Do diety małego podopiecznego możemy włączyć suszone zioła, warzywa i owoce, gałązki drzew. Od czasu do czasu warto uraczyć pupila smakowitymi ciasteczkami czy kolbami. 

Transporter dla chomika  

Na wypadek okresowych wizyt w gabinecie weterynaryjnym lub dalszych podróży powinniśmy zakupić transporter dla chomika. Niewielkie akcesorium podróżne musi zapewniać zwierzakowi poczucie bezpieczeństwa i komfortowe warunki przejazdu. Najlepiej zdecydować się na model plastikowy z nieprzezroczystymi ściankami i otworami cyrkulacyjnymi umieszczonymi u góry i z boku. 

↓ TRANSPORTERY ↓

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz