piątek, 13 sierpnia 2021

Najpopularniejsze rasy psów


Buldogi, mopsy, a może owczarki – które rasy psów najbardziej lubią Polacy? Ten ranking zmienia się co jakiś czas, ale jest kilka ras, które od lat cieszą się niezmienną popularnością. Oto zestawienie i krótka charakterystyka najpopularniejszych ras psów w naszych kraju!

10 najpopularniejszych ras psów

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna wyróżnia około 350 ras psów. Niektóre z nich są powszechnie znane, inne zaś stanowią ciekawostkę nawet dla prawdziwych psiarzy i zwierzolubów. Pośród dziesiątki najpopularniejszych ras psów znaleźć można zarówno duże czworonogi, jak i całkiem małe, urocze kanapowce. Oto one:

1. Owczarek niemiecki

To niekwestionowany król wszelkich rankingów, który już od wielu lat cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. Owczarki niemieckie zachwycają swym wyglądem i urodą, ale ceni się je przede wszystkim za charakter i wszechstronności. Psy te mogą być oddanymi przyjaciółmi rodziny, asystentami osób niepełnosprawnych, ratownikami, a nawet pracownikami służb mundurowych. Owczarki to psy dostojne i temperamentne, ale stosunkowo łatwe do ułożenia. Właściwie wyszkolone i socjalizowane potrafią być wiernymi i niezwykle lojalnymi przyjaciółmi.

↓ AKCESORIA SPACEROWE ↓

2. Labrador retriever

Drugie miejsce w rankingu najpopularniejszych ras psów należy do labradora. Psy te najchętniej wybierają rodziny z dziećmi, bo labradory cechuje niezwykła łagodność i przyjazne usposobienie. Pokocha je każdy, kto szuka wiernego i całkowicie oddanego kompana, którego łatwo wyszkolić.

Warto dodać, ze labradory to także psy szalenie błyskotliwe i pojętne. Często wykorzystuje się je w dogoterapii, ale także w roli przewodników dla osób niewidomych. Przedstawiciele tej rasy pracują także, jako tropiciele narkotyków na lotniskach i przejściach granicznych. Inteligencja i przyjacielski charakter labradorów sprawia, że tych psów po prostu nie da się nie lubić!

3. Golden retriever

Na kolejnym miejscu plasuje się golden retriever. To kolejny typowo rodzinny pies, który idealnie odnajduje się w roli towarzysza dziecięcych zabaw. Goldeny to zwierzaki praktycznie pozbawione agresji, niezwykle cierpliwie i pojętne. Lubią być potrzebne, więc chętnie pracują z człowiekiem, uczą się nowych komend i sztuczek. Nie sprawdzają się jedynie na pozycji stróża domu, bo pałają sympatią do całego świata i każdego gościa witają wesołym merdaniem ogona. Za to świetnie spiszą się, jako towarzysze osób lubiących sporty wodne. Goldeny uwielbiają pływać i to niezależnie od pory roku!

4. Yorkshire Terier

Po kilku większych czworonogach w końcu przyszła pora na przedstawiciela rasy miniaturowej. Yorkshire teriery cieszą się w Polsce wielką popularnością i to już od dobrych kilku lat. Sympatycy tej rasy cenią Yorki za niezwykłą urodę, ale także charakter i temperament. Trzeba bowiem wiedzieć, że psy te może i wyglądają jak maskotki, ale potrafią być zadziorne, odważne i szalenie uparte. Ponadto Yorki mocno przywiązują się do swych opiekunów i nie odstępują ich na krok.

5. Berneński pies pasterski

Kolejny na liście jest pies, do którego jak ulał pasuje określenie „łagodny olbrzym”. Berneński pies pasterki to jedna z najpopularniejszych ras psów na świecie, która i u nas cieszy się dużym zainteresowaniem. Psy te świetnie odnajdują się w rodzinach z dziećmi, szybko przywiązują się do opiekunów i dobrze dogadują z dziećmi. Trzeba jednak wspomnieć, że rasa ta ma predyspozycje do wielu chorób, zwłaszcza nowotworowych, więc berneńczyki żyją krótko – najwyżej 8-9 lat.

6. West highland white terier

Coraz większą popularnością cieszą się białe „westie”, czyli west highland teriery. Są to drobne, sympatyczne zwierzaki, kupowane do towarzystwa, zarówno przez osoby samotne, jak i całe rodziny. Jak przystało na teriera, westie ma swój charakterek i zadziorny temperament, ale kocha zabawę i nie widzi świata poza swoim opiekunem. Rasa ta jest też dość aktywna. Lubi ruch i może uprawiać sporty agility.

7. Husky syberyjski

Husky to jedna z najlepiej znanych i charakterystycznych ras na świecie. Uwagę zwraca ich nieprzeciętna uroda, a zwłaszcza oczy, które mogą przybierać piękną błękitną barwę. Husky to psy zaprzęgowe i jako takie mają ruch wpisany w geny. Te psy nie usiedzą spokojnie na kanapie, potrzebują dużej dawki ruchu każdego dnia, więc najlepiej sprawdzą się, jako towarzysz dla osoby bardzo aktywnej.

8. Buldog francuski

Moda na buldogi francuskie pojawiła się znikąd kilka lat temu i jak dotąd wcale nie przeminęła. Są to psy wyjątkowo pocieszne i już sam ich widok wywołuje uśmiech na twarzy. Wszystko przez charakterystyczny pyszczek, nieproporcjonalną budowę ciała i zabawne chrumkanie, które wydają z siebie te czworonogi.

Buldogi są towarzyskimi pieszczochami, które lubią być głaskane i chwalone przez opiekuna. Przepadają też za dziećmi i uwielbiają się bawić, więc sprawdzą się w każdej rodzinie.

9. American Staffordshire Terier

Pomimo raczej kiepskiej reputacji amstaffy cieszą się w Polsce olbrzymią wręcz popularnością. Niegdyś zakwalifikowano je do grupy psów niebezpiecznych i agresywnych, ale każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z amstaffem, wie z pewnością, jak miłe potrafią być te psy. Prawdą jest, że wyglądają dość groźnie – niewielkie, ale masywne, dobrze zbudowane i obdarzone silną szczęką psy mogą wzbudzać respekt. Potrzebują też solidnej tresury i socjalizacji, ale dobrze ułożone stają się niezwykle czułymi przyjaciółmi. Amstaffy są inteligentne, lojalne wobec opiekuna i szybko się uczą.

10. Mops

Na ostatnim miejscu w rankingu najpopularniejszych ras znalazł się mops. To pies, który przywiązuję się do jeden osoby w domu i to wobec niej jest najwierniejszy. Ma miły i przyjacielski charakter, ale potrafi być uparty. Lubi ruch, a zwłaszcza zabawy w wodzie. W czasie tresury zdarza mu się grymasić i chętniej uczy się, widząc na horyzoncie jakiś przysmak. Jednak jako towarzysz i przyjaciel rodziny sprawdzi się doskonale.


↓ TRANSPORTERY DLA PSA ↓

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz