czwartek, 16 lipca 2020

Jak często kąpać psa?


Najbardziej racjonalna odpowiedź na to pytanie brzmi - wtedy, kiedy tego potrzebuje, czyli bardzo się ubrudzi. Oczywiście są rasy psiaków, które potrzebują o wiele częstszych kąpieli, jak na przykład yorki z delikatnym i bardzo wymagającym pielęgnacyjnie futrem. Nie ma zatem złotej zasady, mówiącej o tym, jak często kąpać psa. Wielu właścicieli myje swoje psiaki dwa razy do roku, posiadacze pupili terierowatych z kolei potrafią to robić mniej więcej raz w miesiącu. Jeśli nasz zwierzak ma futro, które nie należy do kategorii „wymagającej wyjątkowo intensywnej pielęgnacji”, reguła dwóch do trzech kąpieli rocznie powinna sprawdzić się dobrze.


Kiedy nie należy kąpać psa?Psiaków przede wszystkim nie należy kąpać, kiedy jest zimno albo bardzo zimno, a już szczególnie w sytuacji, gdy nie są do kąpieli przyzwyczajone albo robimy to pierwszy raz. Nawet jeśli użyjemy suszarki (niektóre kudłacze reagują na nią bardzo nerwowo), futro nigdy nie będzie dosuszone idealnie i istnieje ryzyko, że psiak się przeziębi. Jeśli zatem nasz pupil ubrudzi się niemiłosiernie podczas jesiennego lub zimowego spaceru, warto sięgnąć po mokrą szmatkę albo suchy szampon w spreju, niż polewać zwierzaka wodą od głowy do ogona. Psiaków nie kąpiemy też wtedy, kiedy są chore, osłabione albo dopiero co przeszły jakąś chorobę. Nie kąpiemy suk w końcowym okresie ciąży i wtedy, gdy karmią młode. Nie kąpiemy również szczeniaków. W przypadku psich seniorów trzeba zachować szczególną ostrożność. Ogólna zasada jest taka, że lepiej też unikać okresów przejściowych, kiedy z zasady zarówno zwierzakom, jak i ludziom obniża się odporność, a zwiększa podatność na różne infekcje i osłabienia.


Jak wykąpać psa?


Kąpanie psa to zawsze pewien wyczyn. Wiele zależy od charakteru futrzaka. Niektóre kudłacze siedzą spokojnie w brodziku prysznicowym lub wannie i dają się grzecznie namydlić, inne niestety walczą. W przypadku pierwszej kąpieli warto poprosić kogoś o pomoc, zwłaszcza jeżeli nasz psiak jest duży i silny. Obowiązkowo zamknijmy też drzwi od łazienki, chyba że mamy ochotę ganiać mokrego lub namydlonego kudłacza po całym domu. Naszykujmy też wszystko zawczasu, aby mieć szampon i ręczniki pod ręką. Nie podnośmy głosu i nie stosujmy kar, bo tylko zwiększymy stres pupila. Woda powinna mieć letnią temperaturę i uważajmy, aby nie nalać jej do oczu, nosa albo uszu zwierzaka. To nie tylko bardzo nieprzyjemne (psiak pomyśli, że się topi), ale zalegająca na przykład w uszach woda może prowadzić do powstawania stanów zapalnych. Moczymy pupila, myjemy specjalnym szamponem, a potem delikatnie odciskamy wodę ręcznikiem. Nie wolno szarpać, tarmosić, ale też czesać na mokro, bo uszkodzimy futro, doprowadzimy do powstawania kołtunów i osłabimy całą strukturę włosa. Po odsączeniu wody mamy do wyboru suszarkę (w przypadku pupili długowłosych prawie zawsze okazuje się potrzebna) albo wyschnięcie naturalne. Dopóki sierść nie stanie się sucha, nie zabierajmy zwierzaka na spacer i nie wypuszczajmy go do ogrodu, chyba, że jest bardzo gorąco i słonecznie. W przeciwnym wypadku może się przeziębić.


Kosmetyki dla psa


Psiak potrzebuje specjalnych, dedykowanych mu kosmetyków, które dostaniemy w dobrych sklepach zoologicznych. Zestaw standardowy to szampon i odżywka, inne specyfiki sprawdzają się głównie przed wielkimi wyjściami i wystawami. Przed kąpaniem należy też psiaka porządnie wyczesać i ewentualnie nałożyć na futro lotion wygładzający oraz zabezpieczający przed mechanicznymi uszkodzeniami włosa. Jeśli nasz kudłacz ma delikatną skórę albo jest uczuleniowcem, możemy mu kupić hipoalergiczny szampon. Są też produkty nawilżające, ułatwiające rozczesywanie, zapobiegające puszeniu się i elektryzowaniu sierści, a także służące do walki z pasożytami. Dobrze sprawdzają się też produkty dwa w jednym, czyli szampono-odżywki.

↓ SZAMPONY DLA PSA ↓A co, jeśli nasz zwierzak na sam widok odkręcanej wody jest gotowy do walki na śmierci i życie? Wówczas warto się zastanowić nad kupieniem suchego szamponu, który rozpyla się nad sierścią pupila i potem wyczesuje. Takie produkty działają naprawdę dobrze!

↓ SZAMPONY DLA PSA BEZ UŻYCIA WODY ↓Nie zapominajmy też o tym, że pielęgnacja psiaka nie ogranicza się tylko do kąpieli. Przecieranie oczu i uszu specjalnym płynem, podcinanie pazurów, trymowanie, usuwanie kępek futra spomiędzy opuszek – to wszystko należy do rytuałów pielęgnacyjnych, których nie należy zaniedbywać. Jeśli przyzwyczaimy psiaka od małego, że dbanie o jego wygląd to coś zwyczajnego i że nie ma się czego bać, powinien o wiele spokojniej podchodzić do wszystkich tego typu zabiegów.

↓ KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PSA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © AaronAmat - istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz