czwartek, 23 lipca 2020

Dieta kanarka

Dieta kanarka

Kanarki to niezwykle delikatne zwierzaki, wymagające odpowiedniej pielęgnacji oraz starannie opracowanej diety. Warto wiedzieć, jakie produkty powinny wchodzić w skład jadłospisu kanarka, by nasz pupil cieszył się dobrym zdrowiem, kondycją oraz pięknie wybarwionymi piórkami. Zobaczmy więc, co jedzą kanarki i jak urozmaicać ich domowe menu.Podstawowy pokarm dla kanarka


Kanarek należy do grona ptaków ziarnojadów, co znaczy, że jego podstawowym pokarmem są różnego rodzaju ziarna i nasiona. W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele gotowych pokarmów dla kanarków, zawierających wszelkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy oraz minerały. Dzięki nim pupil jest zdrowy, zachowuje dobrą formę oraz wygląd. W składzie takich produktów zawarte są między innymi nasiona siemienia lnianego, prosa, rzepiku, kanaru, owsa oraz konopi. Na rynku dostępne są także mieszanki z wieloma ciekawymi dodatkami, takimi jak nasiona trawy afrykańskiej, zwanej murzykiem, która pobudza kanarka do śpiewu. Do wyboru mamy też produkty z witaminami sprzyjającymi wybarwieniu oraz regeneracji piór w okresie pierzenia.

Kanarkom podawać możemy również niewielkie ilości nasion słonecznika. Pamiętajmy jednak, że są one dosyć tłuste, więc traktujmy je raczej jako niewielkie urozmaicenie codziennej diety. Ptak powinien otrzymywać średnio jedną łyżeczkę mieszanki dziennie, a do tego około 4-5 ziaren słonecznika.

↓ POKARM DLA KANARKA ↓
Owoce i warzywa dla kanarka


Czym jeszcze można karmić pupila? Ciekawym dodatkiem w diecie kanarka będą niektóre warzywa i owoce. Świeża zielenina dostarczy pupilowi niezbędnych dla zdrowia witamin i minerałów, wzmacniających odporność oraz ogólną kondycję organizmu. Odpowiednie dla kanarka będą między innymi jabłka, gruszki, banany, melony, a także marchew, cykoria i ogórek. Zielenina, którą podajemy kanarkowi powinna być niepryskana. Starajmy się kupować owoce i warzywa w sprawdzonych źródłach, a przed podaniem pupilowi dokładnie umyjmy i osuszmy wszystkie produkty.

Co jeszcze lubią jeść kanarki?


Dieta kanarka powinna opierać się również na świeżych ziołach i różnego rodzaju trawach. Tu w roli przysmaku sprawdzi się chociażby mniszek lekarski, babka lancetowata, koniczyna, rzepak, bazylia oraz roszponka. Kanarek chętnie posili się także tasznikiem, podbiałem, starcem zwyczajnym oraz różnymi odmianami traw łąkowych. Jeśli tylko mamy możliwość zebrać trawę z łąki położonej z dala od ruchliwych dróg i zanieczyszczeń, to warto z tego skorzystać. W przeciwnym razie, lepiej zaopatrzyć się w trawę ze sklepu zoologicznego. Będzie ona cennym źródłem mikroelementów oraz doskonałym smakołykiem dla naszego pupila.

Co jeszcze oprócz traw i ziół warto podawać kanarkowi? W okresie wiosennym możemy serwować mu także świeże, rozwijające się gałązki drzew. Najlepiej podawać je razem z pąkami, bo to wyjątkowo kuszący przysmak dla naszego pupila. Kanarkowi posmakują zwłaszcza gałązki drzew owocowych, ale od czasu do czasu możemy podać mu także tę pochodzącą z innego drzewa liściastego, a nawet iglastego. Uważajmy tylko na gatunki silnie trujące, takie jak cis, które mogłyby poważnie zaszkodzić ptakowi.

Wapno i piasek w diecie kanarka


Ważnym składnikiem diety kanarka jest również wapno, które stale powinno znajdować się w jego klatce. W sklepach zoologicznych znajdziemy różne kostki wapienne dla ptaków, które dostarczają im niezbędnej dla zdrowia porcji minerałów. Wapno zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój, a także właściwe upierzenie i budowę układu kostnego. W roli wapnia sprawdzi się także sepia, czyli szkielet mątwy. Jego skubanie wzbogaca organizm w cenne składniki mineralne, a także sprzyja ścieraniu dzioba.

Dodatkowym źródłem substancji mineralnych jest też piasek oraz żwirek. Ich ziarenka wspomagają ponadto pracę układu pokarmowego, pomagają w rozcieraniu pokarmu wewnątrz żołądka oraz trawieniu resztek jedzenia. Odpowiednie mieszanki piasku, żwirku i pokruszonych muszki bogatych w mikroelementy znajdziemy w sklepach zoologicznych.

↓ KOLBY DLA KANARKA  ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © PICTURETIME — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz