wtorek, 7 kwietnia 2020

Co zrobić, gdy nasz pies kogoś ugryzie?

Co zrobić, gdy nasz pies kogoś ugryzie?

Nawet najłagodniejszy pies w stresującej sytuacji może zachować się agresywnie. Każdy zwierzak jest inny i nigdy nie wiadomo, jak zareaguje w sytuacji potencjalnego zagrożenia. Niektóre psy po prostu kulą się i próbują uciekać, a inne wręcz przeciwnie – warczą i szczerzą zęby. Niestety na takiej demonstracji siły nie zawsze się kończy. Zdarza się, że pies z pewnych względów rzuca się na kogoś i gryzie. Co robić w takiej sytuacji? Jak się zachować, gdy nasz pies kogoś ugryzie?


Przyczyny pogryzienia – kiedy pies może ugryźć?


Tak naprawdę przyczyn pogryzienia przez psa bywa bardzo wiele. Zwierzak może zaatakować, na przykład w sytuacji zagrożenia, gdy się boi lub stresuje. Często wiąże się to z nieprawidłowym zachowaniem człowieka, które drażni psa, odbiera mu poczucie bezpieczeństwa i składania do przyjęcia postawy obronnej. Takim zachowaniem może być na przykład krzyk, tupanie na psa, rzucanie w niego czymś czy szarpanie go. Bardzo możliwe, że w takiej sytuacji pies będzie bronił się poprzez atak.

Za agresją u psa często stoi także złe wychowanie oraz brak należytej socjalizacji. Pies już od małego musi uczyć się prawidłowych odruchów i zachowań, a przede wszystkim wiedzieć, jak panować nad swoimi emocjami. Nasz pupil w wieku szczenięcym powinien także mieć kontakt z innymi ludźmi i czworonogami, dzięki czemu nabierze odpowiednich nawyków i wyzbędzie się niepotrzebnego strachu przed obcymi psami oraz ludźmi.

Skłonność do agresywnych zachowań miewają także psy, które w przeszłości doświadczyły wielu stresujących sytuacji. Ich nerwowość może wynikać z pewnej traumy lub strachu przed konkretnymi bodźcami. Warto wiedzieć, że istnieją także schorzenia z objawami neurologicznymi, takimi jak agresja. Mogą to być różnego rodzaju wirusy, takie jak wścieklizna, a także guzy czy zmiany nowotworowe uciskające struktury mózgowe.

 

Co robić, gdy nasz pies kogoś zaatakuje?


Jeśli nasz pies kogoś ugryzie, postarajmy się przede wszystkim zachować spokój. To jasne, że sytuacja jest poważna i stresująca, ale wpadając w panikę nie pomożemy nikomu, a możemy tylko pogorszyć całą sprawę. Po zdarzeniu musimy jak najszybciej odciągnąć psa od poszkodowanej osoby, przywiązać go do drzewa, ławki czy zamknąć na posesji. Miejmy na uwadze, że pies w takiej sytuacji też będzie zestresowany, może się trząść i skomleć. Nie krzyczmy na niego i nie dokładajmy żadnych dodatkowych bodźców, które mogłyby go denerwować i drażnić.

Po tym, jak nasz pies kogoś zaatakował, powinniśmy też niezwłocznie udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy, a w razie potrzeby – zawiadomić odpowiednie służby medyczne. Pomimo nerwów, bądźmy mili i uprzejmi, nie zrzucajmy winy na poszkodowaną osobę i pamiętajmy, że wszystko, co powiemy, może zostać użyte przeciwko nam, jeśli ofiara zdarzenia zdecyduje się podjąć kroki prawne. Warto zaproponować pomoc w skontaktowaniu się z bliskimi, wymienić dane kontaktowe lub podać informacje o ubezpieczeniu, jeśli takowe posiadamy. Jeżeli w pobliżu byli jacyś świadkowie, należy poprosić także o ich dane do kontaktu. Jeśli sprawa trafi na policję lub do sądu, zeznania świadków mogą okazać się bardzo pomocne.

 

Ugryzienie przez psa – co mówią przepisy?


W sytuacji, gdy nasz pies ugryzie kogoś, będziemy musieli okazać aktualną książeczkę zdrowia psa. Chodzi zwłaszcza o szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jeśli zwierzak był szczepiony, osoba poszkodowana nie będzie musiała przyjmować zastrzyku profilaktycznego, a nasz pupil nie trafi pod obserwację. W przypadku braku szczepienia, konieczna będzie 15-dniowa kwarantanna czworonoga. Jeśli pies zostanie uznany za niebezpiecznego, poszkodowany doznał poważnego uszczerbku na zdrowia lub wypadek miał skutek śmiertelny, zwierzak może nawet zostać uśpiony.

Ofiara zdarzenia może wnieść także pozew cywilny i domagać się odszkodowania lub zadośćuczynienia. Jeśli to możliwe, warto zapobiec takiej sytuacji i zaproponować zapłatę z góry. Postępowanie sądowe wiąże się z dużymi kosztami, ciągnie się długo, a udowodnienie, że pies został sprowokowany do ataku, może być bardzo trudne. Lepiej uniknąć tego i zaproponować stosowną rekompensatę tuż po zdarzeniu, oczywiście spisując oświadczenie, w którym poszkodowany przyzna, że otrzymana kwota wyczerpuje jego roszczenia.

↓ KAGANIEC DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: canva.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz