wtorek, 14 kwietnia 2020

Jak oduczyć psa jedzenia ze stołu?

Jak oduczyć psa jedzenia ze stołu?

Kuchnia to dla wielu psów ulubione miejsce w domu. Zwierzaki kuszone aromatycznymi potrawami nierzadko zajmują reprezentacyjne miejsce przy stole i próbują na własną łapę rozpocząć kulinarną ucztę. W jaki sposób poskromić apetyt czworonożnego złodziejaszka? Jak oduczyć psa jedzenia ze stołu?


Skontroluj dietę psa


Głód to podstawowa motywacja rządząca psimi poczynaniami. Jeśli nasz czworonożny podopieczny nieustannie buszuje w kuchni, warto wziąć pod lupę jego jadłospis. Niewykluczone, że dieta nie zaspokaja w pełni potrzeb zwierzaka. Zastanówmy się, czy psiak otrzymuje dostateczne porcje pożywienia, a karma jest precyzyjnie dopasowane do jego wymagań wynikających z wieku, poziomu aktywności, rasy, stanu zdrowia. Domowe jedzenie często jawi się naszym pupilom jako wyjątkowo atrakcyjne ze względu na intensywny zapach, interesującą teksturę, konsystencję, formę czy bogactwo składników. Aby ograniczyć podkradanie jedzenia ze stołu przez psa, warto urozmaicić menu zwierzaka. Do psiego jadłospisu można włączyć karmy biologiczne lub holistyczne, wyróżniające się dużą różnorodnością składników. Dobrym pomysłem może okazać się także podawanie czworonogowi mokrych karm, które odznaczają się szczególnymi walorami kulinarnymi. Nie można zapomnieć również o smakowitych przekąskach. Przysmaki dla psa w formie ciasteczek, mięsnych kawałków, pasztetów czy kości skutecznie przełamią żywieniową monotonię.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓


 

Nie narażaj psa na żywieniowe pokusy


„Okazja czyni złodzieja” – to znane powiedzenie w pełni odnosi się do psich zachowań. Domowe czworonogi czerpią mnóstwo radości z badania swojego otoczenia i węszenia. Jeżeli zatem na stole zauważą soczysty kawałek mięsa i wyczują intensywny zapach docierający z kuchni, na pewno nie zrezygnują z okazji, by skosztować pozostawionych przez nas frykasów. Nie narażajmy psiego łakomczucha na takie pokusy. Trzymajmy pożywienie poza zasięgiem pupila. Nie pozwalajmy zwierzakowi obserwować kulinarnych przygotowań czy zasiadać przy stole w porze naszych posiłków.

 

Zadbaj o odpowiednie pory i miejsca psich posiłków


Psy, które mają stały dostęp do jedzenia (żywienie ad libitum), są przyzwyczajone do tego, że mogą sięgać po smakowite kąski, kiedy najdzie je tylko ochota. Nic więc dziwnego, że chętnie pałaszują pożywienie pozostawione na stole czy blacie kuchennym. Aby oduczyć psa jedzenia ze stołu, warto starannie zaplanować harmonogram karmienia. Podstawowe posiłki należy podawać zwierzakowi zawsze o tej samej porze. Warto tak zaplanować karmienie psa, by wypadało tuż przed rozpoczęciem przez nas codziennych posiłków. Jeżeli nasz podopieczny nie może doczekać się śniadania czy kolacji, można serwować mu mniejsze porcje pożywienia, za to częściej. Należy unikać podawania psu pokarmu w kuchni. Psią jadłodajnię powinniśmy utworzyć w ustronnym pomieszczeniu, położonym z dala od naszej stołówki. Czworonóg szybko skojarzy, gdzie otrzymuje posiłki i będzie mniej skłonny do poszukiwania jedzenia na kuchennym stole.

 

Nie dokarmiaj psa jedzeniem ze stołu


Domowe czworonogi to wyjątkowo towarzyskie stworzenia, które uwielbiają podpatrywać zachowania swoich opiekunów. Jeśli nie chcemy, by nasz pies jadł ze stołu, nie podawajmy mu nigdy smakowitych kąsków prosto z talerza. Bądźmy konsekwentni i nie ulegajmy błagalnym spojrzeniom zwierzaka, które wydają się wołać „tylko jeden mały kęs”. Jeśli nasz psiak zauważy, że stół to prawdziwa skarbnica smakołyków, na pewno będzie w przyszłości chętnie z niej korzystał. Nie dawajmy zatem mu mylnych sygnałów i nie częstujmy jedzeniem ze stołu.

 

Przerywaj niepożądane zachowania psa


Przyłapaliśmy psiaka na „gorącym uczynku”? Widzimy, jak właśnie podkrada jedzenie ze stołu? Nie próbujmy go karać ani zabierać mu „zdobyczy” – mnóstwo psiaków taką reakcję uzna za nagrodę, wszak udało im się przyciągnąć naszą uwagę, której tak bardzo pragną. Postarajmy się jak najszybciej odwrócić uwagę czworonoga i przerwać niepożądane zachowanie za pomocą głośnego dźwięku. Przywołajmy pupila do innego pomieszczenia, poprośmy o wykonanie kilku znanych mu komend, a następnie zaserwujmy pyszną przekąskę. W ten sposób zwierzak przekona się, że istnieją inne sposoby na zdobycie upragnionego pożywienia, niż podkradanie go ze stołu.

 

Naucz psa komendy „zostaw”


By oduczyć psa jedzenia ze stołu, warto wykorzystać komendę „zostaw”. Ma ona skłaniać zwierzaka do rezygnowania z sięgania po zakazane produkty żywnościowe czy przedmioty. Naukę komendy „zostaw” zaczynamy od przygotowania ulubionych psich smakołyków i ukrycia ich w dłoni. Większość czworonogów z pewnością będzie próbowała uzyskać przekąski, podgryzając lub liżąc nasze ręce. Nie możemy jednak na to pozwolić. Gdy nasz pupil straci zainteresowanie wydobywaniem smakołyków, otwórzmy dłoń i pokażmy smakołyki, ale nie pozwólmy mu ich skosztować. Ćwiczmy do momentu, aż psiak nie będzie sięgał po przysmaki znajdujące się na otwartej dłoni. Za poprawne wykonanie zadania konsekwentnie nagradzajmy zwierzaka. Dzięki temu przekonana się, że współpraca z nami to najlepszy sposób na uzyskanie smakowitego pożywienia. Komendę „zostaw” warto wypowiadać za każdym razem, gdy widzimy, że pies podkrada jedzenie ze stołu.

 

Pozwól psu zdobywać pożywienie


Psiaki to zapaleni łowcy. W ich naturze silnie zakorzenione jest zdobywanie pożywienia. Jedzenie ze stołu stanowi dla wielu psów fantastyczną zabawę. Czworonogi czerpią satysfakcję z tego, że udało im się samodzielnie wyszukać i „upolować” zdobycz. Warto odpowiednio ukierunkować zachowania pokarmowe pupila. Zapewnijmy psu atrakcyjne rozrywki, będące częścią naturalnej sekwencji łowieckiej. Ukryjmy pożywienie w macie węchowej, misce spowalniającej jedzenie, kongu czy zabawkach interaktywnych. Zaangażujmy psa w ćwiczenia węchowe, naukę sztuczek lub rozwiązywanie łamigłówek. Stosujmy pożywienie jako nagrodę treningową – dzięki temu psiak będzie miał szansę sam zapracować na ulubione kąski.

↓ INTERAKTYWNE ZABAWKI DLA PSA ↓Zaproponuj psu atrakcyjne przekąski do żucia


Jedzenie to dla wielu psów prawdziwe remedium na nudę. Jeśli nasz pupil pałaszuje swoje posiłki w okamgnieniu, już chwilę po ich zakończeniu może zacząć znów z zainteresowaniem spoglądać w stronę kuchni. By wyeliminować nawyk podkradania jedzenia ze stołu przez psa, warto wydłużyć posiłki zwierzaka przy pomocy przekąsek wymagających długiego i intensywnego żucia oraz gryzienia. Naturalne suszone smakołyki czy przekąski dentystyczne sprawią, że psiak zyska zajęcie na wiele godzin i przestanie wypatrywać nowych przekąsek pojawiających się na stole.

 ↓ PRZYSMAKI DLA PSA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Canva.com 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz