poniedziałek, 6 lutego 2017

Legowisko dla małego psa

Po wyczerpującym spacerze lub ekscytującej zabawie każdy pies potrzebuje chwili odpoczynku. Krótka drzemka na wygodnym legowisku pozwala szybko zregenerować siły. Jednak aby nasz ulubieniec mógł zapaść w błogi sen, musi mieć ku temu odpowiednie warunki. Warto przy tym pamiętać, że upodobania małych czworonogów są nieco inne niż potężnych zwierzaków. Jakie cechy powinno mieć zatem legowisko dla niewielkiego psiaka?


Dlaczego rozmiar psiego legowiska jest tak ważny?


Nietrudno sobie wyobrazić, jak niewygodne musi być spanie na zbyt małym legowisku. Czy posłanie dla psa może być jednak za duże? Jak się okazuje, z rozmiarem legowiska nigdy nie powinniśmy przesadzać. Małe czworonogi szczególnie potrzebują poczucia bezpieczeństwa. Własny, cichy i przytulny kącik pozwala im w spokoju odpocząć i w pełni się zrelaksować. Jeśli legowisko dla psa będzie za duże, czworonóg może odnieść wrażenie, że jest pozostawiony sam na dużej przestrzeni, co spotęguje u niego poczucie zagrożenia. Nie ulega więc wątpliwości, że rozmiar legowiska musi być dopasowany do gabarytów naszego pupila. Jakie wymiary powinno mieć posłanie, aby nie było ani za duże, ani za małe dla naszego ulubieńca? Najlepiej zmierzyć psiaka od czubka nosa do nasady ogona, a do uzyskanego wyniku dodać około 10 cm. Dobrze dobrane legowisko musi umożliwiać czworonogowi swobodne rozciągnięcie się i nie może ograniczać jego ruchów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając legowisko dla małego psa?


Małe psiaki często są bardzo wrażliwe na niewygody, dlatego szczególnie cenią sobie komfort. Idealnym wyborem będzie więc dla nich mięciutkie, pluszowe posłanie. Oprócz tego warto pamiętać, że legowisko dla niewielkiego pupila nie powinno być wysokie – może mieć on bowiem problem, aby się na nie wdrapać. Dobrze sprawdzą się akcesoria z obniżonym wejściem. Wiele psiaków lubi też podczas drzemki położyć głowę na podwyższeniu, dlatego należy zakupić dla nich legowisko z bocznymi oparciami.


 

Jakie legowisko będzie najlepsze dla małego psa?


Legowiska dla psów dostępne są w różnych kształtach i kolorach. Wiele zależy zatem od upodobań naszych i naszego czworonoga. Jeśli psiak ma już jakieś przyzwyczajenia, warto wybrać posłanie podobne do tego, na którym do tej pory spał. Z kolei, gdy kupujemy dla pupila pierwsze legowisko, mamy zazwyczaj pełną dowolność w jego doborze. Należy jednak pamiętać, że niewygodne posłanie może utrudnić lub uniemożliwić nauczenie czworonoga wypoczynku na własnej leżance. Nie kupujmy więc akcesoriów wątpliwej jakości.
`
Dla małych psów godne polecenia są standardowe legowiska o okrągłym lub prostokątnym kształcie. Zazwyczaj posiadają one wyjmowaną poduszkę, którą w razie potrzeby można z łatwością wyprać lub wymienić. Wygodę zapewni czworonogowi także podwyższony rant.

Innym dobrym rozwiązaniem jest zakup psiej budki. Taki przytulny domek gwarantuje nie tylko ciepło, ale pozwala też zwierzakowi się wyciszyć i uspokoić. Bezpieczne schronienie stanowi zaś dla czworonoga prawdziwe wybawienie w krytycznych sytuacjach. Z chęcią skorzystają z niego psiaki lękliwe lub zestresowane.Czworonogi miniaturowe nie potrzebują wiele miejsca, by odpocząć. Niektórzy właściciele pozwalają swoim pupilom wylegiwać się na sofach czy łóżkach. Jeśli chcemy relaksować się wraz z pupilem, powinniśmy zakupić dla niego kocyk lub poduszkę. Takie posłanie znacznie ograniczy ilość sierści pozostawianej przez zwierzaka, a dodatkowo uchroni nasze meble przed zniszczeniem czy zabrudzeniem. Nie bez znaczenia jest również fakt, że kocyk możemy wszędzie ze sobą zabrać. Przyda się zwłaszcza podczas podróży z czworonogiem. W nowym otoczeniu i stresujących warunkach przesiąknięte własnych zapachem posłanie niejednokrotnie może pomóc ukoić psie nerwy.


Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza