wtorek, 28 lutego 2017

Karma dla owczarka niemieckiego

Każda psia rasa jest inna i ma odmienne wymagania żywieniowe. Nie chodzi tylko o wielkość psiaka, ale też o szczególne zapotrzebowania jego organizmu. Wybierając karmę dla kudłacza, musimy wziąć pod uwagę także tryb życia. Inaczej żywi się owczarka niemieckiego, który ciężko pracuje fizycznie albo regularnie bierze udział w psich zawodach, inaczej zaś karmimy domowego kanapowa, który co prawda lubi poszaleć na spacerach, ale nie uprawia żadnych dodatkowych ćwiczeń fizycznych. Sporą różnicę robi też to, czy nasz kudłacz jest przyzwyczajony do bardziej surowych warunków, czyli mieszka w budzie przez cały rok, czy też wolny czas spędza w legowisku w naszym mieszkaniu. Nie zapominajmy też, że dietę należy dopasować do wieku owczarka niemieckiego. Szczeniak potrzebuje zupełnie innych składników odżywczych niż psiak dorosły oraz senior.


Owczarek niemiecki – skutki złej diety


Niestety, zła dieta nie daje od razu negatywnych efektów (wówczas łatwiej byłoby z nią walczyć i w porę zauważyć problem). Śmieciowe jedzenie, jak również to po prostu źle dobrane, będzie kumulowało się w organizmie, stopniowo wpływając na jego funkcjonowanie. Najbardziej powszechnym, i jednocześnie najczęściej ignorowanym przez właścicieli objawem złej diety, jest otyłość. Zbyt wiele kilogramów nie tylko utrudnia psiakowi funkcjonowanie i odejmuje mu siły. Otyłość bardzo negatywie wpływa na pracę serca, nerek, zaburza też naturalną równowagę organizmu. Prowadzi ponadto do przeciążenia stawów, które u ras takich jak owczarek niemiecki i tak powinny być specjalnie chronione, ponieważ narażone są na przeciążenia. Chore stawy to ból i kłopoty z poruszaniem się. Uboga w substancje odżywcze dieta prowadzi też do kłopotów z narządami zmysłów – ze wzrokiem słuchem, węchem. Ponadto sierść robi się matowa i zaczyna wypadać. Owczarki niemieckie linieją często i obficie. Dlatego tak ważne jest podawanie im składników, które utrzymują okrywę włosową w dobrym stanie.

Owczarek niemiecki, czyli pies o specjalnych wymaganiach żywieniowych


Owczarki niemieckie to psy myśliwskie, należące do kudłaczy ras dużych (mogą ważyć nawet czterdzieści kilogramów). Zwierzaki te sprawdzają się jako psy obronne, stróżujące, ratownicze, pasterskie, jak również opiekujące się osobami niepełnosprawnymi. Są zatem stworzone do dużej ilości ruchu. Doskonale biegają, skaczą, pływają - krótko mówiąc, mają mnóstwo energii. Dlatego przede wszystkim potrzebują wysokowartościowego białka, najlepiej z takich produktów, jak wołowina, ryby, czy podroby. Ryby to dodatkowo źródło kwasów omega-3, które dbają o kondycję futra, dzięki czemu jest lśniące i mocne. Owczarkowi niemieckiemu potrzebny jest również tłuszcz, choć tylko w ilości mniej więcej ośmiu procent. Zdecydowanie należy unikać węglowodanów, w tym nade wszystko cukrów. Najbardziej owczarkom niemieckim szkodzą karmy śmieciowe, czyli zawierające same puste kalorie, które tuczą, niszczą i tak bardzo delikatny układ pokarmowy tych zwierzaków, a do tego zapewniają krótkotrwałe uczucie sytości. Unikajmy też podawania ulubieńcom dużej ilości smakołyków. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się jako nagroda, serwowana od czasu do czasu.   

Czym karmić szczenięta owczarka niemieckiego?


Okres szczenięcy to nie tylko czas, kiedy kształtuje się cały organizm zwierzaka (a zatem potrzebuje wyjątkowo dobranej diety), ale też dobry moment na wprowadzanie odpowiednich nawyków żywieniowych. Do piętnastego miesiąca życia owczarek niemiecki znajduje się w okresie wzrostu. Jego układ pokarmowy jest wówczas bardzo delikatny. Wszelkie ciężkie potrawy nadmiernie go obciążą, powodując ból, biegunki czy wymioty. Pewnych składników szczeniak w ogóle nie jest w stanie jeszcze trawić. Dlatego tak ważne jest podawanie mu specjalne karmy, przeznaczonej nie tylko dla tej konkretnej rasy, ale też dostosowanej do wieku pupila. Sami nigdy nie zdołamy przygotować odpowiednich posiłków, które będą tak zbilansowane, jak potrzebuje tego organizm psiaka. Pamiętajmy też, że do czwartego miesiąca życia szczeniak owczarka niemieckiego nabywa odporność. To okres, kiedy może być szczególnie podatny na liczne infekcje, dlatego potrzebuje wspomagających składników. Nieco później zaczyna się też rozbudowywać układ szkieletowy, a potem również mięśniowy zwierzaka. To bardzo ważne, aby w tym czasie podawać mu specjalnie dedykowaną karmę, która zawiera odpowiedni poziom wapnia, fosforu, białka, witamin C i E,  luteiny oraz tauryny. Dobrze sprawdzą się też probiotyki, które osłonią błonę śluzową jelit i żołądka.

Owczarek niemiecki – karma dla dorosłych osobników


Psy tej rasy bardzo wrażliwe jelita i należy o tym pamiętać, wybierając karmę dla owczarka niemieckiego. Nie może być zbyt tłusta, bo to przede wszystkim obciąża cały układ pokarmowy. Trudności z trawieniem tłuszczy mogą też doprowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu trzustki. Dobrze, aby karma zawierała też taurynę, która chroni serce. Zadbajmy o to, aby w produkcie było dużo mięsa, a zatem również białka zwierzęcego. W przypadku psich seniorów (powyżej piątego roku życia), warto pamiętać o dodatkowej ochronie stawów, jak również wspomóc układ trawienny zwierzaka. Przyda się też karma z dodatkiem polifosforanu sodu, który pomaga w walce z kamieniem nazębnym.

Wybrać karmę suchą czy mokrą? Wybór należy do nas i do zwierzaka. Każda ma swoje plusy. Zawsze najważniejsze jest jednak, aby dopasować karmę nie tylko do rasy, ale też do trybu życia, warunków bytowych i oczywiście do wieku pupila. Sięgajmy po produkty najwyższej jakości, z największą ilością substancji odżywczych. Na zdrowiu ulubieńca nie wolno oszczędzać. Dzięki zdrowej i zbilansowanej diecie do końca zachowa mnóstwo energii i radości życia. Czyli psiak będzie po prostu szczęśliwy.

↓ KARMA DLA OWCZARKA NIEMIECKIEGO ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza