środa, 15 lutego 2017

Kaganiec plastikowy dla psa

Wybór kagańca to bardzo ważna sprawa. Dzięki temu akcesorium nasz psiak może czuć się komfortowo i bezpiecznie podczas spaceru albo wręcz przeciwnie (jeśli produkt jest źle dobrany). Dlatego nie kupujmy pierwszego modelu, który znajdziemy w sklepie. Dobry kaganiec jest dopasowany do wielkości psiaka, ale też do jego trybu życia, a nawet charakteru. Plastikowy model to bardzo dobry wybór, ale warto wiedzieć o nim więcej, zanim zdecydujemy się go nabyć. Zawsze należy też wziąć pod uwagę gusta pupila. Są kudłacze, które uwielbiają plastikowe kagańce. Inne z kolei po prostu nie mają ochoty ich nosić. Tych drugich jest na szczęście o wiele mniej.Kaganiec plastikowy – dla jakiego psa?


Kaganiec plastikowy jest bardzo lekki, więc doskonale nadaje się dla psiaków o małych rozmiarach. Nie ma nic bardziej niewygodnego, niż drobny kudłacz z dużym, ciężkim metalowym kagańcem, który przygina mu pyszczek nieomal do ziemi. Plastik sprawdza się wtedy o wiele lepiej. Jest też dla wielu pupili wygodniejszy, bo mniej czują jego obecność na kufie, a zatem nie przeszkadza im na spacerach. Dodatkowo uderzenie innego zwierzaka albo właściciela plastikowym modelem o wiele mniej boli, a więc jest to także wybór bezpieczny. Ponadto, plastikowy kaganiec jest świetnym wyborem bez względu na temperaturę oraz wszelakie warunki pogodowe. W ziemie, przy dużych mrozach, nie powoduje u czworonoga odmrożeń (metalowe niestety mogą przymarzać), natomiast w trakcie letnich upałów psiak nie dostanie odparzeń. Ten model łatwo jest też umyć, bez problemu zakłada się go i zdejmuje psiakowi w różnych sytuacjach. Musimy jednak pamiętać, że jest mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne niż kaganiec metalowy. Jeśli mamy bardzo żywiołowego pupila, który uwielbia szaleć, przedzierać się przez chaszcze, zderzać z różnymi rzeczami napotkanymi po drodze – plastik może nie wytrzymać. Jest natomiast doskonałym wyborem dla kudłaczy spokojniejszych, o mniej wybuchowym temperamencie. Nada się też świetnie na spacer po mieście albo na podróż mniejszą lub większą pociągiem, autobusem lub jakimkolwiek innym środkiem transportu. Jeśli mamy małego psiego łobuziaka, który uwielbia wyjadać śmieci podczas spaceru, możemy zainwestować w model z podwójnym dnem. Skutecznie mu to uniemożliwi.

Kaganiec plastikowy – jak go dobrać?


Kaganiec plastikowy, tak samo jak i metalowy, to model koszyczkowy. Ważny jest dobór odpowiedniego kształtu i wielkości między prętami. Mniejsze zabezpieczą przed wyjadaniem śmieci, ale mogą też znacząco utrudnić branie smakołyków z ręki, picie, a nawet ziajanie. Do tego nie wolno dopuścić. Psiaki mają bardzo słabą termoregulację i wyrównują temperaturę (czyli schładzają się) właśnie dzięki ziajaniu. Bardzo ważny jest też sam rozmiar kagańca. Zbyt mały będzie uwierał, uciskał, dusił. Zbyt duży spadnie z kufy, a wcześniej zacznie się nieprzyjemnie obijać o nos i okolicę oczu. Dlatego zawsze zmierzmy pupila: szerokość i długość kufy, ale też obwód szyi i głowy. Zwróćmy uwagę na zapięcie – musi być solidne i wytrzymałe. Nie może też wbijać się w ciało ani uwierać. Sięgajmy zawsze po kagańce najwyższej jakości, które posłużą psiakowi przez długi czas i do tego zapewnią mu maksymalne bezpieczeństwo i komfort.

Po co psu kaganiec?


Może się wydawać, że taki kaganiec to tylko uprzykrzanie zwierzakowi życia. Nic bardziej mylnego. Kaganiec chroni przed nieoczekiwanymi zachowaniami psiaka, przede wszystkim w sytuacjach nerwowych. Jest wręcz niezbędny podczas wizyt u weterynarza, gdzie poziom stresu u pupila jest bardzo wysoki i może przyczynić się do dziwnych zachowań, których w normalnych warunkach nasz zwierzak nigdy nie przejawia. Kaganiec w komunikacji miejskiej to prawny obowiązek. Bez niego czeka nas wysoka kara finansowa, bez względu na to, czy nasz psiak jest duży, czy też malutki i drobniutki. Przepisy tego nie rozróżniają. Kaganiec przydaje się podczas każdej podróży, na wystawach w przerwach między zawodami, w sytuacjach, kiedy nasz kudłacz poznaje nowe osoby, jak i nowe zwierzaki. Jest podstawowym akcesorium, które pozwala uniknąć nerwowych sytuacji. A te mogą przydarzyć się zawsze, nawet jeśli mamy wyjątkowo spokojnego psiaka. Kaganiec w końcu chroni też czworonoga przed wyjadaniem odpadków, które mogą mu bardzo zaszkodzić.


↓ PLASTIKOWY KAGANIEC DLA PSA ↓

Sklep TelekarmaTekst:Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza