środa, 28 września 2016

Szelki dla yorka

Akcesoria spacerowe to nieodłączny element psiej wyprawki. Sklepy zoologiczne oferują szeroki wybór szelek i obroży dla psów, dobieranych w zależności od rasy i wielkości ulubieńca. Decyzja nie jest jednak prosta, gdyż od właściwej uprzęży zależy wygoda i bezpieczeństwo pupila podczas spacerów. Na co w takim razie powinni zdecydować się właściciele yorków? Wielu hodowców bez wahania wskazałoby szelki.


Czy york powinien nosić szelki?


Yorkshire terier to mały, sympatyczny pies o drobnej budowie ciała. Znakiem rozpoznawczym tej wyjątkowej rasy jest długa, jedwabista sierść, której dobry wygląd wymaga odpowiedniej pielęgnacji i troski ze strony właściciela. Delikatne włosy yorka to jeden z powodów, dla których hodowcy nieufnie spoglądają w stronę szelek. Wielu właścicieli obawia się, że paski uprzęży będą wycierać i niszczyć sierść pupila lub powodować kołtuny. I rzeczywiście jest to możliwe, ale tylko w przypadku, gdy szelki są źle dobrane do gabarytów psa. Zbyt luźna uprząż może prowadzić do wycierania się włosa, natomiast zbyt ciasna będzie niewygodna dla psa, sprawi mu dyskomfort podczas chodzenia, a dodatkowo osłabi strukturę włosa. Trzeba pamiętać, że nic takiego nie stanie się, jeśli szelki będą idealnie dopasowane do wielkości psa.Co więcej, uważa się, że dla tak delikatnej rasy jak Yorkshire terier, szelki są wręcz wskazane, ze względu na ewentualne problemy z tchawicą. Specyficzna budowa szyi tych zwierząt oraz słabe ukształtowanie tchawicy sprawiają, że pies, nosząc obrożę narażony jest na podduszenie. Zwłaszcza źle dobrana obroża może wyrządzić pupilowi wielką krzywdę. Bolesny ucisk na szyję sprawia, że zwierzę krztusi się, chrząka i charczy. Mówiąc krótko, pies ma problemy ze swobodnym oddychaniem, a przyjemny spacer zamienia się w męczarnię. Szelki zapewniają więc psu zdecydowanie większy komfort i swobodę ruchów.

Jakie szelki dla yorka wybrać?


Trzeba pamiętać, że wyłącznie prawidłowo dobrane szelki dobrze spełnią swoją rolę. Kupując uprząż dla pupila powinniśmy, przede wszystkim znać dokładne wymiary czworonoga. Równie ważny jest temperament psa, na przykład to, jak zachowuje się w czasie spacerów –czy idzie spokojnie przy nodze, a może ciągnie smycz.

Kwestią niemniej istotną jest charakter spacerów i to, do czego właściwie szelki są nam potrzebne. Od przeznaczenia konkretnych szelek zależy ich wygląd i budowa. Dzieli się je przede wszystkim na spacerowe, samochodowe i treningowe.Jak dobrać rozmiar szelek dla yorka?


Aby kupić dobre szelki, musimy znać wymiary psa. Przyjmuje się, że dla małych ras psów, takich jak Yorkshire teriery dedykowane są szelki w rozmiarach XS oraz S. Trzeba jednak pamiętać, że na rynku dostępne są produkty różnych producentów, dlatego numeracja może być nieco inna u każdego z nich. Dlatego przed zakupami należy dokładnie zmierzyć pupila. Jak to zrobić? Zaczynamy od zmierzenia obwodu klatki piersiowej psa. Miarę zdejmujemy z jej najszerszego miejsca, pamiętając, by zrobić to bardzo dokładnie. Później przechodzimy do zmierzenia obwodu szyi u jej nasady. Dobrze znać również długość psa, od szyi po nasadę ogona. Warto pamiętać, że niektóre szelki zakłada się przez głowę, zatem warto zmierzyć także obwód głowy pupila. W tym calu należy umieścić centymetr pod pyszczkiem ulubieńca i przełożyć naokoło przez szczyt głowy.

Istotną kwestią jest nie tylko długość, ale i szerokość pasków. Zbyt wąskie mogą powodować otarcia, natomiast zbyt szerokie ograniczą psu możliwość ruchu i sprawią duży dyskomfort podczas chodzeniu. Ogólna zasada głosi, że im większy jest pies, tym szersze powinny być paski. Dla yorka to około 1-2cm szerokości.

O czym pamiętać wybierając szelki dla yorka?


Kompletując wyprawkę dla pupila powinniśmy kierować się jakością materiału i wykonaniem produktu. To samo dotyczy szelek. Uprząż powinna być solidna, wytrzymała i wyprodukowana z dobrej jakości materiałów. Warto wybierać szelki z tworzyw szybkoschnących i łatwych do wyczyszczenia. Ponadto, szelki dla Yorkshire teriera powinny być lekkie i podszyte miękkim filcem lub polarem. Warto unikać wszelkich dodatków czy klamer, mogących podrażniać skórę, powodować wycieranie sierści czy łamanie się włosów.

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz