poniedziałek, 12 września 2016

Jak długo żyją koty?

W weterynaryjnych przychodniach często pada pytanie: „Jak długo żyją koty?”. O prostej i jednoznacznej odpowiedzi nie może być tu mowy – na zdrowie i formę naszego pupila wpływa przecież wiele różnorakich czynników. Jedno jest jednak pewne - kot to zwierzak, który na długie lata stać może się naszym domowym towarzyszem!Jakie czynniki wpływają na długość życia kota?


Nie tylko ludzie, ale również koty żyją coraz dłużej. Nasze domowe czworonogi mogą doczekać sędziwego wieku przede wszystkim dzięki odpowiedniej diecie oraz należytej weterynaryjnej opiece. Odpowiednio zbilansowane pożywienie, szczepionki i w porę podawane lekarstwa potrafią zdziałać prawdziwe cuda. Również zabieg kastracji może znacznie wydłużyć kocią egzystencję. Czynników determinujących to, jak długo pupil nasz cieszyć będzie się dobrym zdrowiem, jest z pewnością wiele. Jednak jednym z najważniejszych jest tryb życia zwierzaka.

Szacunkowo można stwierdzić, że długość życia kotów waha się w granicach 10-12 lat. Jednak w rzeczywistości rozpiętość ta jest duża bardziej zróżnicowana i zależna od tego, jaką grupę futrzaków weźmiemy pod uwagę. Statystyki zupełnie inaczej będą przedstawiać się w przypadku kotów nie wyściubiających nosa z domu, inaczej zaś dla tych udomowionych, lecz swobodnie korzystających z dostępu do podwórka, bądź zupełnie dziko żyjących. Koci rekordzista po ziemi stąpał aż 36 lat. Zwierzaki non stop przebywające w czterech ścianach bezpiecznego mieszkania spokojnie dożywają nawet dwudziestki. Z kolei średnia długość życia kotów korzystających z nieograniczonej swobody radykalnie spada. W tym wypadku 8 lat to już całkiem sporo.

Dlaczego koty na wolności żyją krócej?


Chyba nikogo nie zdziwi specjalnie fakt, że mruczki skore do wędrówek nie cieszą się tak długim życiem, jak ich zupełnie udomowieni kuzyni. Oczywistym jest, że zwierzaki takie narażone są na znacznie więcej niebezpieczeństw. Koty giną często pod kołami samochodów, wdają się w bójki z innymi kocurami oraz narażone są na atak innych zwierzaków. Dodatkowo wychodzącym kotom mogą grozić też rozmaite infekcje wirusowe, w tym wirus nabytego niedoboru immunologicznego, bądź kocia białaczka. W przypadku zupełnie dziko żyjących kotów niebezpieczeństw jest jeszcze więcej. Zazwyczaj nie są one szczepione ani leczone, często doskwierają im też złe warunki atmosferyczne oraz niedożywienie. To wszystko w znaczący sposób wpływa na zdrowie zwierzaka.

Czy długość życia kota zależna jest od rasy?


W przypadku psów sprawa wydaje się dość prosta. Przedstawiciele małych ras żyją znacznie dłużej, niż ich bardziej rośli krewni. W odniesieniu do kotów wskazuje się raczej na różnicę między futrzakami czystej krwi, z zwykłymi dachowcami. To właśnie ci drudzy w rankingu długowieczności wysuwają się na pierwsze miejsce. Warto pamiętać o tym, że również wśród kotów rasowych zdarzają się prawdziwi długodystansowce. Do grona tego zaliczyć można persy, sfinksy, koty syjamskie, burmskie i bombajskie.

Otyłość – największy wróg domowego kota!


Domowe czworonogi z pewnością nie muszą martwić się o puste miski. Niestety coraz więcej kotów zaczyna borykać się z otyłością. Przekarmianie zwierzaka to prosty sposób na zafundowanie mu problemów ze zdrowiem. Z kolei za nadwagą idą często w parze choroby serca i wątroby, cukrzyca, zapalenie stawów oraz trudności z oddychaniem. Schorzenia te z pewnością nie sprzyjają długowieczności!


 

Co jeszcze możemy zrobić, by nasz czworonóg dożył sędziwego wieku?


Gdy chcemy pomóc naszemu pupilowi zachować dobrą kondycję, musimy zafundować mu nie tylko właściwą ilość należycie zbilansowanego pokarmu, ale i porządną dawkę ruchu. Domowy kot z łatwością może przemienić się w prawdziwego leniucha. Warto więc znaleźć czas na to, aby regularnie angażować go w wymagającą nieco wysiłku zabawę. Kolejnym punktem na liście powinny być oczywiście regularne wizyty u weterynarza. Z kolei pomiędzy nimi, to my sami powinniśmy obserwować naszego pupila. Aktywność fizyczna, apetyt, łaknienie czy sposób oddychania powinny znaleźć się pod naszą lupą. Od czasu do czasu dobrze jest też sprawdzić, czy na ciele zwierzaka nie pojawiają się żadne zgrubienia bądź guzki. Dobroczynny wpływ na kocie zdrowie ma również brak stresu. Tę kwestię też warto mieć na uwadze![1]

Tekst:  Msłgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Źródło:
[1] http://adelaidevet.com.au/pet-library/how-long-do-cats-live-ageing-and-your-feline

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz