poniedziałek, 19 września 2016

Jak długo żyją papugi?

Charlie stał się swego czasu najbardziej znaną papugą na świecie. Ta żółto-niebieska ara ararauna w 2004 roku liczyła sobie ponoć 104 lata. Niegdyś należeć miała ona do samego Winstona Churchilla – idealnie naśladowała zresztą tempr jego głosu. Czy Charlie, będący de facto samicą, faktycznie miał na karku aż tyle lat, o ile go podejrzewano? Czy był niegdyś pupilem brytyjskiego premiera? Choć sprawa ta do końca nie jest jasna, jedno jest pewne... Papugi potrafią dożyć prawdziwie sędziwego wieku!Ile lat żyją papugi?


Niektóre z papug żyją zaledwie pięć lat, inne potrafią przekroczyć setkę. Rozpiętość ta jest naprawdę spora, warto mieć jednak na uwadze fakt, że mowa jest tu o ponad 300 różnych gatunkach. Ogólna zasada rządząca długością papuziego żywota jest bardzo prosta. Im dany osobnik jest większy, tym więcej lat ma do przeżycia. Południowoamerykańskie ary ararauny dożywają zazwyczaj 80-90, a nawet setki. Taką długowiecznością poszczycić mogą się też zamieszkujące indonezyjskie wyspy kakadu białe. Nieco krócej, ok. 70 lat żyje kakadu żółtolica, zaś koło 50 papugi zielone. Gatunki najczęściej hodowane w naszych domach nie dożywają aż tak sędziwego wieku, jak ich więksi i żyjący na wolności kuzyni. Długość życia papużki falistej wynosi zazwyczaj ok. 7 lat, choć w naturalnych warunkach dożyć potrafi ona nawet 15! Nimfy żyją od 15 do 20 lat, nierozłączki zaś ok.10. Oczywiście nie tylko gatunek papugi, ale i warunki, w jakich egzystuje nasz pupil, znacząco wpływać będą na jego kondycję i stan zdrowia.


Od czego zależy długość życia papugi?


Wiadomo już, że to gatunek znacząco determinuje długość życia naszego skrzydlatego pupila. Drugą niezwykle istotną sprawą są indywidualne predyspozycje genetyczne. Na wolności papugi często żyją znacznie dłużej niż w domowym zaciszu. Nie posiadają one tam zbyt wielu naturalnych wrogów, mają natomiast wszystko to, czego potrzebują, by wieść zdrowy tryb życia. Hodując papugę, w pierwszej kolejności zadbać powinniśmy więc o to, by jadła ona pokarm możliwie najbardziej zbliżony do tego, którym żywi się w swym naturalnym środowisku. Odpowiednie pożywienie, dobra weterynaryjna opieka i regularna dawka ćwiczeń będą łącznie stanowić idealną wzmacniającą kompozycję. Dzięki niej nasz pierzasty towarzysz z pewnością długo będzie cieszyć się dobrym zdrowiem.

Jak zająć się ptasim seniorem?


W przypadku żadnego zwierzaka nie powinniśmy rezygnować z regularnych, kontrolnych wizyt u weterynarza. Gdy nasz pupil zaczyna wkraczać w zacny wiek seniora, tym bardziej powinniśmy zapewnić mu specjalistyczną opiekę. Podczas corocznych odwiedzin w przychodni, wnikliwej rewizji, powinien zostać poddany stan upierzenia, kondycja oczu, skóry i stawów. Powinno się też przeprowadzić wówczas ogólne palpacyjne badanie ciała, które pozwoli wykryć miejsca bolące, niepokojące guzki czy zgrubienia.


Dodatkowo nasz ptasi senior z pewnością potrzebować będzie też dodatkowej suplementacji. Szczególną uwagę zwracać powinniśmy na to, by dostarczać mu odpowiednich ilości witaminy A, E i C oraz beta-karotenu. Działanie wielu narządów usprawnia też ostropest, imbir i mniszek lekarski. Warto więc poszukać pokarmu wzbogaconego o te cenne rośliny.[1]

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Źródło:
[1] https://lafeber.com/pet-birds/birds-live-long/


Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz