poniedziałek, 26 września 2016

Szampon dla kota

Panuje dość powszechne przekonanie, że koty to prawdziwe czyściochy. Oczywiście jest w tym wiele prawdy, ale nie możemy polegać wyłącznie na kocim sposobie czyszczenia futerka. Są zabrudzenia, z którymi mogą sobie same nie poradzić, dlatego raz na jakiś czas powinniśmy zafundować naszemu mruczkowi kąpiel z prawdziwego zdarzenia. Nie dotyczy to jednak tylko zwierzaków wychodzących na dwór (choć one częściej takiej pomocy potrzebują). Kot-kanapowiec też może się z łatwością ubrudzić w domowych warunkach i potrzebować prysznica.



Jaki szampon jest odpowiedni dla kota?


Taki, który został stworzony specjalnie z myślą o pielęgnacji kociego futerka. Absolutnie nie wolno myć pupila ludzkimi kosmetykami! Zwierzaki mają o wiele bardziej delikatną skórę i potrzebują produktu o pH dostosowanym do jej wymagań. Umycie ulubieńca ludzkim preparatem może skutkować poważnym podrażnieniem, wysypką, a sierść może zacząć się przerzedzać, blaknąć i bardzo kołtunić. Prawdopodobnie pojawią się także poważne zmiany skórne! Dlatego szampon dla kota kupujemy w sprawdzonym sklepie zoologicznym i zawsze sprawdzamy jego skład na etykiecie. Ważne jest też, żeby był to kosmetyk dobrej firmy. Taki szampon zazwyczaj kosztuje trochę więcej, ale mamy pewność, że jest dobrej jakości i z pewnością zadba o zdrowy wygląd i kondycję sierści naszego pupila. Polecamy szeroki wybór takich produktów w naszym sklepie - każdy znajdzie u nas coś dla swojego mruczka.

Jaki szampon dla kota wybrać?


Wszystko zależy do tego, czego oczekujemy po takim produkcie. Koty pokazujące się regularnie na wystawach potrzebują bardziej profesjonalnych kosmetyków. To z myślą o nich powstały specjalne odżywki, sera, a nawet pudry. Mruczki, które na wystawach nie bywają, nie potrzebują takiego arsenału produktów - szampon wystarczy. Pamiętajmy też, że futrzaki nie przepadają za wodą i kąpielami, dlatego warto minimalizować poziom stresu do minimum i wybierać np. kosmetyki wielofunkcyjne. Wszystko zależy jednak od zapotrzebowania kota. Jeśli ma wyjątkowo plączące się futro, możemy pomyśleć na przykład o dodatkowej odżywce.

Rodzaje szamponów dla kotów


Kocie szampony pod względem różnorodności niewiele ustępują ludzkim kosmetykom. Są szampony dla czworonogów krótkowłosych i długowłosych. Nadające połysk, ułatwiające rozczesywanie sierści, zapobiegające powstawaniu kołtunów, przywracające naturalny odcień blond (czyli zapobiegające żółknięciu), wspomagające szybszy wzrost futra i jego gęstość… Wybór jest ogromny, dlatego musimy mądrze zdecydować, co jest naszemu mruczkowi potrzebne. Jeśli nasz ulubieniec szykuje na się udział w wystawie, musi oczywiście wyglądać perfekcyjnie. Wówczas wskazane są nie tylko szampony do zadań specjalnych, ale również odżywka, a nawet puder, który działa trochę na zasadzie ludzkiego lakieru do włosów – wygładza i utrzymuje sierść w ryzach. Pamiętajmy, aby zawsze dobrać szampon do potrzeb pupila, a dopiero potem szaleć z produktami dającymi tak zwany „efekt wow”. Poza tym koty bardzo nie lubią takiej pielęgnacji i jeśli same miałyby wybierać, zdecydowałyby się z pewnością na niezbędne minimum. Wystawa wymaga specjalnej pielęgnacji, ale na co dzień możemy trochę ograniczyć szaleństwo.

 

Kąpanie kota


Samo kąpanie kota to proces dość trudny i musimy się do niego porządnie przygotować, aby nie okazał się traumatyczny i dla zwierzaka, i dla nas. Najlepiej, gdybyśmy mieli kogoś do pomocy. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości i myjemy zwierzaka sami, zamknijmy przynajmniej porządnie łazienkę. W przeciwnym wypadku pupil może nam uciec i mokry ganiać po całym domu, co jest dopiero prawdziwym wyzwaniem. Przyszykujmy też zawczasu szampon i ręczniki, żeby zawsze były pod ręką. Warto też wejść razem  kotem do brodzika lub wanny – da to nam większą kontrolę i możliwość manewru. Samo mycie powinno przebiegać dość szybko. Wówczas zmniejszymy koci stres i sami nie wykończymy się w trakcie tej czynności. Chaos i nerwy to nasi najgorsi wrogowie. Podczas kąpieli uważajmy też, aby piana nie dostała się do oczu i uszu mruczka. Na koniec porządnie spłuczmy sierść, bo jeśli cokolwiek na niej zostanie, zwierzak z pewnością później to wyliże, co może mu tylko zaszkodzić. Po kąpieli trzeba ulubieńca wysuszyć. Robimy to delikatnie - zamiast tarcia i kołtunienia futra wskazane jest lekkie ugniatanie, by woda wsiąkła dobrze w ręcznik. Jeśli mamy mruczka krótkowłosego, możemy zrezygnować z suszarki. Pamiętajmy tylko, żeby nie wychodził prosto po kąpieli na dwór. Uważajmy też na przeciągi, bo mokry kot łatwo się przeziębia. W przypadku mruczków z długim futrem lepiej będzie sięgnąć po suszarkę. Są jednak osobniki, które tego nie tolerują i za nic w świecie nie dadzą się wysuszyć. Wtedy pozostaje nam bardzo staranne wytarcie pupila.

Pielęgnacja kota – na co uważać


Po pierwsze, uważajmy, aby żaden z kosmetyków nie dostał się do oczu i uszu zwierzaka. Po drugie, zawsze sięgajmy po produkty dobrane do potrzeb pupila. Po trzecie, w przypadku poważnych problemów z futrem lub skórą zwierzaka, zawsze konsultujmy się z weterynarzem. Leczenie na własną rękę może tylko bardziej mu zaszkodzić! W końcu po czwarte, nie przesadzajmy z ilością kosmetyków. Wówczas nie trudno o ciężkie i sklejone futro, które nie tylko nie będzie wyglądało zbyt estetycznie, ale i z pewnością nie spodoba się naszemu czworonogowi.

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz