poniedziałek, 4 lipca 2016

Zabawki dla kota

Zabawa to aktywność, która na stałe gości w kocim życiu. Niezależnie od tego, czy w domu mamy młodego zwierzaka, czy dostojnego kocura, pupil nasz z przyjemnością część swego czasu spędzi na swawolnych harcach. Zabawki dla kota to coś, czego mruczkowi nie powinniśmy żałować. W końcu to one najlepiej przegonić zdołają nudę!


Dlaczego warto zachęcać kota do zabawy?


Lwy, tygrysy i dziko żyjące koty dzień swój spędzają wedle jasno określonego harmonogramu. Sen to podstawa – na niego poświęcić mogą nawet 16 godzin. Pozostałą część doby niemal w całości są skore przeznaczyć na aktywność fizyczną. Przede wszystkim w grę wchodzi więc tu polowanie, które wymaga niemało sprytu, wysiłku i sprawności. Nie tylko dostarcza więc ono pożywienia, ale i zapewnia fizyczną oraz psychiczną stymulację. Daje ujście energii, funduje odpowiednią dawkę ćwiczeń, zapobiega nudzie, rozładowuje stres i napięcie.

Nasi domowi pupile nie muszą niczym się wykazać, by dostać pełną miskę smakowitego jedzenia. Szczególnie leniwe stać mogą się te z kotów, które nigdy nie wychodzą na zewnątrz. Na podwórku zwierzakowi nie grozi nuda. W końcu nie brak tam drzew czy płotów do wspinaczki, daje też tam znać o sobie łowiecki instynkt. Co innego w domu. Tu zadbać musimy o to, by naszego mruczka nakłonić do zabawy. 15 minut intensywnego wysiłku wystarczy, żeby nasz mały pupil czuł się dobrze i zdrowo.

Jakie zabawy koty lubią najbardziej?


Chcąc nakłonić kota do zabawy, wykorzystać powinniśmy drzemiące w nim instynkty. Ulubioną kocią rozrywką jest polowanie. Do niego warto więc się odwołać, jeśli zamierzamy zachęcić domowego leniucha do fizycznej aktywności. Wszystko to, co przed naszym dzielnym łowczym ucieka, z pewnością wzbudzi jego ciekawość. Koty uwielbiają zazwyczaj miękkie, małe przedmioty, które swobodnie mogą gonić, szturchać i podrzucać. Jeśli sprawimy, że zabawki dla kota zachowywać będą się jak umykające mu myszy bądź ptaki, możemy być pewni, że nasz sierściuch nie będzie mógł im się oprzeć.

Myszy i wędki z piórami – wymarzone zabawki dla kota


Oferta kocich zabawek jest niezwykle bogata. Zaglądając do sklepu zoologicznego, zawsze zdać możemy się jednak na bezpieczny i pewny koci kanon. Myszy zarówno te pluszowe, jak i nakręcane to zawsze dobry wybór. Te pierwsze idealnie nadadzą się do podrzucania, za tymi drugimi kot biegać będzie, jak za prawdziwą zdobyczą. Jeśli tylko włączyć chcemy się w zabawę z naszym milusińskim, do pluszowego zwierzaka wystarczy doczepić sznurek. Wówczas łatwo odegrać możemy mysią ucieczkę, regulować tempo umykania czy chować zabawkę za rogiem lub fotelem. Dzięki takim sztuczkom rozrywka ta kociakowi wyda się jeszcze bardziej ekscytująca.

Poza małymi gryzoniami koty lubią też polować na ptaki. Taką zdobycz idealnie imitować będzie wędka zakończona piórami lub wstążkami. Choć zabawka ta z pewnością sprawi naszemu mruczkowi wiele radości, nie możemy przy niej zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Wszelkie tasiemki czy sznurki mogą zostać połknięte przez naszego pupila. To zaś okazać może się dla niego naprawdę niebezpieczne. Pamiętajmy więc o tym, by po skończonej zabawie odkładać wędkę w niedostępne dla kota miejsce.


Piłka dla kota


Nie tylko psy lubią bawić się piłkami. Wiele kotów też z upodobaniem oddaje się tej rozrywce. Kot biegając i skacząc za tym małym przedmiotem, zwiększa swą  fizyczną siłę i koordynację. Wieczorną sesję takiej zabawy warto zafundować zwłaszcza tym zwierzakom, które po zapadnięciu zmroku rozpoczynają swe dzikie harce. Kotu rozrywka taka sprawi niemałą frajdę, nam zaś pozwoli zasnąć w ciszy i spokoju.


Co jeszcze zachęcić może kota do zabawy?


Nie jest tajemnicą, że koty uwielbiają kocimiętkę. Nepetalakton zawarty w tej roślinie uchodzi na naturalny koci antydepresant. Wabi on nasze mruczki, zachęca do zabawy i poprawia ich samopoczucie. Zabawki dla kotów pachnące tym w pełni bezpiecznym specyfikiem z pewnością przyciągnąć zdołają kocią uwagę.

Wielu kotom do gustu przypadną też wszelkie przedmioty wydające dźwięki. Szeleszczące piłki czy tunele bądź zabawki wyposażone w dzwoneczki okazać mogą się ciekawą propozycją.

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza