poniedziałek, 18 lipca 2016

Jaka szczotka dla psa jest najlepsza?

Szczotka dla psa pomoże nam zadbać nie tylko o sierść naszego pupila, ale i o porządek w mieszkaniu. Nie da się ukryć, że liniejący czworonóg potrafi wystawić na próbę cierpliwość swych właścicieli. Włosy jego znaleźć można na podłodze, meblach i na ubraniu. Regularne szczotkowanie pomoże nam zapanować nad niechcianym bałaganem. Sprawi ono również, że psiak wyglądać będzie pięknie i zdrowo.


Korzyści płynące ze szczotkowania psiaka


Porządek w mieszkaniu to kwestia niebagatelna, jednak czesanie czworonożnego pupila przynosi znacznie więcej profitów. Dzięki takim regularnym zabiegom nasz milusiński zawsze będzie prezentować się tak, jakby właśnie zszedł z wybiegu. Czesanie zapobiega powstawaniu kołtunów, usuwa martwe włosy, nabłyszcza sierść poprzez rozprowadzanie naturalnego sebum, a także stanowi przyjemny dla zwierzaka masaż. Gdy umiejętnie zabierzemy się do rzeczy, nasz psiak z pewnością pokocha ten pielęgnacyjny zabieg. Do tego jednak będzie potrzebna dobrze dopasowana szczotka.

Czym kierować się przy wyborze szczotki dla psa?


Artykuły, które kryją się pod etykietą „szczotki dla psów”, zadziwić mogą nas swą różnorodnością. Bogactwo kształtów, rozmiarów i materiałów, z jakich są one wykonywane, przyprawić może o prawdziwy zawrót głowy.  Na szczęście kwestia wyboru odpowiedniego pielęgnacyjnego narzędzia nie jest tak trudna, jak mogłaby się zdawać. Chcąc należycie dobrać szczotkę do sierści naszego pupila, przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj i długość jego okrywy włosowej. Ogólna zasada wydaje się całkiem prosta. Im sierść jest dłuższa i gęstsza, tym dłuższe i rzadsze ząbki musi mieć szczotka.

Podstawowe rodzaje psich szczotek


→ szczotki z włosiem

Szczotki z włosiem mogą mieć różne kształty i rozmiary, mogą posiadać tradycyjną rączkę bądź przyjąć formę zgrzebła. Dodatkowo wybierać możemy tu między sztywnym włosiem nylonowym i zdecydowanie bardziej miękkim naturalnym. To pierwsze dobrze poradzi sobie z gęstą i długą sierścią, te drugie wybrać możemy dla psów krótkowłosych. Szczotka z włosia często wykorzystywana jest też do nadania ostatecznego szlifu. Wówczas szczotkowanie nią następuje dopiero po dokładnym rozczesaniu sierści innym narzędziem.

 
→  szczotki druciane

Szczotki druciane wyraźnie przypominają te używane również i przez nas. Kształt ich jest zazwyczaj owalny, za rozczesywanie odpowiedzialne są tu zaś metalowe szpilki. Dobrze jest wybrać taki model, w którym zakończone są one małymi kuleczkami i osadzone na elastycznej poduszce. Ta wyraźnie pracuje podczas szczotkowania, dopasowując się do kształtu zwierzaka i amortyzując szarpnięcia. Opcja taka sprawdzi się w przypadków psów z półdługą i długą sierścią.


→ szczotki pudlówki

Pudlówki to prostokątne szczotki, w których powierzchnia czesząca zbudowana jest z całej armii gęsto usadowionych, cienkich drucików. Te na końcach wygięte są pod odpowiednim kątem, dzięki czemu idealnie nadają się do walki z kołtunami. Pudłówka dobrze wyczesze psi podszerstek. Idealnie nada się ona dla psów o grubej, gęstej sierści. Nie powinniśmy używać jej natomiast w przypadku psów o delikatnej, jedwabistej okrywie.

→ szczotki gumowe

Szczególnie trudna w usunięciu jest ostra sierść psów gładkowłosych. Te małe igiełki nad wyraz dobrze przyczepiają się do tapicerki czy ubrania. Psiaka o przylegającej do ciała gładkiej sierści najlepiej jest czesać gumową szczotką. Z łatwością usunie ona martwe włosy, dodatkowo fundując zwierzakowi całkiem przyjemny masaż.


Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza