wtorek, 26 lipca 2016

Czym różni się żwirek sylikonowy od innych żwirków?

Kuweta i żwirek to niezbędne akcesoria, które muszą znaleźć się w domu każdego kota. Zwierzęta te dbają o swoją higienę i niemal od razu orientują się, jak korzystać ze swojej toalety. Niemniej jednak, to czym wypełniona jest kuweta ma duże znaczenie. Odpowiedni żwirek może zachęcić kota do korzystania z niej i bardzo ułatwić właścicielowi utrzymywanie czystości. Za jeden z najlepszych wypełniaczy uchodzi żwirek silikonowy.Rodzaje żwirków dla kotów


Żwirki dla kotów dostępne w sklepach zoologicznych można podzielić na trzy ogólne rodzaje. Wyróżnia się żwirek silikonowy, drewniany oraz bentonitowy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, a wybór odpowiedniego zależy od preferencji właściciela. Należy jednak pamiętać, że kot również może mieć w tej sprawie coś do powiedzenia. Żwirek niemieszczący się w kocich upodobaniach może zniechęcić zwierzaka do korzystania z kuwety.Poszczególne rodzaje żwirków różnią się między sobą stopniem pochłaniania zapachu i wilgoci, właściwościami zbrylającymi oraz tym, jak często należy je wymieniać. Popularny żwirek bentonitowy wyróżnia się tym, że bardzo dobrze pochłania wodę i zapach. Żwirek ten w kontakcie z moczem kota zbryla się w duże grudy, które łatwo usunąć z kuwety. Sprzątanie kuwety nie sprawia zatem dużego problemu. Żwirek bentonitowy można nabyć w wersji bezwonnej lub aromatyzowanej, na przykład o zapachu leśnym lub lawendowym, dzięki czemu dłużej utrzymuje świeżość. Wadą tego rodzaju żwirku jest to, iż nie wolno wyrzucać go do toalety, gdyż może spowodować jej zapchane. Co więcej, granulki roznoszą się, a pod wpływem wilgoci tworzą trudne do usunięcia smugi.


Żwirki drewniane, dostępne w różnych wersjach, uważa się za jedne z najbardziej wydajnych. One również dobrze pochłaniają nieprzyjemny zapach. Wariant przypominający trociny zbryla się w kontakcie z moczem zwierzęcia, natomiast wersje o większych bryłkach rozpadają się pod pływem wilgoci. Ich wadą jest to, że trociny przyczepiają się do kocich łapek i roznoszą po domu.


Żwirek silikonowy i jego właściwości


Żwirek silikonowy zdobywa sobie coraz więcej zwolenników. Różni się on od omawianych wcześniej wypełniaczy nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim sposobem działania. Wykonuje się go z krzemionki, która silnie absorbuje wilgoć. Żwirek silikonowy składa się niewielkich, twardych i przezroczystych kryształków. W przeciwieństwie do innych wypełniaczy, silikonowe drobinki nie zbrylają się ani nie rozpadają pod wpływem wilgoci. Koci mocz jest pochłaniany i zatrzymywany wewnątrz silikonowych kryształków. Wraz z wilgocią żwirek zatrzymuje również nieprzyjemny zapach. Po jakimś czasie granulki przybiorą żółty odcień i wtedy dopiero należy wymienić żwirek na nowy.

Zalety żwirku silikonowego


Oczywiście największą zaletą tego rodzaju żwirku jest to, że kuwety nie trzeba czyścic po każdym jej użyciu. Dzięki swoim właściwościom absorbującym, żwirek silikonowy może być używany nawet przez trzy, do czterech tygodni. Mocz zostaje wchłonięty przez granulki, zatem kuwetę należy regularnie oczyszczać tylko z odchodów. Całkowita wymiana wypełnienia konieczna jest dopiero wtedy, gdy granulki przybiorą żółtą barwę, czyli mniej więcej raz na miesiąc.

Kolejną zaletą silikonowego żwirku jest to, że nie pyli się i nie roznosi po mieszkaniu. Dzięki temu nie ma problemu ze sprzątaniem i utrzymaniem czystości wokół kuwety. 

Czy żwirek silikonowy ma wady?


To czy żwirek silikonowy się sprawdzi zależy właściwie od samego kota, a trzeba pamiętać, że nasi pupile też mają swoje preferencje. Może się zdarzyć, że kot nie zechce korzystać z kuwety, gdyż twarde silikonowe granulki kłują i ranią jego łapy. Szczególnie małe kocięta lub koty, które przyzwyczaiły się do delikatniejszego bentonitu mogą nie chcieć stawać na twardych kryształkach. Ponadto, szelest silikonowych kulek może przeszkadzać niektórym futrzakom. Ze żwirkiem silikonowym należy szczególnie uważać w przypadku kociąt, które wszystkiego chcą spróbować i wszystko wziąć do pyszczka. Trzeba zatem pilnować, aby maluchy nie podjadały silikonowych kryształków.

Jak przekonać kota do żwirku silikonowego?


Wbrew pozorom, zmiana wypełnienia kuwety na zupełnie nowy rodzaj może okazać się dla kota nie lada przeżyciem. Zwierzęta te nie lubią zmian, a cenią sobie to, co już poznały i polubiły. Każdą nowość w życiu kota należy wprowadzać powoli i stopniowo, tak aby pupil miał czas na oswojenie się ze zmianą. Tak samo jest i z niepozornym żwirkiem, którego nie wolno tak po prostu zmienić z dnia na dzień. Na początku lepiej dorzucać silikonowe granulki do wypełnienia, którego kot wcześniej używał. Zawartość nowego żwirku należy stopniowo zwiększać, aż proporcje odwrócą się.

Dużo zależy również od jakości żwirku. Od wielkości i twardości granulek, a także od zdolności pochłaniania przykrych zapachów zależy czy ulubieniec zechce korzystać z toalety.

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl
 
Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza