środa, 29 czerwca 2016

Obroża przeciw kleszczom dla psa

Kleszcze są aktywne od wiosny aż do późnej jesieni. Można je spotkać nie tylko w lasach czy na polach, ale również w parku, a nawet na trawniku pod domem. Kleszczy od jakiegoś czasu jest coraz więcej (służy im dosyć łagodny klimat) i, niestety, sporo z nich jest zarażonych. Siedzą w trawie, na drzewach, w mchu. Mogą wspinać się na psie nogi albo skakać na głowę. Lubią chować się w miejscach, gdzie jest im ciepło, a skóra okazuje się najłatwiejsza do przegryzienia (czyli najcieńsza) – czyli na przykład za uszami albo w pachwinach. Te małe pasożyty mogą się okazać śmiertelnie niebezpieczne dla naszego psiaka, dlatego lepiej jest go zawczasu dobrze ochronić przed inwazją kleszczy.


Dlaczego kleszcze są groźne?


Kleszcze przenoszą wiele chorób i to zazwyczaj bardzo poważnych. Mogą wyniszczyć organizm, powracać mimo antybiotykoterapii, a nawet spowodować śmierć zwierzaka. Dlatego nie wolno bagatelizować kleszcza. Należy też uważnie obserwować miejsce po ugryzieniu. Jeśli pojawi się czerwony ślad, choćby malutki, należy zgłosić się do weterynarza. Choroby odkleszczowe trzeba leczyć natychmiast. Wśród nich trzeba wymienić bardzo niebezpieczną babeszjozę – nieleczona prowadzi do śmierci. Przenoszona jest przez pierwotniaka, który dostaje się do organizmu pupila. Kleszcze mogą zarazić naszego ulubieńca także boreliozą, kleszczowym zapaleniem mózgu, hepatozoonozą, erlichiozą, haemobartenellozą, tularemią. Niektóre z tych chorób zaczynają się jak zwykłe przeziębienie lub grypa, ale prowadzą do dużo poważniejszych powikłań. Obserwujmy naszego zwierzaka, jeśli miał kontakt z kleszczem. Czy zachowuje się normalnie? Nie jest osowiały, nie ma zaczerwieniana na skórze, normalnie je? W razie jakichkolwiek wątpliwości, natychmiast skonsultujmy się z weterynarzem. Pamiętajmy też, że znalezienie kleszcza na psiaku, który ma długą i bujną sierść, wcale nie jest proste. Musimy dobrze rozgarniać futro, by móc przypatrzeć się skórze. Róbmy to po każdym spacerze! Wtedy będziemy mieć pewność.

 

Obroże przeciw kleszczom dla psów – jak działają?


Obroża przeciwkleszczowa zawiera specjalne substancje czynne, które wraz z tłuszczem rozprowadzane są po całym organizmie zwierzaka. Jest to oczywiście chemia, ale w odpowiednich dawkach, które nie powinny w żaden sposób zaszkodzić pupilowi. Zdarzają się natomiast uczulenia na którąś z substancji – wtedy należy wybrać produkt o nieco innym składzie, a najlepiej jest się wcześniej skonsultować z weterynarzem. Obroża działa nawet do ośmiu miesięcy! Jest wyjątkowo praktycznym narzędziem obrony przed kleszczami, stosunkowym tanim i do tego, w przeciwieństwie do kropli czy sprejów, nie trzeba jej aplikować co jakiś czas. Psiak nosi obrożę, a ona go chroni. Przez cały czas i przez wiele miesięcy. Musi to być jednak obroża wysokiej jakości i przede wszystkim powinna być wodoodporna. Nie chodzi tutaj tylko o kąpanie w takiej obroży pupila, tylko chociażby o zmoknięcie podczas spaceru. Jeśli taki produkt jest podatny na wpływ wody, straci swoje właściwości, a my, chcąc dalej chronić psiaka, będziemy musieli kupić kolejną sztukę. Dlatego wybierzmy model nieco droższy, ale zdecydowanie odporny. Posłuży naszemu ulubieńcowi naprawdę długo i zapewni mu komfort i bezpieczeństwo.

Jak dobrać psu obrożę przeciw kleszczom?


Obrożę przeciwkleszczową dopasowujemy tak samo jak zwykłą – musi mieć odpowiedni rozmiar. Zbyt dużą obrożę zwierzak prawie od razu zdejmie albo zwyczajnie zgubi podczas spaceru. Za mała to z kolei same problemy dla psiaka  - może dusić, obcierać szyję, uciskać krtań i tym samym powodować kaszel. Nie wybierajmy też obroży zbyt szerokiej (efekt kołnierza ortopedycznego, czyli psiak nie da rady ruszać swobodnie głową), ani zbyt wąskiej (będzie uciskać, bo nie zsunie się odpowiednio nisko). Dla każdej rasy potrzebny jest inny rozmiar. Najlepiej, jeśli zabierzemy pupila na zakupy i po prostu przymierzymy mu obrożę. Pamiętajmy też, żeby zakupu dokonywać w dobrym sklepie zoologicznym, gdzie produkt na pewno okaże się wysokiej jakości. Polecamy całą gamę produktów antykleszczowych w naszych sklepach. Zwróćmy też uwagę na skład chemiczny produktu – jeśli wiemy, że nasz psiak jest na coś uczulony, koniecznie wybierzmy model bez takiej substancji. Pamiętajmy też, że obroże przeciw kleszczom najlepiej sprawdzają się w przypadku zwierzaków z krótką i nie za bardzo gęstą sierścią. Produkt musi dotykać skóry, aby substancje czynne rozniosły się wraz z tłuszczem wydzielanym przez gruczoły łojowe. Ze względu na obecność substancji chemicznych, obroże przeciwkleszczowe nie są przeznaczone dla szczeniaków, suk w ciąży, ale też dla psich seniorów. Ich organizmy mogą sobie nie poradzić z dawką chemii. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto wcześniej porozmawiać z weterynarzem. I oczywiście zawsze czytajmy etykietki przy produktach!

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl


Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz