piątek, 18 marca 2016

Jaki kojec dla psa jest najlepszy?

Kojec dla psa to coś znacznie więcej niż pozorna klatka z prętami. Żeby dobrze służył naszemu pupilowi i spełniał wymogi bezpieczeństwa, powinien zostać wykonany z jak najlepszych  i najbardziej wytrzymałych materiałów. Wtedy posłuży psiakowi na lata. Nie poleca się stanowczo robienia kojców na własną rękę. Te wykonane fabrycznie, przez porządne firmy, mają wiele drobnych udogodnień, zarówno dla psa, jak i dla właściciela, których w żaden sposób nie wykonamy sami.Po co psu kojec?


Kojec to nie jest żadna klatka, więzienie, buda z płotem ani zagroda. Kojec to przestrzeń, gdzie nasz czworonożny przyjaciel może poczuć się komfortowo, bezpiecznie i po prostu dobrze. Kojec jest tylko dla niego, to sfera psiej intymności. Może się tam schować, bawić się, wylegiwać albo pogrążyć w głębokim, spokojnym śnie. Takie pomieszczenie jest również świetne przy niedobrej pogodzie: kiedy pada, jest bardzo zimno albo okropny upał. Kojec może się też stać tymczasowym domkiem, jeśli musimy wyjechać na krótko. Pamiętajmy jednak, że w żadnym wypadku nie wolno trzymać ulubieńca w zamknięciu przez cały czas. To nieludzkie. Pies potrzebuje ruchu. Jest mu też bardzo źle bez naszej bliskości, okazywania uczuć i opieki. W kojcu pupil powinien spędzać kilka do maksymalnie kilkunastu godzin, a nie całe dnie! Jedynym wyjątkiem jest właśnie sytuacja, gdy musimy wyjechać na trochę. Chodzi jednak o kilka dni, a nie tygodni! Nawet podczas krótkiego urlopu musimy wtedy jednak zorganizować psiakowi opiekę. Ktoś musi przychodzić, karmić, a najlepiej również wypuszczać na zewnątrz.

Co znajduje się w kojcu?


Przede wszystkim buda. Musi mieć porządne rozmiary i być ciepła, czyli bez szczelin i dziur. Do tego w budzie kładziemy koce albo inne miękkie tkaniny, żeby pupilowi było wygodnie i przyjemnie. W zimie powinniśmy wymienić wyścielenie budy na bardzo ciepłe. Obok budy powinny znajdować się miski. Jedna na jedzenie i druga na wodę. Pożywienie serwujemy dwa do trzech razy dziennie, natomiast woda musi być w misce cały czas. Pamiętajmy o tym, szczególnie w gorące dni! Oprócz budy nasz pupil potrzebuje także miejsca „na zewnątrz”, które możemy nazwać wybiegiem. Z tego powodu cała podłoga kojca powinna być wyłożona odpowiednim materiałem: najlepiej sprawdza się oczywiście drewno, ale porządnie zaimpregnowane.  

Kojec: wymiary


Kojec powinien być oczywiście dostosowany do wymiarów pupila. Zdecydowanie lepiej, aby był większy niż mniejszy. Psiak potrzebuje odpowiedniej ilości przestrzeni, aby swobodnie się poruszać, bawić i układać. To samo dotyczy budy. Nie dopuśćmy do sytuacji, w której nasz ulubieniec mieści się w budzie dosłownie na ścisk i nie ma żadnej możliwości ruchu. To dla niego koszmar. Nie tylko jest to szalenie niewygodne, ale takie ściśnięcie na malutkiej przestrzeni fatalnie wpływa też na układ ruchowy. Poza tym w małej budzie jest zbyt duszno. Zadbajmy o wysoki komfort naszego futerkowego przyjaciela. Pamiętajmy również, by zostawić odpowiednio duży wybieg. W okresie ładnej pogody pupil prawdopodobnie będzie spędzał tam dużo czasu, wylegując się i odpoczywając. Dodatkowo, psiak z pewnością poznosi do kojca swoje ulubione zabawki i przedmioty, do których jest szczególnie przywiązany. Zadbajmy, żeby zmieścił się razem z nimi i miał pole do zabawy. Popularne wymiary kojców do dwa na dwa metry, dwa na trzy, trzy na trzy… W przypadku dużego psiaka to może być nadal zbyt mało.

Kojec miejscem bezpiecznym dla psa


Co oznacza, że kojec jest bezpieczny? Przede wszystkim, że jest wykonany z porządnych materiałów wysokiej jakości. To gwarancja, że wytrzyma każdy rodzaj pogody, mechaniczne zużycie, nie zardzewieje, nie zawali się i nie rozpadnie na kawałki. Dlatego tak ważne jest kupowanie tego typu produktów od firm znanych i dbających o jak najlepszą jakość. Deski w „podłodze” kojca powinny być specjalnie zaimpregnowane, żeby drewno nie psuło się zbyt szybko pod wpływem warunków atmosferycznych, jak również działalności naszego pupila. Psiaki niszczą drewno pazurami, zębami, ale również śliną i moczem. Z powodu psiego moczu pręty klatki również muszą być odporne i nie rdzewieć zbyt szybko. Bardzo dobrze, jeśli są ocynkowane, wtedy wytrzymują o wiele dłużej. Kolejna sprawa to „dach”: te w najlepszych są trochę spadziste, pochylone do tyłu, żeby cały zbierający się śnieg mógł się zsuwać poza kojec. Dotyczy to również budy. Chodzi o to, żeby pies miał sucho, nie kapało mu na głowę i, co najważniejsze, żeby cała konstrukcja się nie zawaliła.        

Porządny kojec to miejsce nie tylko bardzo komfortowe dla pupila, ale również funkcjonalne, co oznacza, że łatwo się czyści i obsługuje. Zadbajmy, aby nasz kochany zwierzak miał jak najwygodniej.

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcia: Fotolia.pl

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz