poniedziałek, 7 marca 2016

Co zrobić, gdy fretka gryzie?

Fretka to mały, figlarny zwierzak, który coraz częściej zaczyna się cieszyć mianem domowego pupila. Stworzenie te zostało oswojone już bardzo dawno, bo przeszło dwa i pół tysiąca lat temu. Decydując się na nie warto jednak pamiętać o tym, że fretka to przede wszystkim wyposażony w ostre zęby drapieżnik. W związku z tym, bardzo prawdopodobne jest, że naszego wybrańca będziemy musieli oduczyć więc gryzienia.Dlaczego fretka gryzie?


Niegdyś fretki trzymane były na statkach bądź w domowych obejściach po to, by chronić ludzi przed gryzoniami. Ten niewielki drapieżnik jest w stanie stanąć do walki nawet ze szczurem, nic więc w tym dziwnego, że do działań takich musi być on specjalnie przysposobiony. Dla fretki gryzienie może być reakcją obronną – w ten sposób reagować będzie ona na nasze nagłe ruchy, głośne dźwięki czy wszelkie inne stresujące ją sytuacje. Również znudzony, pozostawiony samemu sobie zwierzak może stawać się agresywny. Młode fretki wzajemne podgryzanie się traktują jako wspaniałą zabawę. Zapasy połączone z chwytaniem się za szyje, to jedna z ich ulubionych rozrywek. Z pewnością i nas fretki będą próbowały wciągnąć w te harce.

Chcesz, żeby twoja fretka nie gryzła? Ustal jasne zasady już na samym początku


Nie tylko w wychowywaniu psa czy kota przydaje się żelazna konsekwencja. Z fretką jest podobnie. Zaraz po oddzieleniu od matki i reszty miotu małe fretki gryzienie wciąż mają w nawyku. W pierwszym etapie życia za pomocą zębów właśnie udawało im się walczyć o pozycję w grupie, bądź o dostęp do matczynego mleka. Fretka zmieniając otoczenie, musi poznać nowe panujące w nim zasady. Od początku powinna być więc uczona tego, że podgryzanie równoznaczne jest z końcem zabawy. Szczęki młodej fretki nie są jeszcze zbyt silnie i nie zadają dużego bólu, jednak sytuacja ta zmieni się z czasem. Warto więc już małą fretkę nauczyć, że nasza dłoń jest delikatniejsza od karku jej siostry czy brata. Nasz milusiński musi wiedzieć, na jakie zachowania może sobie pozwolić.

Fretka gryzie? To znak, by zakończyć zabawę!


Gdy zabawa wymyka się spod kontroli, a w grę wkraczają zęby, rozrywkę taką natychmiast powinniśmy przerwać. Zabierz rękę i na jakiś czas odwróć się lub oddal. Dla młodej fretki dobrą karą jest też chwilowa separacja w klatce. Żywiołowe maluchy nie lubią odosobnienia. Jeśli nie trwa ono dłużej niż 5 minut, to zwierzak nasz szybko przyswoi sobie, że gryzienie źle się dla niego kończy. Zbyt długo ciągnąca się kara sprawi, że fretka zapomni z jakiej okazji ją dostała.

Fretki i ich własne metody wychowawcze


Mama fretka chcąc okiełznać swe szalejące dzieci, chwyta je za skórę na karku i potrząsa nimi energicznie. To dobra i znana już fretce metoda. Wystarczy więc złapać naszego harcującego pupila za kark, podnieść i poczekać aż się uspokoi. Zwierzak z pewnością zrozumie, że jest to upomnienie. Jeśli spotykać będzie go ono za każdym razem, gdy w ruch będą szły zęby, nasz pupil w końcu skoryguje swe nietolerowane przez nas postępowanie.

Gorzki smak może oduczyć fretkę gryzienia


Smak gorzki jest nieprzyjemny nie tylko dla większości z nas, ale i dla naszych domowych pupili. Chcąc odzwyczaić fretkę od gryzienia, możemy spróbować sięgnąć po gorzki spray dla zwierzaków. Przed zabawą wystarczy spryskać nim swe dłonie. Paskudny posmak, który naszemu milusińskiemu pozostanie w pyszczku, sprawi, że podgryzanie uzna on za mało atrakcyjną rozrywkę.


 

Zwróć uwagę na to, jak obchodzisz się z fretką


Naturalnym wrogiem przodków naszych udomowionych fretek, były atakujące je z góry drapieżne ptaki. Fretki wciąż wpadają w popłoch, gdy nagle coś porusza się ponad nimi. Jednym z narzędzi do obrony są wówczas ostre zęby. Warto pamiętać też o tym, że nasz milusiński nie wykazuje się sokolim wzrokiem – fretki to krótkowidze, dodatkowo czasem miewają też problemy ze słuchem. Do zwierzaka trzeba więc zbliżać się pomału. Nim weźmiemy go na ręce, musimy dać mu szansę, by nas zauważył. Lekceważenie tej zasady może skończyć się atakiem. Naszego pupila w rozdrażnienie wprowadzają też niektóre intensywne zapachy. Woń papierosów, perfum czy płynów po goleniu dla niektórych futrzaków może okazać się trudna do zniesienia. Dobrze jest więc zwrócić uwagę, czy kąsanie nie ma związku z tą sprawą.

Przyzwyczajaj fretkę do gołych rąk, nie do rękawiczek


Przygarniając fretkę do domu, często postanawiamy chronić się przed jej ostrymi zębami za pomocą rękawiczek. Pomysł ten oczywiście zdaje egzamin. Grube skórzane okrycie należycie chroni naszą skórę. Niestety nikt z nas chyba nie zamierza w takim ubraniu nieustannie paradować po mieszkaniu. Fretka podczas zabawy musi nabrać wyczucia – by opanować tę sztukę, potrzebny jest jej jednak kontakt z naszą skórą. Tylko w taki sposób zwierzak nauczy się ją łapać delikatnie, tak żeby nie wyrządzać nam krzywdy.

Zapewnij swojej fretce dostateczną ilość zabawy


Fretka to zwierzak, który z pewnością nie lubi siedzieć zamknięty w klatce. Wręcz przeciwnie, uwielbia, gdy wkoło coś się dzieje. Nasz milusiński potrzebuje zatem należytej stymulacji – ruchu, ćwiczeń, zabawek i naszej uwagi. Zwierzak odizolowany i pozostawiony samemu sobie może stać się nieprzyjemny, a w konsekwencji zacząć gryźć.

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl 

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz