niedziela, 20 września 2015

Pomoc bezdomnym kotom

Pomoc bezdomnym kotom

Bezdomne koty potrzebują ludzkiej pomocy. Jest ona niezbędna, szczególnie podczas dwóch pór roku – lata oraz zimy. Co zrobić, by nie zaszkodzić czworonogom i zapewnić im odpowiednią opiekę?

Kilka zasad dotyczących pomocy bezdomnym kotom żyjącym na ulicy


  1. Czworonogi bardzo szybko przyzwyczajają się do obecności człowieka. Zaczynają mu ufać i nie odczuwają zagrożenia z jego strony. To niestety może doprowadzić do tragedii, ponieważ istnieje wielu ludzi, którzy krzywdzą zwierzęta. Stłumiony instynkt nie pozwoli kotu wyczuć zagrożenia.
  2. Dokarmianie kotów przyzwyczaja je do łatwego dostępu do pożywienia. Odzwyczaja je od samodzielnego zdobywania go, przez co stają się niesamodzielne.
  3. Koty, mając dostęp do stałego źródła pożywienia, zaczynają się szybciej rozmnażać, co doprowadza do pojawienia się kolejnych czworonogów. 
  4. Jeśli mamy informację lub sami dokarmiamy dużą ilość kotów, zgłośmy to najbliższemu weterynarzowi lub specjalnej organizacji, która zajmuje się akcją darmowej sterylizacji. 
  5. Zanim zaczniesz dokarmiać koty, zastanów się, czy będziesz w stanie robić to regularnie. Podjęcie takiej decyzji wiąże się z ogromnym obciążeniem, ponieważ stajemy się odpowiedzialni za życie niewinnego stworzenia.

Czym karmić bezdomne koty?


Bezdomne czworonogi najlepiej karmić suchą karmą. Zawiera ona wszystkie składniki potrzebne do odpowiedniego rozwoju zwierzęcia – witaminy, minerały, nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, białko itp. Przy podawaniu takiej karmy istnieje małe prawdopodobieństwo, że pupil będzie uczulony na któryś jej składnik.

Oprócz karmy, należy udostępniać bezdomnym kotom wodę. Uwaga: nie podawajcie czworonogom mleka. Laktoza w nim zawarta może spowodować u nich biegunkę i wymioty.

Jak pomóc bezdomnym kotom w trakcie zimy?


Zimą koty potrzebują ludzkiej pomocy. Same nie przetrwają mrozów. Właśnie dlatego, warto dać im dostęp np. do swojej piwnicy. Ludziom wydaje się, że wpuszczenie kotów do piwnicy sprawi, iż będzie tam brudno i śmierdząco. Jeśli jednak zadbamy o to, by stały w niej kartony wypełnione np. ściółką (jako kuweta) oraz koce i będziemy co kilka dni ją czyścić, utrzymamy ją w dobrym stanie. Oprócz tego pozbędziemy się nadgorliwych gryzoni.

Jeśli jednak nie macie możliwości udostępnienia żadnego małego kącika, wystawiajcie suchą karmę (ponieważ nie zamarznie) oraz ciepłą wodę.

Jak pomóc bezdomnym kotom latem?


Latem, najważniejszą rzeczą jest stały dostęp do świeżej wody. Wystawiajcie więc ją dwa razy dziennie. Podawajcie również suchą lub mokrą karmę.

Zdjęcie : Fotolia.com

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza