niedziela, 13 września 2015

Gdy kot traci słuch

Gdy kot traci słuch

Kot, który straci słuch, musi przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Jego odbiór świata kompletnie się zmieni i będzie musiał na nowo poznawać to, co go otacza. Rolą właściciela jest ułatwienie życia swojemu pupilowi.

Dlaczego kot traci słuch?


Czworonóg może stracić słuch w różny sposób, m.in. poprzez:
  1. Uszkodzenie genu odpowiedzialnego za pigmentację – wpływa on również na postępowanie głuchoty. Gen ten pojawia się głównie u czworonogów o białym umaszczeniu i niebieskich oczach.
  2. Świerzbowiec uszny – jest to pasożyt, który zagnieżdża się w przewodach słuchowych i żywi się krwią nosiciela. Kot zaczyna rozdrapywać sobie uszy, co doprowadza do dostaniu się bakterii do środka oraz infekcji. Odchody pasożyta, wraz z bakteriami, mogą zatkać przewód słuchowy zwierzęcia. Jeśli zbyt późno poddamy pupila leczeniu, może on stracić słuch.
  3. Zdarza się, że mama kotka, w trakcie ciąży, dostawała leki, które uszkodziły płód. To może doprowadzić do tego, że pupil urodzi się bez zmysłu słuchu. Jest to niestety nieodwracalne.
  4. Uszkodzenie bębenków.
  5. Ostre zapalenie ucha środkowego – schorzenie to może być bardzo poważne w skutkach. Jeśli kot nie dostanie odpowiednich antybiotyków, może stracić słuch.
  6. Wysiękowe zapalenie ucha środkowego – zmienia się wygląd błony bębenkowej, a w środku ucha znajduje się wydzielina, która je zapycha.
  7. Uraz ucha.
  8. Guzy – powodują charakterystyczną głuchotę jednostronną.

Jak wygląda opieka nad głuchym kotem?


Koty, które urodziły się głuche lub straciły słuch jako maluchy, nie mają problemu z poruszaniem się i normalnym funkcjonowaniem. Zachowują się normalnie i nie tracą orientacji. 

Zupełnie inaczej jest z kotami, które z przyczyny, np. choroby, utraciły słuch. Mogą one czuć się zagubione. Zwykłe poruszanie się będzie sprawiało im problem, ponieważ ich równowaga będzie zaburzona. Rolą właściciela jest ułatwienie życia swojemu pupilowi. Przede wszystkim nie wolno wypuszczać czworonoga na dwór. Oprócz tego, jeśli chcemy go ostrzec lub zwrócić na siebie uwagę, należy uderzyć otwartą ręką w podłoże. Kot wyczuje wibrację i będzie wiedział, że coś jest nie tak. 

Bardzo ważne jest, by nie zaskakiwać kota. Jeśli siedzi lub śpi tyłem do Was, nie głaszczcie go z zaskoczenia. To go bardzo zestresuje. Nie pozwólcie również obcym lub innym zwierzętom zbliżać się do pupila. Dajcie czworonogowi trochę czasu. Stopniowo przyzwyczajajcie go do nowej sytuacji. Możecie nauczyć go, że dany gest oznacza co innego, np. machanie ręką oznacza zaproszenie do jedzenia. 

Ważne jest to, by kot czuł się komfortowo. Musi wiedzieć, że dajecie mu dużo miłości i otaczacie go opieką. Nie martwcie się, pupil przyzwyczai się do sytuacji, w której się znajduje.

Zdjęcie: Fotolia.com

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza