sobota, 19 września 2015

Czym karmić osieroconego szczeniaka?

Czym karmić osieroconego szczeniaka?

Psy, które mają nie więcej niż trzy tygodnie, nie mogą być karmione niczym innym niż mleko matki. Jeśli jednak pupil zostanie w tym okresie odłączony od rodzicielki, należy podawać mu substytut wytwarzanego przez nią pożywienia. 

Czym karmić osieroconego szczeniaka?


Nic nie zastąpi mleka matki. Jeśli więc znajdziemy psiego oseska, możemy zgłosić się z nim do weterynarza lub bezpośrednio do schroniska dla zwierząt. Istnieje bowiem możliwość, iż znajduje się tam oszczeniona suka, która może przyjąć do siebie kolejnego maluszka. Jeśli tak się stanie, to nie mamy się czym martwić. 

W sytuacji, gdy jednak nie możecie połączyć oseska z matką (niekoniecznie jego), musimy zastąpić jej mleko substytutem. Powinno ono zawierać białko mleka, tłuszcze, nasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, witaminę A, D i E, pierwiastki śladowe, czyli miedź, cynk, potas, selen oraz wapń i fosfor. Strawność takiego mleka wynosi około 95%. Jest ono pakowane w większe opakowanie, dzięki czemu nie musimy ciągle biegać do sklepu. Ma formę proszku, który rozrabia się przed podaniem pupilowi. 

Innym tego typu preparatem jest domowa mieszanka, którą możemy przygotować sami. Tworzymy ją z krowiego lub koziego mleka, żółtka jaja kurzego, witamin w kroplach, oleju roślinnego oraz specjalnych enzymów. Strawność takiej mieszanki wynosi około 80%. Zanim zaczniemy ją robić, dobrze jest skonsultować się z weterynarzem. On powie Nam w jakich proporcjach powinniśmy dodawać składniki.

Jak karmić osieroconego szczeniaczka?


By nakarmić psiego oseska, musimy zaopatrzyć się w specjalną buteleczkę, którą możemy dostać w sklepach zoologicznych i internetowych. Smoczek powinien dozować mleko w taki sposób, by wyciekało z niego tylko kilka kropel na raz. Dzięki temu, maluch będzie mógł uruchomić odruch ssania - taki, jakby miał, gdyby karmiła go jego mama. Należy unikać podawania mleka strzykawką, która uniemożliwia pupilowi samodzielne jedzenie. 

Jeśli piesek nie ma odruchu ssania, należy podawać mu pokarm przez sondę. Oczywiście, należy wcześniej udać się z maluszkiem do specjalisty.

Jak często należy karmić szczeniaka?


Przez pierwsze dwa tygodnie życia, piesek powinien jeść co dwie godziny. Po upływie tego czasu, należy zmniejszyć częstotliwość podawanego pokarmu. Można zmniejszyć ilość karmienia do 7 na dobę, dzięki czemu możemy wprowadzić nocną przerwę.

Zdjęcie: Fotolia.com

Sklep Telekarma

1 komentarz:

  1. Bardzo interesujący artykuł.

    Chciałby także polecić karmy OBT, które według mnie są najlepszymi karmami dla malutkich psów.

    A Wy co o nich sądzicie?

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń