niedziela, 9 sierpnia 2015

Zagraniczny wyjazd z psem

Zagraniczny wyjazd z psem

Zagraniczny wyjazd z psem wymaga odpowiedniego przygotowania. Na terenie całego świata obowiązują różne zasady i przepisy, które określają, jakie dokumenty należy posiadać, by móc przewieźć psa do innego kraju. Poniższy artykuł będzie zawierał informację o tym, jak należy postępować na terenie Unii Europejskiej.

Przygotowania do zagranicznego wyjazdu z psem


Zanim wyjedziemy z pupilem za granicę, musimy dowiedzieć się, co musimy ze sobą zabrać. Przygotowania powinniśmy zacząć co najmniej miesiąc wcześniej, by dopełnić wszelkich formalności. Warto jednak pamiętać, by na bieżąco sprawdzać, jakie są przepisy na terenie danego kraju, ponieważ mogą się one zmienić i uniemożliwić wyjazd.

Identyfikacja psa


Każdy pies, przed wyjazdem za granicę, powinien zostać oznakowany. Jeszcze przed 3 lipca 2011 roku wystarczyło, iż pupil miał na uchu tatuaż z numerem identyfikacyjnym. Teraz wymagane jest to, by czworonóg miał wszczepiony mikroczip. Jest on wprowadzany pod skórę psa przy pomocy igły. Umieszcza się go z lewej strony szyi lub między łopatkami. Po zeskanowaniu go specjalnym czytnikiem, w bazie wyskakują wszelkie informacje na temat właściciela. 

Jeśli jednak Wasz pies posiada jedynie tatuaż, musicie mieć ze sobą dokument, który udowadnia, iż został on wykonany przed 3 lipca 2011 roku (z wyjątkiem Irlandii, Malty, Wielkiej Brytanii i Szwecji-tam czip jest obowiązkowy). Warto jednak zabrać pupila na darmowe czipowanie. 

Paszport i książeczka zdrowia psa


Na zagraniczny wyjazd należy zabrać ze sobą psi paszport oraz książeczkę zdrowia psa. Dzięki temu, będziemy mieli dokumenty potwierdzające wszelkie szczepienia psa, przebyte przez niego choroby oraz to, jakie leki bierze. Dobrze jest mieć je ze sobą na wypadek, gdyby pies doznał jakiegoś urazu lub zachorował. 

O czym należy pamiętać 


Przed zagranicznym wyjazdem z psem należy pójść z nim do weterynarza i sprawdzić, czy jego szczepienie przeciwko wściekliźnie jest aktualne. Ważne jest, by zabieg był wykonany po wszczepieniu czipa. 

Warto również odrobaczyć psa, ponieważ bez jego wykonania, nie przewieziemy pupila przez granicę niektórych państw.

Pamiętajcie, by przed wyjazdem sprawdzić, jakie prawo obowiązuje na terenie danego kraju. Dzięki temu nie natkniemy się na żadne przeszkody. Zaopatrzcie się również w pasy samochodowe dla pupila, wodę, karmę, jego ulubione zabawki oraz posłanie. 

Zdjęcie: Fotolia.com

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza