niedziela, 2 sierpnia 2015

Wakacyjna dieta psa

Wakacyjna dieta psa

Dieta psa powinna co jakiś czas ulegać zmianie. Najlepiej, by modyfikować jadłospis czworonoga wraz z nadejściem nowej pory roku. 

Jak powinna wyglądać dieta psa w wakacje?


W trakcie wakacyjnych upałów, dieta psa powinna być lekkostrawna oraz bogata w witaminy i minerały. Dzięki temu łatwiej będzie mu przetrwać wysokie temperatury powietrza. Należy podawać czworonogowi:
 1. Świeże warzywa i owoce – marchewkę, seler, buraki, pietruszka, pomidory, borówki, suszone śliwki, gotowane morele, żurawinę.
 2. Oleje – najlepiej z wątroby dorsza oraz łososia.
 3. Sól morską lub himalajską (w niewielkiej ilości).
 4. Mączkę z owoców róży.
 5. Drożdże browarnicze, które są bogate w witaminę B.
 6. Algi morskie – zawierają dużą ilość jodu, który dobrze wpływa na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.
 7. Surowe mięso – indyk, kurczak, wołowina, cielęcina oraz królik (unikać wieprzowiny).
 8. Surowe kości – cielęce, wołowe oraz żeberka (nie wolno podawać kości drobiowych, ponieważ są łamliwe).
 9. Podroby – surowe serca, wątroby, żołądki, mózgi oraz nerki.
 10. Domowe przysmaki – kilka ciekawych i przydatnych przepisów znajdziecie w artykule letnie przysmaki dla psa.
 11. Kasze i ryż – dobrym uzupełnieniem lekkiej diety są różnego typu kasze oraz ryż. Są one zdrowe i mało kaloryczne. Zawierają wiele wartościowych składników.
 12. Rosół – raz na jaki czas możecie podać psu rosół (bez przypraw). W trakcie upałów najlepiej ochładza napój o temperaturze zbliżonej do tej, którą ma powietrze, a nie zimna woda. Podgrzejcie zupę, aż będzie ciepła, a nie gorąca. By była bardziej sycąca, dodajcie do niej gotowane mięso i trochę kaszy oraz warzyw.
 13. Gotowe karmy – jeśli nie macie czasu na to, by przygotowywać psu posiłki w domu, możecie skorzystać z karm dostępnych w sklepach. Ważne, by wybrać taką, która jest lekkostrawna i bogata w witaminy i minerały. Zamiast zwykłego pokarmu, możecie wybrać ten w wersji light, czyli o mniejszej zawartości tłuszczu oraz cukrów. 

Surowe mięso i kości powinny stanowić główny punkt w wakacyjnej diecie psa. Warzywa i owoce należy podawać z umiarem, ponieważ nawet te, które nie zagrażają zdrowiu pupila, w nadmiarze mogą doprowadzić do biegunki. 

Jednak najważniejszym punktem w wakacyjnej diecie jest odpowiednie nawadnianie. Czworonóg musi mieć stały dostęp do świeżej wody. Dzięki temu będzie w stanie uzupełnić płyny, które utraci w trakcie upałów. Oprócz tego pamiętajcie, by zapewnić pieskowi zacienione miejsce, w którym będzie mógł odpocząć.

Zdjęcie: Fotolia.com

Sklep Telekarma

1 komentarz:

 1. Przy tych upałach to trzeba ze sobą nosić jakieś poidełko w woda dla czworonoga, bo spacery są przy takiej wysokiej temperaturze dość ekstremalne.

  OdpowiedzUsuń