sobota, 13 czerwca 2015

Opieka nad kociętami

Opieka nad kociętami

Wiele osób nie sterylizuje swoich kotek. Nie myślą o tym, że są to jedynie zwierzęta, kierujące się instynktami. Nie zastanawiają się nad tym, czy zajdą w ciąże czy nie. Potem właściciel nie wie co zrobić z kociętami i bardzo często są one pozostawiane na śmierć. 

Co zrobić, jeśli znajdzie się osierocone kocięta


Jeśli znajdziecie kocięta bez matki, pierwszą rzeczą jaką powinniście zrobić, jest zabranie ich do weterynarza. On określi ich wiek i stan zdrowia. Podpowie również, jak powinniśmy się nimi zajmować, tzn. czym karmić, kiedy je myć itp. 

Jeśli nie jesteście w stanie od razu zabrać kotków do lecznicy, musicie stwierdzić, czy są one w dobrej kondycji fizycznej. Jeśli są mało aktywne i zimne w dotyku, oznacza to, że musicie je jak najszybciej ogrzać. Możecie położyć je na poduszce w kartonie i owinąć kocykiem. Jeśli dysponujecie poduszką elektryczną, umieśćcie na niej maluszki i czymś przykryjcie. 

Wizyta u weterynarza jest bardzo ważna ze względu na to, że kocięta mogą chorować na groźne dla zdrowia schorzenia. Jeśli szybko nie zostaną np. odrobaczone czy pozbawione pcheł, mogą umrzeć.

Jak samemu określić wiek kociąt


W drodze do weterynarza, możecie sami wstępnie określić wiek maluchów na podstawie kilku objawów zewnętrznych:

  • kocięta poniżej 1 tygodnia mają jeszcze zamknięte oczy, ich skóra jest różowa a uszy przylegają do głowy,
  • kociętom, które mają od 1 tygodnia do 10 dni, zaczynają otwierać się oczy, ale uszy nadal przylegają do ich ciała,
  • kocięta 3 tygodniowe mają już w pełni otwarte oczy, widoczne, pierwsze ząbki, sterczące uszy i zaczynają chwiejnie chodzić,
  • kocięta, które mają od 4 do pięciu tygodni, zmieniają kolor oczu, zaczynają jeść normalne jedzenie, mają pewniejszy chód i zaczynają skakać,
  • kocięta mające od 6 do 8 tygodni są już wstanie normalnie funkcjonować.

Czym karmić kocięta


By móc zacząć karmić maluchy, musimy je najpierw ogrzać. Dopiero potem można podać im jedzenie. Nie wszystko nadaje się jednak dla delikatnego, kociego żołądka. 

  1. Kociętom nie wolno podawać krowiego mleka, ponieważ jest ono niezdrowe dla ich organizmu. 
  2. Maluchy mogą być karmione jedynie specjalnym mlekiem, które można zakupić w lecznicy, sklepie zoologicznym lub internecie. Ważne jest również, by zaopatrzyć się w specjalną butelkę lub strzykawkę jednorazową. Mleko powinno być letnie.
  3. Karmiąc kocięta, trzymajcie je w pozycji „na łapkach”.
  4. Maluchy muszą być karmione regularnie, co 4 godziny (nawet w nocy).
  5. Po karmieniu kociąt należy wymasować im brzuszek. Można to zrobić przy pomocy ręcznika lub gazika. 


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza