niedziela, 14 czerwca 2015

Jak przygotować psa i kota do podróży samochodem

Jak przygotować psa i kota do podróży samochodem

Niedługo wakacje. Czas wyjazdów i dalekich podróży samochodem. Wiele osób zabiera ze sobą czworonogi. Jak przygotować je do wielogodzinnej jazdy samochodem? Co zrobić, by się nie stresowały i nie miały traumy?

Jak przygotować psa do podróży samochodem?


Jeśli chcecie wyjechać gdzieś w daleką podróż, a Wasz pies nigdy wcześniej nie jechał tak długo samochodem, musicie najpierw przyzwyczaić go do niego. 

  1. Jeśli Wasz pies boi się samochodu, nie zmuszajcie go do wsiadania do niego. Pobawcie się w jego pobliżu. Stosujcie metodę małych kroczków.
  2. Gdy czworonóg oswoi się już z pojazdem, otwórzcie jego drzwi i „przez przypadek” w trakcie zabawy wrzućcie zabawkę psa do środka. Jeśli to nie zadziała, usiądźcie na fotelu i zawołajcie go do siebie.
  3. Włóżcie do środka przysmaki i wskażcie je psu. 
  4. Nie zamykajcie psa na siłę w samochodzie, bo będzie miał traumę i już nigdy nie uda się Wam z nim nigdzie pojechać. Nie spieszcie się. Proces przyzwyczajania się może zająć trochę czasu, ale warto jest uzbroić się w cierpliwość.
  5. Pamiętajcie, by zaopatrzyć się w specjalne pasy dla psów i w koc, by pupil miał wygodne miejsce do siedzenia. Oprócz tego, róbcie postój co 2 godziny, dawajcie psu świeżą wodę, jego ulubioną karmę i wypuszczajcie go na krótki spacer, by mógł się załatwić. Możecie również poprosić kogoś lub samemu usiąść z tyłu z pupilem, by się mniej stresował.

Jak przygotować kota do podróży samochodem?


Kota zazwyczaj przewozimy w transporterku. Zanim postanowimy wsadzić go do niego na kilka godzin, przyzwyczajmy pupila do przebywania w nim.

  1. Wystawcie otwarty transporterek w pokoju. Włóżcie do niego ulubione zabawki pupila, przysmaki oraz kocyk. Nie wsadzajcie kota na siłę do środka. Niech sam się przełamie.
  2. Jeśli kotek wejdzie już do środka, nie zamykajcie transporterka.
  3. Pozostawcie transporterek w pokoju na kilka dni. Jeśli kotek będzie chciał w nim spać, pozwólcie mu. Dzięki temu łatwiej będzie mu przeżyć jazdę w spokoju.
  4. Najlepiej usadówcie czworonoga na tylnym siedzeniu, by mógł Was obserwować. W trakcie postojów możecie go pogłaskać i podać mu świeżą wodę i coś do przegryzienia.

W przypadku psa i kota, dobrze by było, gdyby przed dłuższą jazdą miały za sobą kilka krótkich przejażdżek. Dzięki temu nie będą się tak stresowały. Gorzej jeśli mają traumę spowodowaną złym doświadczeniem z danym środkiem transportu. Wtedy ponowne zachęcanie go wejścia do środka zajmie nam o wiele więcej czasu. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza