sobota, 20 czerwca 2015

Jak dbać o psa w trakcie upałów

Jak dbać o psa w trakcie upałów

Na zewnątrz robi się coraz cieplej. Temperatury sięgają kilkudziesięciu stopni. Pijemy dużo wody, staramy się nie siedzieć na słońcu i chłodzimy nasze organizmy. Ważne jest, by nie zapomnieć o tym, że pupile czują to samo, co my. Odczuwają dyskomfort, gdy jest zbyt duszno, chce im się pić i chcą odpocząć od promieni słonecznych. 

Jak dbać o psa w trakcie upałów?


W trakcie upałów pies wymaga specjalnej opieki. Nie jest w stanie sam poradzić sobie z wszechobecnym gorącem, więc musimy pomóc mu przetrwać. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:
  1. Najważniejsze jest to, by zapewnić psu stały dostęp do świeżej wody. W trakcie upałów organizm czworonoga traci o wiele więcej wody niż zwykle. By nie doprowadzić do odwodnienia, należy stale dolewać mu chłodny napój.
  2. Starajcie się ochładzać psa. Możecie polewać mu wodą głowę, kark, brzuch, uda oraz pachy. Ważne jest to, by po takim zmoczeniu nie wystawiać czworonoga na słońce, by nie dostał udaru słonecznego.
  3. Dbajcie o skórę psa. Jeśli ma on krótką sierść bądź w ogóle jej nie ma, smarujcie go kremem z filtrem. Jeśli ma grubą sierść, nie obcinajcie jej. Jest ona bowiem izolatorem, tzn. pozwala pupilowi ochładzać organizm i odprowadzać ciepło na zewnątrz. Pamiętajcie jednak, by go regularnie czesać.
  4. Jeśli chcecie zabrać psa na spacer, róbcie to wcześnie rano lub późno wieczorem. Wtedy beton, po którym chodzi pupil, nie będzie już tak rozgrzany. Po drugie powietrze będzie zimniejsze, a cień większy. 
  5. Najlepiej nie zabierajcie czworonoga na plażę. Jeśli jednak postanowicie to zrobić, przygotujcie mu w piasku dołek, zabierzcie ze sobą świeżą wodę, karmę i kostki lodu (mogą być zrobione z wody lub rosołu). Pamiętajcie, by nie siedzieć na plaży zbyt długo!
  6. Jeśli Wasz piesek przebywa w mieszkaniu, otwórzcie okna, by zrobić przewiew. 
  7. Jeśli piesek przebywa na zewnątrz w budzie, upewnijcie się, że wszystko z nim w porządku. Jeśli w jego zagrodzie nie ma cienia, możecie rozłożyć mu namiot lub kupić materiałowy daszek.
  8. Nie zostawiajcie psa samego w samochodzie! Pozostawienie pupila samego w aucie w trakcie upałów to jak zamknąć go w rozgrzanej saunie. Zaczyna się dusić, traci przytomność i w najgorszym przypadku umiera. 
  • Ważne: jeśli zobaczycie na parkingu, że w którymś ze stojących aut siedzi zamknięty czworonóg, macie prawo do rozbicia w nim szyby. Nie zostaniecie za to ukarani, ponieważ ważniejsze niż mienie jest zdrowie i życie istoty żywej!


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza