niedziela, 3 maja 2015

Szkolenie psów metodami pozytywnymi

Szkolenie psów metodami pozytywnymi

Szkolenie psa metodami pozytywnymi jest najlepszym sposobem na nauczenie go wszystkich komend. W takim treningu najlepiej sprawdza się kliker.

Kliker jest niewielkim przedmiotem składającym się ze sprężynującego kawałka metalu. Po naciśnięciu wydaje odgłos kliknięcia. Używanie go podczas treningu sprawia, że pies szybciej uczy się komend i sztuczek. Kojarzy kliknięcie z pochwałą, czymś pozytywnym. Metoda ta jest o wiele bardziej skuteczna niż karanie pupila za złe wykonanie komendy.

Jak rozpocząć szkolenie z użyciem klikera?


 1. Najważniejsze jest, by wybrać odpowiednie miejsce do ćwiczeń. Najlepiej, by znajdowało się ono w spokojnym, cichym miejscu, z dala od hałasu i samochodów. Chodzi o to, by piesek nie rozpraszał się w trakcie treningu.
 2. Przed szkoleniem najlepiej jest nie karmić psa. Wtedy będzie bardziej chętny do wykonywania zadań w zamian za smakołyki. 
 3. Zabierzcie ze sobą ulubione przysmaki czworonoga – mogą być to ciastka lub kawałki kiełbaski. Ważne jednak, by nie przekarmić nimi psa. 
 4. By móc trenować pupila, musimy najpierw nauczyć go reagowania na kliker. Jak to zrobić? Wołamy psa do siebie. Gdy podbiegnie, klikamy i od razu dajemy mu smakołyk. Powtarzamy tę czynność ok. 10 razy. 
 5. Po takim wprowadzeniu możemy zacząć nauki prostej komendy, np. „siad”. Po każdym prawidłowym jej wykonaniu przez psa, klikamy klikerem i dajemy psu smakołyk. 

Dlaczego warto wybrać kliker?


Metoda szkolenia klikerem ma wiele zalet, m.in.:

 • budujemy silną więź z pupilem,
 • pies szybciej się uczy, ponieważ traktuje szkolenie jako pozytywne doświadczenie,
 • jest to łatwa metoda, która nie wymaga specjalnych umiejętności,
 • czworonóg rozwija swoje umiejętności mózgowe,
 • można nauczyć pupila nawet najtrudniejszych komend i sztuczek,
 • pies doskonale rozumie za co dostał pochwałę.

Kiedy najlepiej zacząć naukę przy pomocy klikera?


Wszystkie szkolenia najlepiej rozpocząć w wieku szczenięcym. Mózg psa jest wtedy jak gąbka – szybko chłonie wszystkie informacje. Plusem jest również to, że czworonóg nie ma żadnych nawyków, których musielibyśmy go oduczyć. 

Treningi powinny odbywać się od 2 do 3 razy dziennie przez minimum 10 minut. Dzięki temu piesek utrwali sobie wszystkie informacje i będzie wstanie je potem odtworzyć. Ważne jest, by nie robić przerw w szkoleniu – każdy dzień bez treningu sprawia, że pupil zapomina wszystkiego, czego się do tej pory nauczył.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz