sobota, 2 maja 2015

Jak poskromić niegrzecznego kota

Jak poskromić niegrzecznego kota

Koty, tak jak ludzie, mają różne charaktery. Niektóre z nich są bardzo spokojne i poddają się wszelkim pieszczotom. Inne są za to drażliwe, agresywne i niegrzeczne. 

Niektóre koty są nieznośne – drapią, psują meble, oddają mocz w niedozwolonych miejscach, chowają nasze rzeczy itp. Takie zachowanie może być wynikiem charakteru, źle przeprowadzonej socjalizacji lub nieodpowiednich nawyków. Jednak częstą przyczyną takiego zachowania jest agresja. 

Przyczyny agresji u kota


Agresja u kotów może mieć wiele przyczyn. Oto większość z nich:

 1. Zabawa – kot w trakcie zabawy może stać się agresywny – drapać nas, gryźć itp. Nie jest to jednak kwestia jego „złego” charakteru, lecz instynktu walki. Należy wtedy przekierować emocje na zabawkę. 
 2. Pieszczoty – czasem, w trakcie głaskania czy drapania po brzuszku, czworonóg zaczyna się na Nas rzucać i wystawia pazury. Należy wtedy zaprzestać pieszczot. 
 3. Walka o terytorium – czworonóg może stać się agresywny, gdy chroni swojego terytorium, tzn. legowiska, drapaka, mieszkanie itp. 
 4. Obecność innego zwierzęcia – w momencie, gdy kot czuje zagrożenie ze strony innego czworonoga, zaczyna na niego „fukać”. Jest to całkowicie normalna reakcja.
 5. Strach – kocią reakcją na strach może być również agresja. Takie zachowanie jest częste w trakcie wizyty u weterynarza.
 6. Ból – w momencie dotknięcia w bolesne miejsce, kot zachowuje się agresywnie. 
 7. Agresja samcza – najczęściej występuje u niewysterylizowanych kotów, którymi kierują instynkty i popęd seksualny.

Co zrobić jeśli zauważymy u kota pierwsze objawy agresji?


 • poddać kota zabiegowi sterylizacji – to uspokoi czworonoga i zmniejszy jego popęd seksualny,
 • zaprowadzić pupila do weterynarza, by wykluczyć groźne dla zdrowia choroby, rany itp.,
 • zapytać o radę behawiorysty – po obserwacji pupila stwierdzi, jaka jest przyczyna złego zachowania,
 • obserwować kota – może uda nam się zlokalizować źródło agresji, 
 • poddać kota socjalizacji – jest to metoda najczęściej stosowana u kotów adoptowanych ze schroniska, które mają za sobą bagaż doświadczeń.

Czego nie wolno robić?


Jeśli kot zachowuje się agresywnie, nie wolno:

 • podnosić go – to może pogłębić agresję,
 • odciągać go w trakcie walki – narażamy się na podrapanie i ugryzienia,
 • karać – to może spowodować, że czworonóg będzie czuł do nas niechęć i zacznie się na nas mścić np. odda mocz na poduszkę.

Ciekawostka: jeśli kot wchodzi np. na stół, zwińcie gazetę i uderzcie nią o blat. Czworonóg się wystraszy, ale nie będzie kojarzył huku z Wami.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz