czwartek, 23 października 2014

Żwirki do akwarium

Żwirki do akwarium
Wybór odpowiedniego żwirku do akwarium to ważna sprawa. Jest on istotnym elementem dekoracyjnym, który w dużej mierze decyduje o wyglądzie naszego zbiornika. Odpowiednio dobrane podłoże stwarza także idealne warunki dla rozwoju roślin, korzystnie wpływa na samopoczucie i zdrowie ryb oraz pomaga utrzymać równowagę biologiczną.

Jakie żwirki do akwarium dostępne są w sklepach zoologicznych?


Trzeba przyznać, że wybór mamy bardzo duży: żwirki o drobnej, średniej i dużej granulacji, białe, czarne i kolorowe.Część z nich pozyskiwana jest z rzek, strumieni i jezior, inne zaś to specjalnie w tym celu pokruszone skały wydobywane w kamieniołomach.

Dostępne w sklepach zoologicznych żwirki do akwarium możemy dodatkowo podzielić na takie, które nie wpływają na skład chemiczny wody oraz takie, które zmieniają jej parametry, a dokładniej mówiąc zwiększają twardość i zasadowość. Pierwszych używa się we wszystkich zbiornikach, drugie mają zastosowanie jedynie przy hodowli ryb lubiących bardzo twardą i zasadową wodę.

Specyficznym rodzajem podłoża do akwarium jest żwirek koralowy, czyli pokruszone szkielety koralowców. Ma ona wyjątkowo piękne, jasne barwy, zależne od rodzaju koralowca, z którego powstał. Wydziela jednak do wody duże ilości związków chemicznych zwiększających zasadowość i twardość, ma więc zastosowanie głównie w akwarystyce morskiej.

Ostatnio coraz większą popularnością wśród właścicieli domowych akwariów ozdobnych cieszą się żwirki syntetyczne. A to ze względu na bogatą kolorystykę. Żwirki te nie wpływają na parametry chemiczne wody.

Jaki żwirek wybrać do akwarium?


To, jaki żwirek wybierzemy zależy od tego, jakie ryby mamy zamiar hodować i jak chcemy urządzić akwarium. Pierwszy czynnik jest najważniejszy. Poważnym błędem byłoby na przykład użycie żwirku koralowego w akwarium z gatunkami preferującymi wodę miękką i kwaśną. Podłoże koralowe może jest i piękne, jednak szybko stałoby się w tym przypadku przyczyną śmierci ryb, ponieważ zwiększyłoby twardość i zasadowość wody.

Dla wielu mieszkańców akwarium duże znaczenie ma barwa żwirku. Neony Inessa najlepiej się czują i prezentują w zbiorniku z ciemnym, nawet czarnym podłożem. Na jasnym tle bledną, tracąc na atrakcyjności i stają się płochliwe. Z kolei w akwariach z rybami lubiącymi ryć w podłożu dobrze jest stosować żwirki o gładkich krawędziach, by zwierzęta nie poraniły się podczas kopania.

Wybór odpowiedniego żwirek jest bardzo ważny w akwariach biotopowych, czyli takich, w których dokładnie odwzorowuje się fragment naturalnego środowiska życia ryb. Wybrane przez nas podłoże musi w tym przypadku jak najdokładniej imitować to, które znajduje się w ojczyźnie naszych pupili.

Jak widać, to jaki żwirek do akwarium wybierzemy ma duże znaczenie. Zanim więc go kupimy, zastanówmy się nad tym, jakie rybki chcemy hodować i zapoznajmy się z ich wymaganiami. W następnej kolejności pomyślmy o tym, jak chcielibyśmy nasz zbiornik urządzić i zaplanujmy jego wystrój. Dopiero, gdy to zrobimy, udajmy się do sklepu zoologicznego na zakupy.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz