wtorek, 28 października 2014

Pokarmy dla gwarków

Pokarmy dla gwarków
Gwarki zaliczamy do miękkojadów. Nazwy tej używamy w odniesieniu do ptaków, których głównym pożywieniem nie jest ziarno. Grupa ta nie obejmuje jednak typowych drapieżników, chociaż niektórzy jej członkowie nie pogardzą myszką lub pisklęciem, jeśli już wpadnie im w dziób. Na przykład gwarki. W naturze podstawę ich diety stanowią różnorodne owoce, pączki roślin, nektar oraz owady i inne bezkręgowce. A czym możemy je karmić w domu?

Gotowe pokarmy dla gwarków


Podstawowym składnikiem codziennych posiłków naszych pupili mogą być gotowe pokarmy dla gwarków, które możemy kupić w sklepie zoologicznym. Najlepiej wybierać te o jak najbardziej urozmaiconym składzie, zwłaszcza te, które prócz produktów pochodzenia roślinnego zawierają również białko zwierzęce.

Prócz typowych pokarmów dla gwarków, nasi podopieczni mogą otrzymywać również inne pokarmy dla miękkojadów. Mieszanki owoców, produkty zawierające liofilizowane owady i ich larwy i inne.

Owoce dla gwarków


Owoce są bardzo ważnym składnikiem diety gwarków. Ptaki te chętnie jedzą jabłka, banany, winogrona, morele, papaje, brzoskwinie, czereśnie, wiśnie, melony, gruszki, kiwi, mango i wiele innych. Nie wskazane są kwaśne owoce cytrusowe.

Wszystkie owoce powinny być świeże. Przed podanie kroimy je na kawałki, które ptaki będą mogły bez problemu połknąć. Pamiętajmy, że jest to szybko psujący się pokarm, dlatego porcje powinny być takiej wielkości, by gwarki mogły je zjeść w ciągu krótkiego czasu. Niedojedzone resztki powinny być usuwane tego samego dnia.

Warzywa dla gwarków


Z warzyw naszym gwarkom możemy podawać między innymi brokuły, gotowane ziemniaki, marchew, buraki, kalarepę, paprykę, pomidory, dynie i ogórki. Podobnie, jak w przypadku owoców, podajemy je pokrojone na odpowiedniej wielkości kawałki i w ilościach, które mogą być zjedzone maksymalnie w ciągu jednego dnia.

Pokarm zwierzęcy dla gwarków


Niezbędnym składnikiem diety gwarków jest białko zwierzęce. Najlepiej pod postacią żywych lub liofilizowanych owadów i ich larw, takich jak lawy mocznika, drewniaka, mola woskowego, świerszczy i innych szarańczaków.

Możemy podawać  gotowane mięso tuńczyka lub kurczaka i gotowane na twardo jaja. Niektóre gwarki chętnie jedzą również biały ser, ale smakołyk ten nie powinien być im serwowany zbyt często. Nie należy podawać mięsa czerwonego oraz karm dla kotów i psów.

Inne pokarmy dla gwarków


Dietę gwarków możemy urozmaicać takimi smakołykami, jak gotowany ryż, kaszka kukurydziana, płatki owsiane, pełnoziarnisty chleb, miód i nektar dla ptaków. 

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

 
Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz