czwartek, 30 marca 2023

Co jedzą szczury?

Dosyć powszechnym stereotypem jest pogląd, że szczury zjedzą wszystko, nawet to, co zupełnie do jedzenia się nie nadaje. To bardzo szkodliwy stereotyp, ponieważ domowy zwierzak jest nieprzystosowany do dziwnej diety i w najlepszym wypadku się pochoruje, w najgorszym czeka go śmiertelne zatrucie.

Szczury żyjące na wolności – w piwnicach, ściekach i przeróżnych zakamarkach większych i mniejszym miast - są lepiej przystosowane, bo od pokoleń muszę radzić sobie same. Są też bardziej odporne, bo ich dieta daleka jest od doskonałości i zjedzą po prostu wszystko, co znajdą. Szczur domowy to jednak niemal odmienny gatunek szczura, zarówno jeśli chodzi o potrzeby dietetyczne, jak i umiejętności przetrwania. Taki pupil potrzebuje pełnowartościowej, zdrowej diety, aby prawidłowo się rozwijać. W przeciwnym wypadku jego zdrowie mocno podupadnie. Warto zatem wiedzieć, co lubią i mogą jeść szczury, aby zafundować domowemu futrzakowi menu, które będzie mu nie tylko smakowało, ale i służyło jego zdrowiu.

Szczur hodowlany – jaki jest?

Tak naprawdę możemy wyróżnić dwa gatunki szczurów. Pierwszym z nich są szczury dzikie. To właśnie te zwierzaki spotkamy w pobliżu śmietników, piwnic, studzienek i w różnych mniej lub bardziej oczywistych zakamarkach. Takie szczury nie są przystosowane do nawiązywania z człowiekiem relacji, przede wszystkim tej emocjonalnej. Nie da się takiego zwierzaka zanadto oswoić, bo nie leży to w jego naturze. Oczywiście chętnie zbliży się do naszego domu, bo człowiek dla dzikich szczurów oznacza potencjalne źródło pożywienia. Zostawiamy mnóstwo odpadków. Czasem w pobliżu naszych domów i mieszkań szukają również ciepła i bezpieczeństwa, ale traktują nas nade wszystko użytkowo i nie mają ochoty się zaprzyjaźniać.

Pokarm dla szczura ↓

Takie dzikie szczury nie mogą wybrzydzać nad jedzeniem, bo nie mają dużego wyboru. Zjadają to, co uda im się znaleźć, ale też upolować. Poza odpadkami wygrzebanymi ze śmieci spożywają całkiem sporo mięsa, bo mogą zapolować na bezkręgowce, czasem pisklęta, a zdarza się, że i na mniejsze ryby. Ich dieta bywa jednak uboga w witaminy i kalorie same w sobie, zjadają wiele rzeczy zepsutych, na granicy spożywalności, czasami również pokarmy, które teoretycznie są trujące. Ich układ trawienny jest dosyć odporny, ale taka dieta przekłada się na stan zdrowia i odporność. Trudy życia, podatność na zachorowanie, a także mało wartościowa dieta sprawiają, że szczury dzikie rzadko dożywają drugiego roku życia. Statystycznie żyją o połowę krócej niż szczury domowe.

Szczury domowe (czyli inaczej hodowlane) są potomkami szczurów laboratoryjnych. Od dzikich kuzynów różnią się przede wszystkim tym, że są zdolne (i chętne!) do nawiązywania relacji emocjonalnej z człowiekiem. Są zatem towarzyskie, lubią się bawić, lubią też być rozpieszczane. Jako pupile domowe szczury zyskują z każdym rokiem na popularności. Coraz mniej osób się ich boi i słusznie, bo są czyste, bardzo inteligentne i sympatyczne! To doskonali towarzysze zabaw. Trzeba jednak pamiętać, że ich organizmy są o wiele mniej odporne na trudy życia. Szczur hodowlany potrzebuje pełnowartościowej diety, dobrych warunków życia, troski właściciela i regularnej kontroli zdrowia u weterynarza. Warto też pamiętać, że szczury to pupile stadne i warto hodować przynajmniej dwa osobniki, aby nie czuły się osamotnione. W przypadku samców często pojawia się walka o dominację, więc trzeba łączyć szczury ostrożnie. I oczywiście pamiętać, że jeśli połączymy je parami, to zaczną się szybko rozmnażać, a tego zapewne wolelibyśmy uniknąć.

Dieta szczura domowego

Szczury domowe potrzebują urozmaicone diety. Chodzi nie tylko o to, aby zwierzak otrzymał dzienną porcję kalorii oraz składników odżywczych, ale również o to, aby jedzenie po prostu sprawiało mu radość. Szczury mogą jeść naprawdę sporo, więc wykorzystajmy ten fakt i skomponujmy dla nich pyszną, urozmaiconą dietę.

W diecie szczurów domowych nie powinno zabraknąć zbóż. Ziarna, który na pewno zasmakują zwierzakom to pszenica, owies czy płatki owsiane. Chętnie zjedzą też słonecznik, ale nie przesadzajmy z jego ilością, bo jest dosyć tłusty i ciężkostrawny. Szczury jedzą też zieleninę, choć w małych ilościach. Nie są świnkami morskimi, które pochłaniają na potęgę trawy i zioła, ale trochę babki lancetowatej albo zwykłej trawy zasmakuje im i urozmaici menu. Bardzo ważne jest jednak, aby nie była to zielenina z poboczy dróg, balkonu znajdującego się w dużym mieście albo z tłocznego parku, bo takie rośliny są zanieczyszczone. Wraz ze spalinami odkładają się z nich metale ciężkie, z kolei w parkach i na trawnikach bywają podlewane dużymi ilościami psiego moczu.

Najlepiej jest wyhodować zieleninę w przydomowym ogródku, na działce albo w dobrych warunkach na parapecie okiennym. Jeśli nie mamy żadnej możliwości, aby zdobyć trawę lub zioła, zawsze możemy kupić wersję suszoną w Kakadu. Do wyboru są mieszanki jedno i wielogatunkowe. W sklepie zoologicznym dostaniemy też specjalne patyki, które smakują, a do tego służą do ścierania zębów. Nie zbierajmy takich z ziemi, bo mogą być brudne, skażone różnymi bakteriami i pleśnią.

Co jeszcze powinno się znaleźć w diecie hodowlanego szczura? Oczywiście owoce i warzywa. Nie wszystkie jednak i nie w każdej formie. W przypadku owoców należy uważać z ilością, ponieważ zawierają mnóstwo węglowodanów, a przecież nie chcemy utuczyć szczura ponad miarę. Pamiętajmy też, aby serwować je bez pestek (wiele pestek po rozgryzieniu jest trujących) i bez skórki, która bywa twarda i pryskana różnymi chemikaliami.

Jeżeli chodzi o warzywa w diecie szczurów, są cennym źródłem błonnika i witamin. Nie wszystkie jednak wolno podawać na surowo. Fasolę, groch czy dynię podajemy tylko w postaci gotowanej. To samo dotyczy ziemniaków. Uważajmy też na warzywa kapustowate, bo mogą powodować bolesne wzdęcia u pupila. 

Nasz zwierzak potrzebuje też odpowiedniej ilości białka zwierzęcego. W jego diecie nie może zatem zabraknąć mięsa. Uważajmy na surowe kawałki, zwłaszcza jeśli nie mamy pewności, skąd pochodzą. Doskonałym wyborem jest natomiast gotowany kurczak. Nie bójmy się też odrobimy nabiału oraz całych gotowanych jajek.

Jak widać, menu szczura domowego może być naprawdę urozmaicone i pyszne! Do tego oczywiście możemy serwować futrzakowi różne smakołyki, najlepiej takie, które poza smakiem mają też wartości odżywcze. Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się na karmienie pupila gotową karmą, koniecznie sięgajmy po produkty dedykowane konkretnie szczurom i wysokiej jakości. Dobrym pomysłem jest czytanie składów takich karm, aby mieć pewność, że sięgajmy po jedzenie pełnowartościowe. Karmy dla szczurów znajdziemy oczywiście w Kakadu – zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w naszym sklepie internetowym.

Nie zapominajmy też o świeżej, czystej wodzie, którą najlepiej podawać w poidle. Należy ją oczywiście regularnie wymieniać. 


Autorka: Magdalena Dolata


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz