piątek, 24 lutego 2023

10 ciekawostek o psach

Psiaki potrafią zadziwiać swoimi zachowaniami. Czasem robią coś dziwnego, innym razem wyjątkowo śmiesznego. Jako gatunek mają też zbiór ciekawostek, o których warto wiedzieć. Oczywiście są to tylko te najbardziej popularne i statystycznie najczęściej zwracające uwagę, ale wciąż wiedza o tym, do czego nasze pupile są zdolne, potrafi wprawić w podziw i zdumienie.

Poniżej prezentujemy zbiór 10 ciekawostek o psach, ale oczywiście należy mieć na uwadze, że kudłacze tak naprawdę mają o wiele więcej sekretów, niż poniżej opisane. Warto poprzyglądać się czasem naszemu futrzastemu przyjacielowi, być może odkryjemy w nim coś niezwykłego, a dokładniej: będzie nam dane to zobaczyć, bo przecież to, że nasz psiak jest niezwykły, powinno być oczywiste! Każdy psiak jest wyjątkowy i warto się tą wyjątkowością czasami zachwycić.

1. Psy rozumieją kilkaset ludzkich słów

Statystycznie rozumianych przez psiaki słów naukowcy naliczyli około 200. Wiele zależy zarówno od samego kudłacza i jego rasy, jak i od właściciela. Czy rozmawiamy z naszym zwierzakiem? Czy w ogóle często do niego mówimy? Czy mamy hasła-klucze? To naprawdę usprawnia ludzko-psią komunikację! Do tego warto oczywiście dołożyć język ciała, który w świecie zwierząt jest najważniejszy ze wszystkiego! Połączenie odpowiednich słów z gestami i intonacją może przenieść naszą rozmowę z pupilem w inny wymiar.

Psiaki uczą się naszego języka i mają dobrą pamięć. Zasób 200 słów to taki, którym operuje 2-letnie dziecko. A przecież wszystko zależy od rasy – taki owczarek niemiecki ma mózg porównywalny do 4-latka! Rozumie zatem naprawdę dużo i zna więcej niż 200 statystycznych słów. Psiaki nie skupiają się tylko na słowach i to też warto wiedzieć. Bardzo ważny jest dla nich ton głosu, akcentowanie, melodyka. Rozumieją wówczas kontekst i dzięki temu rozumieją nas, nawet jeśli nie potrafią odkodować poszczególnych słów.

Przysmaki dla psów ↓

2. Psy nie mają gruczołów potowych

To nie jest tak, że nie mają ich w ogóle, ale niewątpliwie posiadają ich malutką ilość i są one zlokalizowane głównie w okolicach opuszek łap. Jak zatem schładzają organizm? Przede wszystkim poprzez dyszenie. To ono umożliwia się uchronienie się przed przegrzaniem i udarem w upalne dni.

Z tego powodu tak ważne jest, aby nasz pupil zawsze miał możliwość otworzyć pysk i ziajać, a już zwłaszcza w okresie wysokich temperatur oraz wzmożonego wysiłku. Dobierajmy kaganiec w taki sposób, aby ziajanie było możliwe. Pamiętajmy też o porcji świeżej wody. To także psi sposób na schłodzenie organizmu.

3. Podkulanie ogona ma u psów wiele funkcji

Z pewnością nieraz to zaobserwowaliśmy, że wystraszony zwierzak podkula ogon pod siebie. Nie jest to tylko odruch, ale przemyślana strategia. Po pierwsze, przyjęcie takiej pozy jest komunikatem dla innego psiaka lub zwierzaka, że kudłacz jest wystraszony, pokojowo nastawiony i nie szykuje się do walki. Po drugie, w takiej pozycji psiaka jest zwyczajnie mniej, czyli mniej rzuca się też w oczy. Do tego podwinięcie ogona chroni tę jakże ważną część ciała.

Niewiele osób jednak wie, że podkulanie ogona ma też za zadanie osłonięcie i tym samym stłumienie pracy gruczołów, które znajdują się w okolicach psich narządów intymnych. Stłumienie zapachu jest jak zaszyfrowanie informacji o swojej hierarchii w stadzie oraz w ogóle o swojej obecności na danym terenie jako takiej.

4. Psy wydają niewiele dźwięków

Choć może nam się wydawać, że kudłacz nieustająco wydaje z siebie przedziwne dźwięki i żaden nie jest podobny do poprzedniego, tak naprawdę jest to głównie wrażenie. Kudłacze bywają głośne i rozmowne, ale sam zasób dźwięków jest u nich niewielki i wynosi mniej więcej 10 różnych tonów. Dla przykładu u kotów jest tych dźwięków powyżej 90, a u ptaków kilka tysięcy (to zależy oczywiście od gatunku).

Prawdopodobnie jest to spowodowane faktem, ale dla psiaków najważniejszym zmysłem jest węch, a nie słuch, chociaż i ten drugi jest u nich bardzo sprawny.

5. Psy też mają linie papilarne

Ludzie mają swoje unikatowe linie papilarne na palcach. To dzięki nim można zidentyfikować każdego obywatela, przede wszystkim tego podejrzanego o przestępstwo. Bez linii papilarnych policja miałaby o wiele trudniej przy wszystkich śledztwach.

Psiaki też mają linie papilarne i też są one jedyne w swoim rodzaju. Nie znajdziemy ich jednak na psich palcach, które pokrywają poduszeczki i futro, ale na… nosie. Jeśli przyjrzymy się bliżej, zauważyły drobne linie i zakrętasy na psiej kufie. To właśnie te linie.

6. Psy jedzą nosem

Oczywiście nie robią tego dosłownie, ale nos bardzo im się przydaje. Warto wiedzieć, że psi nos to główne narzędzie to poznawania świata – węch u tych zwierzaków jest 100 000 razy lepszy niż u człowieka! Nic zatem dziwnego, że to właśnie nosem oceniają jakość i rodzaj pożywienia.

Kudłacze oczywiście jedzą szczęką, tak samo jak wszyscy. Mają prawidłowo rozwinięte zęby, dziąsła, przełyk i całą resztą, ale nos, a dokładniej bodziec zapachowy odbierany poprzez węch, umożliwia im rozpoznanie potrawy oraz jej smaku. Bez nosa psy nie czułyby go prawie wcale!

7. Psy mają wiodącą łapę

Nie tylko ludzie są praworęczni lub leworęczni, psiaków również to dotyczy. O ile w przypadku mruczków jest to mocno skorelowane z płcią – kocice i kocury mają dominującą konkretną łapę, o tyle u kudłaczy wygląda to bardziej jak u nas, czyli jest kwestią osobniczą.

Nie wiemy, jak rozpoznać, którą łapa jest wiodąca u psiaka? Warto sprawdzić to w czasie zabawy, na przykład popychania piłki albo nawet kopania dołów. Wiodąca łapa pierwsza „zejdzie” też zazwyczaj ze schodów.

8. Psy piją inaczej niż ludzie

Psiaki nie wezmą pojemnika albo butelki z piciem do łap, muszą zatem do maksimum wykorzystać możliwości samego pyska. My bez użycia rąk najczęściej siorbiemy, choć jest to małe grzeczne. Kudłacze nie potrafią siorbać, mają inną anatomię, ale doskonale radzą sobie z piciem w inny sposób.

Psy piją przede wszystkim językiem. Nie zasysają płynu, tylko układają język na kształt miseczki i szybką serią ruchów zagarniają płyn do pyska. Metoda jest skuteczna.

9. Psy mają wyższą temperaturę ciała

Jeżeli mierzymy temperaturę naszemu kudłaczowi i wychodzi wyższa niż nasza, nie należy panikować. Wszystko jest jak najbardziej w porządku. Zakresy temperatury nieco się różnią w zależności od rasy, ale standardowo jest to przedział od 37,5 stopnia Celsjusza do 39 stopni Celsjusza. U nas taka temperatura to już wysoka gorączka, u kudłacza natomiast to norma.

10. Psy mają silny nacisk szczęki

Z pewnością nie chcielibyśmy przekonać się na własnym ciele, jak mocne szczęki potrafią mieć nasze pupile. Wiele zależy od rasy i wagi psiaka, ale standardem jest 80, a nawet 100 kilogramów. My możemy o takim nacisku szczęki tylko pomarzyć!

Są oczywiście rasy psów, które mają ten nacisk o wiele większy. Z pewnością słyszeliśmy o rasach z żelaznym zgryzem, wiele kudłaczy potrafi też samymi zębami utrzymać się w powietrzu, na przykład wisząc na patyku, który próbujemy im odebrać. U większych kudłaczy nacisk tylnych zębów potrafi wynieść nawet 2 tony!     


Autorka: Magdalena Dolata


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz